1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Eraslan: “Toplumu dönüştürme misyonunu başarmalıyız”
Eraslan: “Toplumu dönüştürme misyonunu başarmalıyız”

Eraslan: “Toplumu dönüştürme misyonunu başarmalıyız”

“Siyasete ciddi güvensizlik var ancak yurttaş CTP ile güveni yeniden tesis edecek” “Bütçemiz yetersiz olduğu sürece kendi kendini yönetmemiz zor” “Güzelyurt bölgesinde ilk hedefimiz CTP’yi birinci parti yapmak” “CTP geçmiş hükümet dönemlerinden ciddi de

A+A-

Parti içi demokrasiler, ülke genelindeki demokrasinin de aynasıdır. Tabandan tavana yayılan bir siyaset kültürü içerisinde, her kitle, sesini önce kendi siyasi hareketi içerisinde duyurma fırsatı bulur, böylece yaşamına yön verir. Bu nedenle, siyasi partilerin merkezilerinden çok daha önemlisi belki de ilçe, köy, bucak örgütleridir … YENİDÜZEN, bu anlayış içerisinde ve eşitlikçi bir tavırla, Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler’in ilçe kurultaylarındaki adaylarla görüşüyor, onların düşüncelerini sizlere aktarıyor…

8 Mayıs’ta yer alacak CTP Güzelyurt İlçe Kongresi’nde, başkanlık için aday olan iki isimden biri Burhan Eraslan ülke siyaseti, Güzelyurt  ilçesi, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve hükümete dair sorularımızı yanıtladı

CTP Güzelyurt İlçesi Başkan Adayı Burhan Eraslan:

“Toplumu dönüştürme misyonunu başarmalıyız”

 

 

• YENiDÜZEN: Ülkedeki siyaset iklimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
• ERASLAN: UBP’nin yaratmış olduğu siyaset anlayışı toplumda siyasete yönelik ciddi güvensizlik sonucu doğurmuştur, bu nedenle siyaset güveni büyük oranda yitirmiştir. Ancak seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte yurttaşlarımızın yeni alternatifler konusunda arayışlara girdiğini ve özellikle de siyasette kendisini olumlu yönde kanıtlamış olan CTP’den yana bir esinti hissedilmektedir ve yurttaş CTP ile birlikte siyasete olan güvenini yeniden tesis edeceği izlenimini vermektedir. 

• YENiDÜZEN: Toplum genelinde, partizanlığın değil adaletin, eşitliğin ve daha ileri bir demokrasinin hakim olması için bir baskı var mı? İnsanlar siyasilerden “menfaat” mı bekliyor gerçekte yoksa “adalet” mi?
• ERASLAN: Toplumun siyasetçiden ne beklediğine ilişkin değerlendirme yapacak olursak, aslında insanlarımız hem adalete hem menfaat bekliyorlar. Ancak şunu söylemek gerekir ki siyasetçinin ve siyasal partilerin en temel görevlerinden biri toplumu dönüştürmektir. Dolayısıyla CTP’ninde toplumu dönüştürme konusunda bir misyonu vardır. Eğer ki CTP bunu başaramazsa toplum UBP’nin yarattığı siyasal kültürün etkisi altında, siyasetçiden menfaat elde etmeye devam edecektir.

• YENiDÜZEN: Erken ya da normal bir seçimde, bir değişim ön görüyor musunuz? Hem iktidar, hem de anlayış değişimi anlamında?
• ERASLAN: Önümüzdeki yıl seçimler gerçekleşecek. Sanıyorum Kıbrıs Türk toplumu UBP’ye verdiği hükümet etme sürecine son verecektir. Çünkü mevcut UBP hükümeti, önceki UBP’li hükümetlerin de en kötüsü ve dolayısıyla bu süreçte hem ülke hem halkımız çok ciddi kayıplara uğramıştır. Bu kayıplar yalnızca ekonomik değil sosyal ve kültürel anlamda da kayıplardır. Bu hükümet gidecektir.

