1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Vakıflar İdaresi'nden engelli bireylere 969 bin TL katkı
Onur Yürüyüşü 18 Mayıs'ta

Onur Yürüyüşü 18 Mayıs'ta

Kuir Kıbrıs Derneği, 17 Mayıs Organizasyon Komitesi, “Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtlığı Günü” nedeniyle iki hafta boyunca “Açık ve Onurlu” sloganıyla bir dizi etkinlik düzenliyor.

A+A-

Kuir Kıbrıs Derneği, 17 Mayıs Organizasyon Komitesi, “Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtlığı Günü” nedeniyle iki hafta boyunca “Açık ve Onurlu” sloganıyla bir dizi etkinlik düzenliyor.

17 Mayıs Organizasyon Komitesi bugün Kuir Kıbrıs Derneği binasında düzenlenen basın toplantısıyla etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, Kuir Kıbrıs Derneği aktivisti Erman Dolmacı, derneğin bildirisini okudu ve etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Kuir Kıbrıs Derneği olarak 2014 yılında beridir Onur Yürüyüşlerine 17 Mayıs Organizasyon Komitesi olarak devam ettiklerini belirten Dolmacı, 17 Mayıs Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtlığı Günü’nü hak ve özgürlüklere dikkat çekmek adına çok önemli bulduklarını vurguladı.

Bugüne kadar gerçekleştirdikleri aktiviteleri özetleyen Dolmacı, bu yıl “Açık ve Onurlu” sloganıyla geçekleştirecekleri etkinliklerle ‘burada olduklarını hatırlatmak için’ örgütlendiklerini söyledi.

Dolmacı konuşmasına şöyle devam etti;

“Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim üzerindeki baskının temelleri, savaşı ve şiddeti de yaratan erkek egemen sistemle aynı. Bu nedenle tüm mücadelelere LGBTİ+ mücadelesinin de dâhil olduğunu hatırlatıyoruz.

Bizler, kimsenin açılmaya zorlanamayacağının bilinciyle, örgütlenerek görünür olduğumuz sürece sorunlarımızın da görünür olabileceğini savunuyoruz. Yasalar önünde haklarımızın tanınması için, iş yerlerinde ayrımcılığa karşı kamusal alana açılıyoruz, heteroseksist ikili cinsiyet baskısına karşı tüm renklerimiz ve çeşitliliğimizle ‘Buradayız!’ diyoruz.

Ülkemizde hızla artan kadına yönelik şiddet olaylarına, yükselen yabancı düşmanlığına, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli yok sayma politikalarına karşı durmak için, kavgamızın sevdamızdan ayrı olmadığını tekrar hatırlatırken bir kez daha coğrafyamızın dört bir yanından siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve bağımsız aktivistler olarak örgütleniyor ve mücadelemizi sokağa taşıyoruz”.

ETKİNLİKLER YARIN BAŞLIYOR

Bu yıl etkinlikler yarın Mağusa Kale Pasajı’nda Açılış Partisi ile başlayıp ertesi gün yine Mağusa Çamlık’ta düzenlenecek “Eylemce ve Cins Cins Konuşmalar” başlıklı piknik ve söyleşi ile devam edecek.

7 Mayıs Salı günü “Üç Jenerasyon” film gösterimi Toplumcu Demokrasi Partisi tarafından Lefkoşa parti binasında gerçekleşecek. 8 Mayıs’ta ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunda Broadway’de doğmuş olan “Avenue Q” müzikali dinleyicileri ile buluşacak.

9 Mayıs Perşembe günü Baraka Kültür Merkezinin düzenlediği “LGBTİ+ ve Sınıf Mücadelesi” söyleşisi Kaos GL aktivisti Remzi Altunpolat eşliğinde Lefkoşa Arabahmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapılacak.

Halkın Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi ise aynı mekânda 10 Mayıs günü “Dramaqueer” başlıklı sergi düzenleyecek. Serginin ardından, aynı gün 17 Mayıs Organizasyon Komitesi’nin düzenlediği bu yılın ikinci partisi, çeşitli drag show gösterileri ile Lefkoşa Papa Bar’da gerçekleşecek.

11 Mayıs Cumartesi, Onur Yürüyüşü’nde kullanılacak slogan ve pankartlar için Kuir Kıbrıs Dernek binasında yürüyüş hazırlıkları yapılacak.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da EMAA Başkent Sanat Merkezinin düzenlediği “Kuir Sanat Sergisi” 13 Mayıs Pazartesi günü açılacak.

“KUİRFEST KIBRIS FİLM FESTİVALİ”

Bu yıl ilk kez Kuir Kıbrıs Derneği ve Pembe Hayat Derneğinin ortaklaşa organize edeceği “KuirFest Kıbrıs Film Festivali” ise 14 Mayıs Salı günü Açılış Kokteyli ve “Gece, Melek ve Bizim Çocuklar” gösterimi ile başlayacak ve 17 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek. Festivale ait film gösterimleri 16 Mayıs Perşembe günü Mağusa Kale Pasajı’nda, diğer tüm günler ise Arabahmet Kültür ve Sanat Evi’nde Türkçe ve İngilizce altyazı ile gerçekleşecek.

ONUR YÜRÜYÜŞÜ 18 MAYIS’TA

Onur Yürüyüşü bu yıl 18 Mayıs Cumartesi saat 17.00’de Dereboyu Suitex önünden başlayacak ve Lefkeliler Hanı’nda son bulacak. Yürüyüşün hemen sonrası da müziklerle geç saatlere kadar eğlence ve dans devam edecek.

“Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli her türlü ayrımcılığa karşı birlikte daha güçlü mücadele etmek için etkinliklerimize ve yürüyüşümüze herkesi davet ediyoruz” denildi.

17 MAYIS ORGANİZASYON KOMİTESİ BİLEŞENLERİ:

Kuir Kıbrıs Derneği, Bağımsızlık Yolu, Baraka Kültür Merkezi, CTP Gençlik Örgütü, HP-TCEK, Kadın Eğitimi Kolektifi, Toplumcu Demokrasi Partisi TOCEK ve Gençlik Örgütü, Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), Mesarya Kadınları İnisiyatifi, MAGEM, NEDA ve bağımsız aktivistler.

Bu haber toplam 2421 defa okunmuştur
Etiketler :