1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İŞTE YENİ VEKİLLER
İŞTE YENİ VEKİLLER

İŞTE YENİ VEKİLLER

Kuzey Kıbrıs'ta dün yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimi kesin olmayan resmi sonuçlarına göre milletvekili seçilenler belirlendi.

A+A-

Kuzey Kıbrıs'ta dün yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimi kesin olmayan resmi sonuçlarına göre milletvekili seçilenler belirlendi.

Buna göre, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) 21, Ulusal Birlik Partisi (UBP) 14, Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) 12, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ise 3 milletvekili ile Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilme hakkını elde etti.

 Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan, YSK’ya ulaşan şikayet bulunmadığını da belirtti.

Milletvekili olmaya hak kazanan adaylar ve özgeçmişleri şöyle:

LEFKOŞA İLÇESİ

1-DR. SİBEL SİBER (CTP-BG)

1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1983 yılında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Şişli Etfal Hastanesi’nde İç Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlamasının ardından, aynı yıl Kıbrıs’a dönerek Lefkoşa’da özel kliniğinde çalışmaya başladı. 1989 yılında burslu olarak ABD’de Virginia Üniversitesi’nde Diyabet ve Endokrinoloji eğitimi gördü. 2000 yılında Fullbright burslusu olarak ABD’de Chicago Rush Üniversitesi’nde Romatizmal Hastalıklar eğitimi aldı. 2009 yılı genel seçimlerinde CTP-BG’den Lefkoşa milletvekili seçildi.

KKTC'nin ilk kadın Başbakanı'dır. 2013 Haziran ayından beridir KKTC Başbakanlık görevini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

2-TUFAN ERHÜRMAN (CTP-BG)

1970 yılında Lefkoşa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1995-2001 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001 yılında Hukuk Doktoru oldu. Değişik dönemlerde DAÜ ve YDÜ Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2008-2010 yılları arasında KKTC Müzakere Heyeti üyesi olarak da görev yaptı. Hukuk, siyaset ve edebiyat alanlarında yayımlanmış çok sayıda kitabı bulunmaktadır. Halen DAÜ öğretim üyesi ve Dekan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. İngilizce biliyor.

3-ÖZDİL NAMİ (CTP-BG)

1967 yılında Londra’da doğdu. 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü’nü tamamladıktan sonra, 1991 yılında Kaliforniya Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Kıbrıs’ta bir çok üniversitede öğretim görevlisi olarak ve 2004 yılına kadar Erdil & SonsLtd.’de direktör olarak çalıştı. 1999 yılından 2001’e kadar KKTC Cumhurbaşkanlığı Siyasi Analiz Görevlisi olarak görev yaptı. 2002-2004 yılları arasında KKTC İşadamları Derneği Başkanılığı yaptı. KKTC Meclisi’ndeki komitelerde ve Avrupa Parlementosu’nda aktif görev aldı. CTP-BG milletvekilidir. Çok iyi decedeingilizce ve orta dercede Almanca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

4-ÖZKAN YORGANCIOĞLU (CTP-BG)

1954 yılında Baf’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye ve Siyaset Bilimi kürsüsünden mezun oldu. Üniversite öğrenimi yıllarında aktif olarak öğrenci dernek ve federasyonlarında görev aldı. Seracılar Kooperatifi ve Kıbrıs Türk Petrollerinde çalıştı, Yeni Düzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Daha sonra kendi işini kurarak süt ürünleri üreticiliği yaptı. 1974 yılından itibaren CTP’nin birçok kademesinde görev aldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini yürüttü. CTP-BG’den Lefkoşa Milletvekili olarak görev yaptı. 2011 yılından beridir CTP-BG Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.

5-DR. AHMET GÜLLE (CTP-BG)

1960 yılındaGönendere‘dedoğdu.İstanbul Tıp Fakültesi’ndenmezunolduktansonraaynifakültedeihtisasyaparak Kulak BurunBoğazHastalıklarıveBaşBoyunCerrahisiuzmanlığınıaldı.Halen Lefkoşada’da özel Kulak Burun BoğazKliniği’ndeçalışmaktadır.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği ve KıbrısTürkTabipleriBirliği yönetim kurullarında uzun yıllar görev aldıktan sonra 2000-2004 yılları arasındaiki dönem Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı yaptı.CTP’nin birçok organında görev aldı.Halen Parti Meclisi üyeliği sürdürmektedir. 2003 ve 2005 yıllarında ikikez milletvekili seçilip KKTC Cumhuriyet Meclisinde görev yaptı.

