1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Güneyde İngiltere’den gelecekler için karantina uygulaması başladı
Güneyde İngiltere’den gelecekler için karantina uygulaması başladı

Güneyde İngiltere’den gelecekler için karantina uygulaması başladı

Başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede, Covid-19 salgınının mutasyon geçirerek daha bulaşıcı hale gelmesinin ardından tüm dünyada alınan önlemlerin benzerleri Kıbrıs'ın güneyinde de uygulamaya kondu.

A+A-

Başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede, Covid-19 salgınının mutasyon geçirerek daha bulaşıcı hale gelmesinin ardından tüm dünyada alınan önlemlerin benzerleri Kıbrıs'ın güneyinde de uygulamaya kondu.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, İngiltere başta olmak üzere birçok AB üyesi ülke ve Güney Afrika’da, Covid-19'un daha bulaşıcı hale geldiği bir mutasyon geçirdiğinin belirlenmesinin ardından Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin de önlemlerini arttırdığını, İngiltere’den gelecek yolcuların zorunlu karantinaya alınmasının kararlaştırıldığını yazdılar.
Habere göre Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığından dün yapılan açıklamada, İngiltere’den gelecek yolcuların gelişlerinde havaalanında PCR testine tabi tutulacakları ve hükümetin kullanımındaki otellerde zorunlu 7 gün karantinaya tabi olacakları duyuruldu.

18 yaşından küçük kişilerin otel yerine kendi ikametgahlarında kendi kendilerini izole etmelerine izin verileceği vurgulanan açıklamada, bu kişilerin ebeveynleriyle seyahat ediyor olmaları veya evlerinin uygun olmaması durumunda ise karantina otellerinde de kalabilecekleri ifade edildi.

İngiltere’den gelecek kişilere karantinanın 7’nci gününde test yapılacağı, testin sonucunun negatif çıkması durumunda üç gün daha (toplamda 10 gün) karantinada kalmayı sürdürecekleri ve bir belirti göstermemeleri durumunda ise karantinadan çıkacakları belirtildi.

Gazete, Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın bu kararının, İngiltere’de eğitim gören öğrenciler ve ailelerinin yoğun tepkisiyle karşılaştığını, Noel yortusu ve yılbaşı tatili için evlerine dönmeyi planlayan öğrencilerin şimdi karantinayla karşı karşıya kalacaklarını yazdı.

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, Kıbrıs Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı’nın, karantina için kullanılacak oteller belirlenmesi için yeniden harekete geçtiğini ve ihaleye çıktığını yazdı.

Otel oda fiyatlarının iki kişilik için 82,57 ve tek kişilik için 55,05 Euro olarak belirlendiğini, Haziran ayına kadar 2 bin 600 kişinin karantinada otellerde konaklamasının öngörüldüğünü aktaran gazete, kesinleşmiş Covid-19 vakasının temaslısı olan yabancı turistlerin, ev hizmetlilerinin, tarım ve hayvancılık alanında çalışan işçilerin karantina ücretlerinin devlet tarafından ödeneceğini vurguladı.

Haberde ayrıca, Covid-19 olduğu kesinleşmiş vakaların kaldıkları odaları boşaltmalarının ardından odaların temizliğinin Turizm Bakanlığı tarafından, diğer odaların ise otel yönetimleri tarafından temizleneceği belirtildi.

 

286 yeni vaka ve 5 ölüm

Gazete haberinin devamında ise, Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın dün 286 yeni Coronavirüs vakası tespit edildiğini ve beş kişinin ise hayatını kaybettiğini duyurduğunu aktardı.

Gazete, hayatını kaybeden beş kişiden dördünün 2, 13 ve 14 Aralık tarihlerinde vefat eden huzurevi sakinleri olduklarını, yaşları 86, 100, 90 ve 78 olan bu kişilerin öldüklerinin neden bu kadar geç açıklandığının ise soru işaretleri doğurduğunu yazdı.

Kaldıkları huzurevlerinde vefat eden yaşlıkların neden hastanelerde tedavi edilmediklerinin de ayrı bir soru olduğuna dikkat çeken gazete, Sağlık Bakanlığı’nın ise, ölümlerin geç açıklanmasının sebebi olarak, “ölüm belgesinin geç gelmesini” gösterdiğini vurguladı.

Bu haber toplam 2111 defa okunmuştur
Etiketler : ,