1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Lapta’da tek değişen isim, değişmeyen emekçilerin çilesi oldu
Lapta’da tek değişen isim, değişmeyen emekçilerin çilesi oldu

Lapta’da tek değişen isim, değişmeyen emekçilerin çilesi oldu

CTP Lapta Belediye Meclis Grubu, Lapta’da belediye emekçilerinin 2,5 aydır ödenemediğini açıkladı.

A+A-

CTP Lapta Belediye Meclis Grubu, Lapta’da belediye emekçilerinin 2,5 aydır ödenemediğini açıkladı. Sorunun sebebinin “plan yapacağız deyip plansızlıkla beldeyi yöneten yönetim” olduğunu belirten meclis üyeleri çözümün yasadışı yollara tenezzül etmek olmadığını, “akılcı ve yasal yollarla kaynak yaratabileceğini” ifade etti.

Yazlı bir açıklama yaparak Lapta Belediyesi’ndeki ekonomik sorunlara dikkat çeken CTP Lapta Belediye Meclis Grubu belediye başkanını spekülasyon yaratmak yerine sorun çözmek için adım atmaya çağırdı.

İşte CTP Lapta Belediye Meclis Grubu açıklaması:

CTP Lapta Belediye Meclisi Grubu olarak Lapta Belediyesi’nde yaşanan gelişmeleri endişe ile takip etmekteyiz. Seçilmiş olduğu son yerel seçimler oyunca ortaya koymuş olduğu ciddi eleştiriler sonrasında 2018 yılında Belediye Başkanı seçilen Mustafa Aktuğ’un seçimlerde ortaya koymuş olduğu iddia ve hedeflerin çok gerisinde olması Lapta belde halkını büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır.

Katılımcılıkta da lafta kaldı

Seçim Kampanyasında Lapta Belediyesini mali açıdan batmakta olan başka Belediyelere dönmesinden endişe ettiğini ifade eden Mustafa Aktuğ’un döneminde Lapta Belediyesi örnek verdiği belediyelerin çok gerisinde kalmıştır. Mali sıkıntı ile baş etmek için çözüm yöntemi olarak Halk konseyleri kurmayı vaat eden Aktuğ ortaya koyacağı plan ile bu sıkıntıları aşacağını her konuşmasında belirtmiştir. Ancak ortaya ne bir plan konulmuş ne de çare diye ortaya koyduğu halk konseylerini kurabilmiştir.

Çek kırdırarak borçlanmaya çalıştı

Tüm seçim süreci boyunca bir önceki başkanın usulsüz, yasa dışı ve baskıcı uygulamalarından bahseden Aktuğ kendisi de önceki başkan gibi yasa dışılığı adet haline getirmiştir.  Daha önce AB katkılarını usulsüz kullanarak ekonomik sıkıntıyı aşmaya çalışan Aktuğ son olarak akla gelmeyecek bir yöntem ile ve belediye meclisini hiçe sayarak, belediye meclisine danışmada ve onay almadan ileri tarihli çekler düzenleyerek çeklerin toplam tutarını ödenen komisyon ve yüksek faiz neticesinde çeklerin toplam tutarını peşin olarak tahsil etmek suretiyle ile borçlanmaya gitmiştir.  Bunu ortaya çıkması ile telaşa kapılan Aktuğ bu uygulamayı tekrarlayamamış bunun yerine emekçilerin alın terlerinin karşılığı olan maaşlarını ödememiş ve bunu yasa dışı borçlanmanın engellemesine bağlamıştır. Belediyenin, emekçinin ve bölge halkının geleceği bu şekilde ipotek altına koyulmaya devam edilmektedir.

Kavgamız isimlerle değil mantaliteyledir

Her şeyden önce belirtmek isteriz ki bizler geçtiğimiz dönemde de bugün de isimlere bakmaksızın konu halk ve emekçiler olduğu zaman gerekli tepkiyi vermekten hiçbir zaman çekinmedik ve çekinmeyiz. CTP’nin temel şiarı olan emekçinin yanında olmak bizler için bir milimetre dahi ödün vermeyeceğimiz ana prensiptir. Bu aşamada belediye meclis üyeleri olarak her türlü ödemenin ve yatırımın ertelenebileceği ancak belediye çalışanlarının maaşlarında olabilecek her türlü kesinti ve gecikmenin kabul edilemez olduğunu belirtiriz. 

Emekçiler için göreve hazırız

Bugün geldiğimiz noktada belediye emekçileri 2,5 aydır ödenememiştir. Bunun sebebi plan yapacağız deyip plansızlıkla beldeyi yöneten, bizlerin hiçbir uyarısını ve tavsiyesini dikkate almayan Aktuğ yönetimidir. Çözüm yasadışı yollara tenezzül etmek değil akılcı ve yasal yollarla kaynak yaratabilmektir. Bizler özellikle emekçilerin yaşadığı olumsuzlukları gidermek adına bu anlamda göreve hazır olduğumuzu halkla paylaşır belediye başkanını spekülasyon yaratmak yerine sorun çözmek için adım atmaya çağırırız.

 

Bu haber toplam 1011 defa okunmuştur
Etiketler : , ,