6-DOĞUŞ DERYA (CTP-BG)

1978 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1999’da İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler’den mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yüksek lisans yaptı. ÜTK başkanlığı ve Kıbrıslı Gençlik Platformu (KGP)’nin kurucu üyeliğini yaptı. Türkiye’de çeşitli kadın örgütlerinde çalıştı, Kıbrıs’ta Feminist Atölye (FEMA)’da aktivist olarak çeşitli faaliyetlerde bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması (TOCEM)’in kuruluş çalışmalarını yürüttü. Kıbrıs Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölümü’nde doktora öğrencisidir. Gönyeli Belediyesi Sosyal Aktiviteler Merkezi (Gönyeli SAM) koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

7-BİRİKİM ÖZGÜR (CTP-BG)

1978 yılında Lefkoşa’da doğdu. Yüksek öğrenimini ODTÜ’de tamamladı. ODTÜ ve Bilkent Üniversiteleri’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. ODTÜ’de Eğitim Bilimleri alanında doktorasını tamamladı. Türkiye’de tarlada çalıştığı için eğitim hizmetlerinden faydalanamayan mevsimlik çocuk işçilerin eğitime kazandırılmasını hedefleyen “Tarladan Okula” projesinde Eğitim Uzmanı olarak görev aldı. Halen YDÜ’de Öğretim Üyesi olarak çalışıyor. Evli ve bir çocuk babasıdır.

8-TAHSİN ERTUĞRULOĞLU (UBP)

1953 yılında Lefkoşa’da doğdu. ABD Arizona Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Ertuğruloğlu şu görevlerde bulundu; Dışişleri ve Savunma Bakanlığı’nda görev yaptı. KKTC Londra Temsilciliği’nde Siyasi İşler Sorumlusu; Başbakanlık Müsteşarlığı; BRTK Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkanlığı; 1998 Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili; 1999-2003 yıllarında UBP-TKP ile UBP-DP Hükümetlerinde Dışişleri ve Savunma Bakanı; 2003 Genel Seçimlerinde ve 2005 ve 2009 Erken Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili; 2006 UBP Kurultayında UBP Genel Başkanı; 2009- 2010 Avrupa Konseyi Parlamenterler Assamblesi toplantılarında partisini temsil etti.15 Mart 2010’dan 15 Temmuz 2011’e kadar bağımsız milletvekili; 15 Temmuz 2011 tarihinde Demokrasi ve Güven Partisini kurmuş ve milletvekili olarak görevini sürdürmüştür. 30 Aralık 2012’de parti feshedilmiş ve UBP’ye katılma kararı almıştır. 31 Aralık 2012 tarihinden itibaren UBP Milletvekili. Evli ve iki çocuk babasıdır.

9-DR. FAİZ SUCUOĞLU (UBP)

1961’de Baf- Poli’de doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’ni bitirdikten sonra burslu olarak Almanya’da başladığı tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 1993’de İstanbul’da Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını bitiren Sucuoğlu, KKTC’ye dönerek Lefkoşa’da açtığı kendi özel kliniğinde 19 yıldır mesleğini sürdürmektedir. 2011 yılından buyana UBP Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevini yürütmektedir.Almanca ve İngilizce bilen Sucuoğlu evli ve iki çocuk babasıdır.

10-ERSİN TATAR (UBP)

1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. lise eğitimini İngiltere’de tamamladı. 1982 yılında Cambridge Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1982-86 yıllarında İngiltere’de PriceWaterhouse’da çalışarak Chartered Accountant ünvanını aldı.Ersin Tatar’ın bulunduğu görevler şunlar; 1986-1991 yılları arasında İngiltere’de PollyPeck Firması’nda Finansman Müdürü; İstanbul-Show TV’de Genel Müdür Yardımcılığı; 1996 yılında KKTC’nin ilk özel televizyon kanalı olan Kanal T’yi kurdu. 2009 Erken Genel seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili; Maliye Bakanlığı. İngilizce bilen Ersin Tatar, evli ve iki çocuk babasıdır.

11-HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN (UBP)

1965 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Cambridge Üniversitesi ClareCollege’de İngiliz Dili ve Yönetim Bilimi dalında eğitim gördü. Özgürgün şu görevlerde bulunmuştur; Voleybol Basketbol, Masa tenisi, Atletizm ve Futbol Milli Takımlarında oyuncu; spor alanında yönetici olarak çeşitli kademelerde hizmet; özel sektörde yönetici; 1998, 2003 Genel Seçimlerinde ve 2005 Erken Genel Seçimlerinde Lefkoşa Milletvekili; UBP Grup Başkan Vekili ve Genel Sekreter Yardımcılığı; UBP Genel Sekreterliği; Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği; Avrupa Demokrat Grubu (EDG) ve Siyasi İşler Komitesi üyeliği; 2006’da yapılan UBP Olağanüstü Kurultayında UBP Genel Başkanı; 2009 Erken Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili; Dışişleri Bakanı.

