1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Çavuşoğlu: "Federasyon zaman kaybı"
"Federasyon, öldü demekle ölmüyor. (Federasyon için) çalışmaya devam edeceğiz”

"Federasyon, öldü demekle ölmüyor. (Federasyon için) çalışmaya devam edeceğiz”

Erhürman'dan federasyon vurgusu: "Kapsamlı çözüm isteniyorsa bu yolda tek gerçekçi formülün siyasi eşitlik temelinde bir federasyon olduğu gün gibi aşikar ve biz halkımızın geleceği için bu yönde çalışmaya devam edeceğiz.."

A+A-

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs’ta tek gerçekçi çözüm formülünün federasyon olduğunun ortada olduğuna dikkat çekerek “Federasyon, öldü demekle ölmüyor” diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi kararlarına, BM'nin ve uluslararası kuruluşların açıklamalarına işaret eden Erhürman, “iki devletli çözüme” Kıbrıs Rum tarafının ve Yunanistan'ın "evet" demesini beklemenin “gerçekçi olmadığını” kaydederek, federasyon için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Erhürman, “Kapsamlı çözüm isteniyorsa bu yolda tek gerçekçi formülün siyasi eşitlik temelinde bir federasyon olduğu gün gibi aşikar ve biz halkımızın geleceği için bu yönde çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İşte Erhürman’ın sosyal medya paylaşımı: BM Güvenlik Konseyi kararlarından, BM'nin, uluslararası kuruluşların, ilgili ülkelerin kapsamlı çözümle ilgili tek formülün federasyon olduğu yönündeki açıklamalarından da görüyoruz ki federasyon, öldü demekle ölmüyor. "Federasyon modeli sonuç vermemiştir, bunun müsebbibi Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan'dır çünkü paylaşmak istemiyorlar" dedikten sonra, "iki devletli çözüm" için yine Kıbrıs Rum tarafının ve Yunanistan'ın "evet" demesini beklemeyi de herhalde kimse gerçekçi bulmuyor. Enerjinin Crans Montana'da siyasi eşitliği gerekçe göstererek masadan kalkan ve bu temel ilkeyi hala kabul etmeyen Sn. Anastasiadis'in pozisyonunun uluslararası topluma anlatılmasına ve çözüm iradesi çerçevesinde kapsamlı çözüme ulaşmak için çalışılırken, Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılması yönündeki taleplerin dile getirilmesine harcanmasından başka yol yok. Kapsamlı çözüm isteniyorsa bu yolda tek gerçekçi formülün siyasi eşitlik temelinde bir federasyon olduğu gün gibi aşikar ve biz halkımızın geleceği için bu yönde çalışmaya devam edeceğiz...

Bu haber toplam 1893 defa okunmuştur