1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Güneyde bir haftada COVID-19’a bağlı 14 ölüm
Güneyde bir haftada COVID-19’a bağlı 14 ölüm

Güneyde bir haftada COVID-19’a bağlı 14 ölüm

Kıbrıs’ın güneyinde  son bir hafta içerisinde Kovid-19 nedeniyle 14 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla öğrencinin pandemi nedeniyle karantinada olduğunu açıklandı.

A+A-

Kıbrıs’ın güneyinde  son bir hafta içerisinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 14 olduğu belirtildi.

Fileleftheros ve diğer gazetelerde, güneydeki  Covid-19 ile gelişmeler bugün de geniş yer buldu.

Kıbrıs’ın güneyinde , geçen haftadan bugüne kadar kaydedilen ölü sayısında dramatik birincilik kaydedildiği belirtildi. Habere göre, güneydeki hastanelerde 8-15 Kasım tarihlerini kapsayan dönemde toplam 14 kişi hayatını kaybetti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin nüfusu dikkate alındığı zaman bu durumun endişe verici olarak değerlendirildiğini yazan gazete, pandeminin başladığı ilk günden bu yana, nihai ölüm nedeni Covid-19 olan 40 kişi bulunduğunu yazdı.

Gazete haberinde ayrıca referans hastanesi olarak hizmet eden Mağusa Hastanesi ve Lefkoşa Genel Hastanesi’nde dün itibarıyla 73 kişinin tedavi gördüğünü, 9 kişinin yoğun bakımda, 6 kişinin de ileri bakım ünitesinde bulunduğunu kaydetti.

Gazete, Kıbrıs  Sağlık Bakanlığı’nın, geçen haftadan bugüne kadar toplam bin 307 yeni vaka açıkladığına da dikkat çekti.

Öte yandan, Alithia gazetesi, güneyde dün açıklanan verilerle vaka sayılarında bir düşüş olmasına karşın 1 can kaybının kaydedildiğini belirtti.

Gazete Mağusa Hastanesi’nde tedavi gören ve sağlık sorunları bulunan 82 yaşındaki kadın hastanın Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini yazdı.

Hızlı testlere bugün başlanıyor

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Sağlık Bakanlığı’nın dün yapmış olduğu açıklamaya dayanarak, bugünden itibaren, kamu hizmeti ve dağıtım alanlarında çalışanlarla ön safhalardaki meslek sahiplerine bedava hızlı antijen testi yapılmasına başlanacağını yazdı.

Habere göre, hızlı testler, Baf ve Limasol öncelikli olmak üzere Kıbrıs’ın güneyinin genelinde yapılacak. 

2 bin öğrenci karantinada

Kıbrıs Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu, Alithia gazetesine verdiği söyleşide, 2 binden fazla öğrencinin pandemi nedeniyle karantinada olduğunu açıkladı.

Prodromu, Limasol bölgesindeki 36 orta eğitim okulundan 31 tanesinde, 10 Kasım tarihine kadar 223 vakanın bulunduğunu, 2 binden fazla öğrencinin de karantinaya girdiğini söyledi.

Pandeminin olağanüstü koşulları da beraberinde getirdiğini kaydeden Prodromu, eğitim yılı sonuna kadar nelerin olacağının bilinmediğini ifade etti. 

Prodromu söyleşisinde eğitim ile ilgili soruları da yanıtladı.

Bu haber toplam 1528 defa okunmuştur
Etiketler :