12-SERDAR DENKTAŞ (DP-UG)

Serdar Denktaş 1959 yılında Lefkoşa'da doğdu. Almanya ve İngiltere'de geçirdiği tahsil döneminden sonra Kıbrıs'ta ticaret, sanayi ve bankacılık alanlarında görev yaptı. Kuzey Kıbrıs Kültür Derneği ve Genç İşadamları derneklerinin kuruculuğu ve ilk başkanlık görevlerini yapan Denktaş, Demokrat Parti'nin kurucularındandır. Kıbrıs Türk Milliyetçiliği fikrini ortaya atan ve savunan Serdar Denktaş'ın yayınlanmış 3 ve hakkında yayınlanan 1 kitabı vardır. Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanlığını yürütmekte olan Serdar Denktaş evli ve üç çocuk, iki torun sahibidir. İngilizce bilmektedir.

13-DR. MUSTAFA ARABACIOĞLU (DP-UG)

Dr. Mustafa Arabacıoğlu, 1953 yılında Gönyeli'de doğdu. 1977 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun olan Arabacıoğlu, Kıbrıs'a gelerek Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi, Dahiliye Servisi'nde göreve başladı. 1993, 1998, 2003, 2005 ve 2009 yıllarında yapılan Genel Seçimlerde Lefkoşa Demokrat Parti Milletvekili olarak seçilen Dr. Mustafa Arabacıoğlu, 2001 yılında kurulan UBP-DP Hükümeti'nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev yaptı. 2004-2005 yıllarında Demokrat Parti Genel Sekreterliği'ni yapan Arabacıoğlu, 2005 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisi adına Cumhurbaşkanlığına aday olmuştur. Halen, Lefkoşa DP-UG Milletvekili olarak görevine devam eden Arabacıoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

14-HASAN TAÇOY (DP-UG)

Hasan Taçoy, 1963 yılında Lefkoşa'da doğdu. 1986 yılında ABD'de Wisconsin Üniversitesi Ekonomi ve Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Bir süre Serbest Ticaret ve Konfeksiyon Sanayii ile uğraştı. Ticaret Odası Meclisi'nde üç, Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu'nda da iki dönem görev yaptı. 1994 yılında Jaycees'in kurucu üyesi olarak görev aldı ve 1998 yılına kadar Yönetim Kurulunda görevini sürdürdü. 1996 yılında Vakıflar Kredi Şirketi Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Hentbol dalında kulüp yöneticiliği yaptı. 1998, 2003, 2005 ve 2009 yıllarında Lefkoşa Milletvekilliği yapan Taçoy 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Halen Lefkoşa DP-UG Milletvekili olarak görevine devam eden Taçoy evli ve iki çocuk babasıdır.

15-ZORLU TÖRE (DP-UG)

Zorlu Töre 1956 yılında Akhisar Larnaka'da doğdu. Ortaokulu Bekirpaşa'da, Lise eğitimini Lefkoşa'da tamamladı. Daha sonra Çukurova Üniversitesi'nden Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Üniversite yıllarında Adana Yüksek Öğrenim Talebe Derneği Başkanlığı, Kıbrıs'ta Türk Ocakları Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, Milliyetçi Düşünce Derneği'nde ve Milliyetçi Adalet Partisi'nde Genel Başkanlık görevlerini uzun yıllar yürüttü. Tarım, hayvancılık ve ticaretle uğraştı. 2009 Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 2010'da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. Demokrat Parti Ulusal Güçler Lefkoşa milletvekili olarak görevini halen sürdürmektedir. Rumca ve İngilizce bilmektedir. Evli ve beş çocuk babasıdır. 10 kardeşin de en büyüğüdür.

16-DOÇ. DR. MEHMET ÇAKICI (TDP)

1966 yılında Lefkoşa’da doğdu. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Psikiyatri ihtisası ve Adli Tıp Doktorası yaptı. 2001 yılında Psikiyatri Doçenti oldu. YDÜ Psikoloji Bölümü Başkanı olarak görev yaptı. Pembe Köşk Madde Bağımlılığı Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezini kurdu. Ayrıca 2005 yılında Ruh Sağlığı çalışanlarına yönelik Kıbrıs Ruh Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu. Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği Başkanlığı, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Genel Sekreterliği, Özel Hekimler Birliği Asbaşkanlığı görevlerinde bulundu. 1997 ve 2001 yıllarında 2 kez Psikiyatri alanında Türkiye en iyi bilimsel araştırma ödülü ve yine Türkiye’de 2002 yılında da ‘İnsanlığa ve Sivil Toplum Örgütlerine Hizmetler’ alanında Akdeniz bölgesi 40 yaş altı en başarılı kişi ödülü olan TOYP ödülünü aldı. 60 bilimsel makale yanında, 9 kitabı vardır. 2003 yılında BDH’dan Lefkoşa milletvekili seçildi. 2007 yılında BDH ve TKP’nin birleştirilerek TDP’nin kurulması sonrasında TDP’nin ilk Genel Başkanı olarak halen bu görevini yürütmektedir. 19 Nisan 2009 milletvekilliği seçimlerinde TDP’den Lefkoşa milletvekili seçildi. Evli ve iki çocuk babasıdır.

