1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüdaoğlu: “Halk sağlığında önemli uygulamalar başlatacağız”
Hüdaoğlu: “Halk sağlığında önemli uygulamalar başlatacağız”

Hüdaoğlu: “Halk sağlığında önemli uygulamalar başlatacağız”

TDP LTB Başkan Adayı Hüdaoğlu Tabipler Birliği’ni ziyaret etti

A+A-

 


 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde Tabipler Birliği ile ortak projelere imza atma düşüncesinde olduklarını belirterek, bunların başında halk sağlığı projesinin geldiğini açıkladı.
Göreve geldikleri takdirde bir hafta içerisinde yasası da olan etiketleme projelerini hayata geçireceklerini belirten Hüdaoğlu, “Satılan meyve-sebze kimin tarafından üretilmiştir. Hangi tarihte hangi ilaçlar kullanılmıştır, ne zaman hasat edilmiştir. Bunları içeren etiket olmaması halinde, Lefkoşa Belediye sınırları içerisinde bu ürünlerin satışı yapılamayacaktır” dedi. Hüdaoğlu, gıda güvenliği ve şebekeden akan suyun güvenliğinin kendileri açısından çok önemli olduğunu da ifade etti.
TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Genel Sekreter Cemal Özyiğit, Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto ve Hukuk Komitesi Başkanı Av. Barış Mamalı’dan oluşan bir heyetle birlikte K.T. Tabipler Birliğini ziyaret etti.
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ziyarette yaptığı konuşmada, TDP olarak LTB’nin içine düştüğü bataktan kurtarılması ve yeniden ayağa kaldırılması amacıyla uzunca bir süre uyarılarda ve yoğun girişimlerde bulunduklarını, ancak önerilerinin mecliste reddedildiğini, sonuçta da LTB’nin çökertildiğini savundu.
LTB’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti” Anayasasına da girmiş uluslar arası kimliği olan Kuzey Kıbrıs’taki tek kamu kurumu olduğunu belirten Özyiğit, TDP olarak böylesi önemli bir kurumu bataktan çıkarmak için yola çıktıklarını kaydetti. Bu amaçla Tabipler Birliği’nin de çok yakından tanıdığı, çalışmaları halktan büyük takdir toplayan Dr. Suphi Hüdaoğlu’nu aday gösterdiklerini belirten Özyiğit, Hüdaoğlu’nun seçimleri kazanacağına inanç belirtti.

Hüdaoğlu: “İddialıyız”
TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu da konuşmasına, uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği, son dönemde de başkanlığını yaptığı Tabipler Birliği’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı “Ortak mücadelemizde aynı takımda olduğumuz kişilerle bir arada olmaktan çok mutluyum” diyen Hüdaoğlu, sosyal demokrat bir parti olan TDP ile Tabipler Birliği’nin toplum ve halk sağlığı amaçlarının bir olduğuna dikkat çekti.
1958 yılında kurulan LTB ile bin yıllık başkent olan Lefkoşa’nın hiç bu kadar kötü duruma düşmediğini savunan Hüdaoğlu, “LTB’yi içine sokulduğu komadan çıkaracağız, bu konuda iddialıyız” dedi.
Hüdaoğlu, şeffaf bir yönetim, mali disiplin ve yeniden yapılanma ile 13 aylık gibi kısa bir sürede çağdaş bir başkent yaratma sözü verdi ve yapılan yanlışların hesabının mutlaka sorulacağını da yineledi. Göreve gelmeleri halinde Tabipler Birliği ile ortak projelere imza atma düşüncesinde olduklarını belirten Hüdaoğlu, bunların başında etiketleme projesinin geldiğini açıkladı.
Göreve geldiklerinde bir hafta içerisinde yasası da olan etiketleme projelerini hayata geçireceklerini belirten Hüdaoğlu, “Satılan meyve-sebze kimin tarafından üretilmiştir. Hangi tarihte hangi ilaçlar kullanılmıştır, ne zaman hasat edilmiştir. Bunları içeren etiket olmaması halinde Lefkoşa Belediye sınırları içerisinde bu ürünlerin satışı yapılamayacaktır” dedi.

Buna paralel olarak ürünlerin sık sık tahlil edilerek kamuoyuna açıklama yapılacağını ve halkı uyaracaklarını da belirten Hüdaoğlu, bunun diğer belediyelere de örnek olabileceğini vurguladı.
Zehirli ürünlerin kanser, tiroid, şeker hastalığı, kısırlık gibi hastalıklarda büyük etken olduğunu belirten Hüdaoğlu “Gıda güvenliği, şebekeden akan suyun güvenliği bizim için çok önemlidir” dedi.
(tak)

Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur
Etiketler : , ,