MAĞUSA İLÇESİ

1- TEBERRÜKEN ULUÇAY (CTP-BG)

1966 yılında Mağusa’da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını DAÜ’de tamamladı. Marmara Üniversitesi AB Enstitüsü’nde doktora eğitimine devam etti. GİAD Asbaşkanlığı ve 1998- 2002 döneminde Mağusa Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde bulundu. 2005’ten beridir CTP Milletvekilidir. Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis İdare Amiridir. İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

2-ASIM AKANSOY (CTP-BG)

1967 yılında Mağusa'da doğdu. Namık Kemal Lisesi’nden 1985’de mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği Bölümü’nde okudu. Üniversite Temsilciler Konseyi kuruculuğu, İstanbul Sorumluluğu veYönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2000 - 2005 yılları arasında Gazimağusa Belediyesi'nde Kültür Sanat Sorumlusu olarak çalıştı. 2005-2010 yılları arasında Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı. Parti Meclisi ve MerkezYönetim Kurulu üyelikleri yaptı. 2011 yılından itibaren CTP Genel Sekreteri olarak görev yapıyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

3-M. FERDİ SABİT SOYER (CTP-BG)

1952 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise tahsilini 1970 yılında Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladı. Yüksek tahsiline ara vererek uzun süre sendikacı olarak görev yaptı. Partinin çeşitli organlarda görev aldı. 1985’den itibaren CTP milletvekili olarak parlamentoda görev yapmaktadır. Başbakanlık ve bakanlık görevlerinde bulundu. 2005’den 2011’e kadar CTP Genel Başkanlığı yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

4- ERKUT ŞAHALİ (CTP-BG)

1973 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde Avrupa Birliği, Manchester Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları uzmanlık eğitimi gördü. ÜTK’da Genel Sekreterlik yaptı. CTP Gençlik Örgütü’nün 3. Genel başkanlığını yaptı. Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü yaptı. İki dönem CTP-MYK üyeliği görevi yaptı. Halen CTP Mağusa İlçe başkanıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

5-Dr. ARİF ALBAYRAK (CTP-BG)

1956 yılında Baf’da doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1980 yılında Tıp Doktoru olarak mezun oldu. 1981-1985 yılları arasında Kadın Doğum ihtisasını tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu. Gazimağusa’da iki dönem Belediye Meclis Üyeliği yaptı. Aralık 2003 yılından beridir CTP Gazimağusa Milletvekili olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

6-SUNAT ATUN (UBP)

1973’te Gazimağusa’da doğdu. İngiltere’de LeicesterUniveristy’de Ekonomi bölümünden mezun oldu. 1996 yılında Fransa’da Lojistik Yönetimi alanında MA, 1997 yılında da İngiltere University of Plymouth’da Denizcilik İşletmesi alanlarında ihtisas yaptı. Atun’un bulunduğu görevler şunlar; A&S Atun Denizcilik ve Ticaret Şirketi’nde yönetici; 2007’de Türkiye Genç İşadamları Dernekleri Konfederasyonu Başkan Vekilliği; 2006-2009 yılları arasında Genç İşadamları Derneği Başkanı; 2009 Seçimlerinde UBP milletvekili; 2009’da kurulan Eroğlu ve Küçük kabinesinde Ekonomi ve Enerji Bakanı. Sunat Atun, evli ve iki çocuk babasıdır.

7-HAMZA ERSAN SANER (UBP)

1966’da Gazimağusa’da doğdu. Orta ve lise tahsilini Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1988 yılında Trakya Üniversitesi’nden mimar olarak mezun oldu. 1997 yılında ABD’de kentsel tasarım üzerine eğitim gördü. Saner şu görevlerde bulundu; 1996’da 4 dönem UBPGazimağusa İlçe Yönetim Kurulu üyeliği; 3 dönem UBP Parti Meclisi üyeliği; Gazimağusa Belediye Meclis üyeliği; 2006’da UBPGazimağusa Belediye Başkan adaylığı ve 2008 UBP İlce Başkanı adayı; 2009’da GazimağusaUBP Milletvekili; 2009 -2010 Turizm Çevre ve Kültür Bakanı, 2010-2013 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakan. Saner ayrıca kendine ait olan Saner Mimarlık ve Mühendislik Bürosu’nda 21 yıl mimar olarak direktörlük görevi yapmıştır. Evli ve 2 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

8-ERDAL ÖZCENK (UBP)

1958 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlköğretimini İskele Atatürk İlkokulu ve Geçitkale İlkokulu’nda tamamladı.1976 yılında Namık Kemal Lisesi’nden,1982 yılında da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.1987’de İç Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı.Özcenk’in bulunduğu görevler şunlar; 1989’da Yeni Erenköy Sağlık Merkezi’nde 3 yıl süreyle görev; 1992 yılında Gazimağusa Devlet Hastanesi Dâhiliye servisi; 2001-2004 yıllarında DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu üyesi; 2009 yılında Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekim Vekilliği.İngilizce bilen Özcenk, evli ve iki çocuk babasıdır.

9-DURSUN OĞUZ (UBP)

Ailesiyle birlikte 1975 yılında göçmen olarak KKTC’ye geldi. 1996 yılında Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Gazimağusa Bölge Müdürlüğü’nde göreve başladı. İşletme Bölümü mezunu olup Yüksek Lisansını, YDÜ Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalı’nda tezli olarak tamamladı. Sivil Savunma Teşkilatı’nda birçok yurtiçi ve yurtdışı eğitim yanında ABD’de Fullbright Komisyonu’nun düzenlediği Arama-Kurtarma eğitimine katıldı. Ayrıca Pakistan depreminde görevlendirilen ekipte yer aldı. 2009 tarihinde Sivil Savunma Gazimağusa Bölge Müdürlüğü görevinden ayrılarak, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atandı. Uzun yıllar futbolcu, yönetici ve amatör antrenörlük yaptı. KKTC Karadeniz Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ile KKTC Gazimağusa Maraş Masterleri Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

10-DR AHMET KAŞİF (DP-UG)

Dr. Ahmet Kaşif 1950 yılında Nergisli'de doğdu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitede Genel Cerrahi dalında ihtisas yaptı. 1980 yılında Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde Genel Cerrah olarak göreve başladı. 1990, 1993, 1998, 2003, 2005, 2009 yıllarında yapılan Genel Seçimlerde Gazimağusa Milletvekili olarak seçilen Kaşif, bu dönem içerisinde kurulan hükümetlerde sırasıyla Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcılığı ve Sağlık Bakanlığı görevlerine bulundu. Dr.AhmetKaşif halen Gazimağusa DP-UG milletvekili olarak görevine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

11-FİKRİ ATAOĞLU (DP-UG)

Fikri Ataoğlu 1964 yılında Avtepe’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gazimağusa’da tamamladı. İngiltere’de 2 yıllık çalışma yaşamından sonra KKTC’ye dönen Ataoğlu, Berna LTD. Benzin İstasyonu, Berna LTD Yapı Market, Ataoğlu Oksijen Sanayi ve Pet-Mak LTD Şirketleri’nin direktörlüğünü yürütmektedir. Girne Amerikan Üniversitesi’nde Amatör Yat Kaptanlığı’nı bitiren Ataoğlu, GazimağusaTekwando Asbaşkanlığı görevini yaptı. Aynı zamanda Kıbrıs Türk Benzinciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi olan Ataoğlu, Mağusa Denizciler Birliği Yönetim Kurulu üyesidir. 1992 yılından beri Demokrat Parti’de çeşitli görevlerde yer alan Ataoğlu, halen DP-UG Gazimağusa İlçe Başkanlığı’nı yürütmektedir. Evli ve 3 çocuk babası olan Ataoğlu Rumca ve İngilizce bilmektedir.

12-DR. HAKAN DİNÇYÜREK (DP-UG)

Op. Dr. Hakan Dinçyürek 1963 yılında doğmuştur. 1987 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde (ÇAPA) Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı oldu. 1 yıl ÇAPA’da öğretim görevlisi olarak çalışan Dinçyürek, 8 yıl Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü'nde Asbaşkanlık yaptı. Kuzey Kıbrıs Spor Hekimleri Derneği'nin kurucu başkanı olan Dinçyürek, halen bu görevi sürdürmektedir. Kıbrıs Türk Tabibler Birliği yönetim kurulu ve 2002-2006 yılları arasında da Doğu Akdeniz Üniversitesi Vakıf Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. 2011 ve 2013 yıllarında iki kez Türkiye genelinde bilimsel başarı ödülüne layık görülen Dinçyürek, Kıbrıs Türk Ortopedi tarihinde birçok ilklere imza atmıştır. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği'ne Ortopedist olarak aktif katkılarda bulunan Dinçyürek, halen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babası olan Dinçyürek İngilizce bilmektedir.

13-HÜSEYİN ANGOLEMLİ (TDP)

1944 yılında Taşpınar köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümü mezunudur. 1968-1981 yıllarında Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde öğretmen olarak görev yaptı. 1981 yılında Milletvekili seçimlerine katılarak TKP Mağusa milletvekili seçildi. 1981-1990 ile 1993-2005 dönemlerinde TKP milletvekili olarak parlamentoda bulundu. TKP’de sırası ile Mağusa İlçe Başkanı, Genel Sekreter ve Genel Başkan olarak görev yaptı. 2010 ara seçimlerinde yeniden milletvekili seçildi. Halen TDP Parti Meclisi doğal üyesidir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

GİRNE İLÇESİ

1- DR. ABBAS SINAY (CTP-BG)

1957 yılında Baf’da doğdu. 1981 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Kulak Boğaz Burun dalında uzmanlık ihtisası yaptı. 1990-2003 yılları arasında Kulak Burun Boğaz Uzmanı olarak Girne Akçiçek Hastanesi’nde görev yapmıştır. Halen CTP Girne Milletvekilidir. Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce biliyor.

2- DR. SALİH İZBUL (CTP-BG)

1957 yılında Limasol’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1991 yılından 2003 yılına kadar Girne Akçiçek Hastanesi’nde görev yaptı. 2003 yılından beridir CTP Milletvekilliği yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Almanca biliyor.

3- FAZİLET ÖZDENEFE (CTP-BG)

1980 yılında Lefkoşa’da doğdu. 2001 yılında Warwick Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2002 yılından beridir Girne’de avukatlık mesleğini icra etmektedir. Çeşitli zamanlarda CTP’nin birçok organında görev yaptı. Halen Parti Meclisi üyesi, Kadın Örgütü Merkez Yönetim Kurulu Dış İlişkiler Sekreteri, Girne İlçe Yönetim Kurulu üyesi ve Parti Hukuk Komitesi üyesidir. Sivil toplum örgütlerinde aktif olarak yer almaktadır. Çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca biliyor. Evli ve bir çocuk annesidir.

4- ÖMER SOYER KALYONCU (CTP-BG)

1950 yılında Girne’de doğdu. ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü mezunudur. Üniversite yıllarında öğrenci derneklerinde görev yaptı. Kıbrıs’a gelince DGD’deyöneticilik ve başkanlık yaptı. 1973 yılında üye olduğu CTP’de MYK üyeliği ve genel sekreterlik yaptı. 1993 yılında CTP’den Girne Milletvekili seçildi. 1996 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. 2003’de Girne Milletvekili seçildi. CTP-DP Koalisyon Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Halen milletvekilidir. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

5-DR. ÜNAL ÜSTEL (UBP)

1955 yılında Baf’ın Yeşilova Köyü’nde doğdu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Üstel şu görevlerde bulundu; 1991 Ara Seçimlerinde ve 1993 Erken Genel Seçimlerinde UBP Girne Milletvekili; 1994 yılında Ulusal Birlik Partisinden istifa ederek, yeni kurulan Ulusal Doğuş Partisine katıldı ve tek Milletvekili olarak görevini sürdürdü. Ulusal Doğuş Partisi ile Demokrat Parti’nin birleşmesi sonucunda DP’ye geçti. 1998 Genel Seçimlerinde DP’den Girne Milletvekili; 2001 ve 2003 tarihlerinde Meclis Başkan Yardımcısı; 2006’dan 2009 yılına kadar UBP Genel Sekreter Yardımcısı; 2009 Erken Genel Seçimlerinde UBP’den yeniden Girne Milletvekili; 2011 tarihinde I.Küçük Hükümeti Değişikliğinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı. İngilizce bilen Üstel, evli ve iki çocuk babasıdır.

6- KUTLU EVREN (UBP)

1957 Girne’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Turizm branşında eğitim gördü. Kutlu Evren şu görevlerde bulunmuştur; Ulusal Birlik Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı; İlçe Sekreterliği ve Saymanlığı;1991-93 yılları arasında UBP Girne Milletvekili; Girne İnsiyatifi ( işadamları ), Ticaret Odası Meclis Üyeliği. Kutlu Evren, sanayici olarak serbest ticaret yaşamını sürdürüyor. İngilizce bilen Evren, 2 çocuk babası.

7-İZLEM GÜRÇAĞ (UBP)

1972’de Binatlı-Limasol’da doğdu. 1974 Barış Harekâtı sonrası ailesiyle birlikte Girne’ye yerleşti. İlk, Orta, Lise tahsilini takiben Ankara Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Gürçağ şu görevlerde bulunmuştur; Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Biyolog; Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde 11 yıl aralıksız biyolog. 2008’de LAMEL adıyla kendi özel Tıbbi Tahlil Laboratuarını açtı ve halen burada hizmet veriyor; Girne Beşparmak Lions Kulübünde üye, Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan; Girne UBP Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi. İzlem Gürçağ İngilizce biliyor.

8-DR. ÖZDEMİR BEROVA (DP-UG)

Özdemir Berova 1968 yılında Lefkoşa'da doğdu.TrakyaÜnv.Tıp Fakültesinden mezun olan Berova, İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi İhtisası yaptı. 2002 yılından beri Girne Dr. Akçiçek hastanesinde Genel Cerrah olarak görev yapan Berova, aynı zamanda Başhekim yardımcılığı görevini yürütmektedir. Dr.Salih Miroğlu Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan Berova, Dr.Akçiçek Hastanesi Kalkındırma Derneği başkanılığı yanında halen Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanıdır. Evli olup iki çocuk babası olan Berova, İngilizce bilmektedir.

9-DR. ESAT ERGÜN SERDAROĞLU (DP-UG)

Dr. Esat Ergün Serdaroğlu 1944 yılında Limasol kazasına bağlı Evdim köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. İstanbul Haseki Hastanesinde Kadın Doğum İhtisası yaptı. Daha sonra Almanya'ya gitti ve üst ihtisas mütehassıs doktor olarak 10 yıl Almanya'da çalıştı. 1986 yılında yurda döndü ve kendi özel kliniğinde halen mesleğini sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babası olan Serdaroğlu, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

10-ZEKİ ÇELER (TDP)

4 Mart 1981’de Girne kazasında dünyaya geldi. Ailesi, Limasol ve Baf kökenli olup Karaoğlanoğlu’nda ikamet etmektedir. Üniversite eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Kamu Yönetimi üzerine yaptı. Uluslararası İlişkiler üzerine eğitim aldı. Yurt dışında özellikle Avustralya’da yerel ve bölgesel yönetimler üzerine uzun süre gözlem ve araştırmalar yaptı. Yıllardan beri Kıbrıs kültürüne olan bağlılığı ile halk danslarında, birçok yurt dışı etkinliğinde ülkemizi ve kültürümüzü grubu ile temsil etti. 2010 Yerel Seçimlerde Girne Belediyesi bağımsız başkan adayı oldu. 2011 yılından itibaren Toplumcu Demokrasi Partisi Girne İlçe Başkanlığı yapmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Yunanca bilmektedir.

GÜZELYURT İLÇESİ

1- ARMAĞAN CANDAN (CTP-BG)

1975 yılında doğdu. İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı alanda İngiltere’de master yaptı. Belçika, İstanbul ve Almanya’da Avrupa Birliği uzmanı olarak çalıştı. Cumhurbaşkanlığı AB İşleri Sorumlusu olarak görev yaptı. ÜTK’da başkanlık da dahil çeşitli görevler yaptı. CTP Parti Meclisi ve Dış ilişkiler Komitesi üyesidir. Gönyeli Belediyesi’nde Dış İlişkiler Koordinatörü olarak çalışmaktadır. İngilizce, Almanca ve orta derecede Rumca bilmektedir.

2- MEHMET ÇAĞLAR (CTP-BG)

1959 yılında doğdu. ODTÜ mezunu olup Matematik Eğitimi doktorası yapmıştır. Eğitim Bilimleri Bölümü’nde Profesör olarak görev yapmaktadır. Yenidüzen’de köşe yazarlığı yapması yanı sıra, matematik ve eğitim üzerine kitapları ve uluslararası makaleleri bulunmaktadır. CTP Güzelyurt milletvekili, PM Eğitim Komitesi Başkanı, Dışilişkiler Komitesi üyesi ve Avrupa Konseyinde temsilcimizdir. İleri seviyede İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

3- DR. HÜSEYİN ERÇAL (CTP-BG)

1954 yılında Malya’da doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Kıbrıslılar Öğrenim ve Kültür Derneği’nde, Aydınköy Malya Spor Kulübü’nde, Baf Ülkü Yurdu Spor Kulübü’nde, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği’nde, Doktorlar Sitesi, Güzelyurt-Lefkeİlçeleşme Komitesi ve Güzelyurt Hekim ve Dişhekimleri Dayanışma Derneği yönetim kurullarında çeşitli görevlerde bulundu. Halen Cengiz Topel Hastanesi Kalkındırma Derneği Başkanlığı, Güzelyurt İlçesi Geliştirme ve Kalkındırma Derneği ve Kıbrıs Türk Tabibler Birliği yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Güzelyurt’ta ve Cengiz Topel Hastanesi’nde dahiliye uzmanı olarak çalışmaktadır. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

4- DR. ALİ PİLLİ (UBP)

1955’te Baf’a bağlı Falya (Gökçebel) köyünde doğdu. İlkokulu Falya’da, ortaokul ve liseyi ise Baf Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları dalındaki uzmanlık eğitimini tamamladı. Pilli şu görevlerde bulundu; Türkiye’de çeşitli sağlık birimlerinde pratisyen hekim; 1988-1990 yılları arasında Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde pratisyen hekim; 1994 yılından itibaren Cengiz Topel Hastanesi, Lefke Sağlık Merkezi ve Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde İç Hastalıkları Uzmanı; Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde sorumlu hekim. Evli ve bir çocuk babasıdır.

5-KEMAL DÜRÜST (UBP)

1971’de Limasol’da doğdu. 1992-1993 eğitim yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden müzik öğretmeni olarak mezun oldu ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi konusunda yüksek lisans yaptı.Dürüst’ün yaptığı görevler şunlar; Zümrütköy ve Serhatköyİlkokulları’nda geçici öğretmenlik; Güzelyurt Şht. Turgut Ortaokulu’nda müzik öğretmeni; Baf Ülkü Yurdu Spor Kulübünde yöneticilik; Güzelyurt Sanat Derneği’nin her kademesinde görev; GÜSAD Başkanlığı. 2005 Erken Genel Seçimlerinde ve 2009 Erken Genel Seçimlerinde UBP’den Güzelyurt Milletvekili seçildi. 2006-2009 yılları arasında UBP Genel Sekreter Yardımcısı; 2009’da oluşturulan Eroğlu Hükümetinde, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı; 2010 tarihinde kurulan Küçük başkanlığındaki hükümette ise Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı; 2011 I. Küçük hükümeti değişikliğinde, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı. İngilizce bilen Dürüst, evli ve iki çocuk babasıdır.

6-MENTEŞ GÜNDÜZ (DP-UG)

Menteş Gündüz, 1961 yılında Limasol'da doğdu. 1985 yılında İstanbul Yüksek Denizcilik Okulu'ndan mezun olduktan sonra Uluslararası Uzakyol Gemi Kaptanı olarak görev yaptı. Eğitim Yönetimi, Denetimi ve Planlaması üzerine Master yaptı. Girne Gemyat Delta Marina'da Genel Müdür olarak ve Girne Liman Başkanlığı'nda 11 yıl Kılavuz Kaptan olarak görev yaptı . Halen Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde part-time öğretim görevliliği yapmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mülki İdareciler derneği ve Uluslararası Devlet-Taşra Temsilciler Birliği Kurucu üyesidir . 2009 yılından beri Güzelyurt Kaymakamı olarak görev yapmaktadır. Gündüz, evli ve iki erkek çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

İSKELE İLÇESİ

1- ÖNDER SENNAROĞLU (CTP-BG)

1957 yılında Büyükkonuk’da doğdu. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nden mezun oldu. 1998-2003 yıllarında İskele Milletvekili olarak KKTC Meclisi’nde görev yaptı. 2003-2005 döneminde aktif siyasetten ayrıldı. 2005 seçimlerinde CTP-BG’den İskele milletvekili olarak yine parlementoya girdi. Eylül 2006 tarihinde 15’nci KKTC Hükümeti’nde Tarım Bakanı olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

2- BİRAY HAMZAOĞULLARI (CTP-BG)

1962 yılında Erenköy’de doğdu. Orta ve lise öğrenimini Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Askerlik görevi sonrası ailesine ait otobüs işletmesinde çalışmaya başladı. Erenköy Spor Kulübü’nde Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığı, Erenköy İlkokulu ve Erenköy Lisesi Okul Aile Birliği başkanlıkları ve Çiftçiler Birliği asbaşkanlığı ve basın sorumlusu olarak görevlerde bulundu. 2010 yılında CTP-BG’den Belediye başkan adayı olarak çıktı. 2012 yılından beridir Kamu Araçları ve İşletmeciler Birliği başkanıdır. Evli ve iki çocuk babası olup orta derecede İngilizce ve Rumca biliyor.

3-HÜSEYİN ALANLI (DP-UG)

Hüseyin Alanlı 1970 yılında Larnaka'da doğdu. Yüksek tahsilini tamamladıktan sonra 1998 yılında Milletvekili olarak aktif siyasete atıldı. 2009 yılına kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Meclisi'nde Milletvekili olarak görev yaptı. Milletvekilliği süresince, Hukuk ve Siyasi İşler, Sosyal İşler, Dilekçe Komitesi, Başkanlık Divanı, Meclis Tanıtma Kurulu, Divan Kâtipliği ve Grup Başkan Vekilliği görevlerini başarı ile yürüttü. Alanlı, halen Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babası olan Alanlı, İngilizce bilmektedir.

4-DR. HAMİT BAKIRCI (DP-UG)

Dr. Hamit Bakırcı 1972 yılında Trabzon'da doğdu. 1996 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1997 yılında Yenierenköy Sağlık Merkezi'nde göreve başladı . 2001 yılından beri karpaz bölgesinde hekimlik görevimi sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Bakırcı İngilizce bilmektedir.

5-NAZIM ÇAVUŞOĞLU (UBP)

1965 yılında Topçuköy’de doğdu. Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Girne Amerikan Üniversitesi’nde Halk Edebiyatı branşındamaster yaptı.Çavuşoğlu şu görevlerde bulundu;1991’de Karpaz Meslek Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni; KIBATEK Vakfı Edebiyat Kulübü’nde kulüp başkanı; Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda ve İskele Bekirpaşa Lisesi’nde müdür muavini; 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde, 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili; Cumhuriyet Meclisi’nde İdari ve Sosyal İşler Komitesi ile Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinde partisini temsil etti; Aralık 2006’da UBP Genel Sekreterliği; 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı; 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümette Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı; 2011’de I. Küçük hükümeti Değişikliğinde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı. İngilizce bilir, evli ve iki çocuk babasıdır. (TAK)

 

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Bu haber toplam 26414 defa okunmuştur