• YENiDÜZEN: Kıbrıs sorunu çözümlenmeden ve talepler, beklentiler, bütçe gerçeğimiz içerisinde “kendi kendimizi yönetme irademizi” ele almak mümkün mü?
• ERASLAN: Devlet bütçesi önümüzdeki yıllarda da tasarruf gerektirmeye devam edecektir. Bunu aşmanın yolları vardır. Kıbrıs Türk ekonomisini büyütme yönünde bir vizyon hükümette egemen olursa ve Kıbrıs Türk ekonomisinin büyütülmesi gerçekleşirse, bu büyüyen ekonomiyle birlikte bütçe olanaklarını da artması mümkündür. Ancak bu bütçenin gerçek anlamda ülke ihtiyaçları için yeterli olabilmesi için Kıbrıs sorunun çözümlenmesi de bir zorunluluktur, bunu bugün Güney Kıbrıs da yaşamaktadır. Yani, gerek Kıbrıs’ın kuzeyinde gerekse güneyinde Kıbrıs sorunu çözümlenmediği sürece bu iki parça devletin ekonomilerinin kendi kendine yetmesi mümkün olmayacaktır. Buradan hareketle kendi kendimizi yönetme iradesine de yine benzer bir şekilde bütçemiz yetersiz olduğu sürece ve bu nedenle de bir başka ülkeye bağımlılıktan kurtulmadığımız sürece bu yöndeki iddiamız beklediğimiz düzeyde olamayacaktır. Ancak onurlu ve itibarlı bir hükümet Kıbrıs Türk toplumunun iradesini temsil etme yeteneğini elinde bulundurabilir. Çünkü bu iradeye keyfi idarelerin de yapılabilmesi o kadar basit değildir.      

Güzelyurt’ta ekonomik çarklar dönmüyor

• YENiDÜZEN:  İLÇENİZDEKİ tabloyu nasıl görüyorsunuz, insanlarla bire bir temaslarınızda en önemli şikayetleri ve beklentileri nelerdir?
• ERASLAN: Güzelyurt ilçesi çok ciddi bir iç ve dış göç yaşamaktadır. Dolayısıyla son yıllarda artan bir tempoyla nüfus kaybetmektedir. Buradan hareketle Güzelyurt ilçesinde ciddi bir ekonomik sıkıntının olduğu, çarkların dönmediği, mazbataların artarak insanlara ulaştığı bir gerçek yaşanmaktadır. Mevcut hükümetin Güzelyurt ve Lefke bölgesi için hiçbir ekonomik vizyonunun olmadığı teyit edilmiştir. Hükümet yalnızca ve yalnızca bu bölge için petrol dolum tesisi önerebilmiştir yani CMC maden kirliliğinin yanına yeni kirlilikler önerebilmiş başka hiçbir vizyon önerememiştir. Hem Güzelyurt hem Lefke’nin en önemli ihraç ürünü olan narenciye özellikle bu yıl ihraç edilememiş, narenciye ihracatından elde edilecek olan döviz girdisi yalnızca Güzelyurt’un değil tüm Kuzey Kıbrıs’ın kaybıdır. Bu gerçekler ışığında Güzelyurt insanının talepleri öncelikle ve artık neredeyse ekmek parası talebine dönüşmüş durumdadır. İşsizlik sayısı her gün artmaktadır ve zaten bu nedenlerledir ki iktidar partisi UBP insanların işsini ve aşını silah yaparak alınlarına dayamış, kurultayına da malzeme yaparak UBP içersindeki bir kliğin iktidarını sürdürebilmek için devlete hiçbir kurala dayanmayan istihdamlar gerçekleştirmiştir.

• YENiDÜZEN: İLÇE başkanlığına aday oldunuz, nedir ön gördüğünüz, bu kararı neden verdiniz ve neler yapmak istiyorsunuz?
• ERASLAN: Daha önce ifade etmeye çalıştığım gibi öncelikle CTP’nin en temel görevlerinden birisi toplumu dönüştürmek görevdir. Bu dönüştürme süreci hem merkezi hükümeti hem de belediye başkanlıklarının alaşağı edilmesiyle başlatılacaktır. Dolayısıyla Güzelyurt ilçemizde birinci hedefimiz CTP’yi bu ilçede birinci parti yapmak, çıkarabileceğimiz en yüksek sayıda bu bölgeden milletvekili çıkarmaktır. İkinci hedefimiz hem Güzelyurt hem Lefke belediye başkanlıklarını CTP’li adaylarla kazanmaktır ve yerel yönetimlerde elde edeceğimiz iktidarla bölgemizde çok ciddi kentsel dönüşümleri gerçekleştirmek ve aynı zamanda kültürel, sanatsal etkinlikleri artırarak toplumsal değişime de katkı koymaktır. Bölgemizde bu potansiyel vardır.

• YENiDÜZEN: Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin şu anda ANA MUHALEFET pozisyonunda ve ülkeyi yönetmeye aday bir siyasi parti olarak KURULTAY sürecini nasıl geçirmeli, KURULTAY’ın ardından mutlaka atması gereken adımlar nelerdir?
• ERASLAN: İlçe kongrelerimiz peşi sıra gerçekleşecektir, ardından partimizin kurultayı da gerçekleştireceğiz. Her şeyden önce gerek ilçe kongrelerimizde gerek kurultayımız da birden fazla adayın olması bir hareketliliği, kongrelerimizin ve kurultayımızın partililerimizin ilgi odağı olmasına vesile yaratmaktadır. Ancak kurultay veya kongreler konusunda da toplumun yaşamakta olduğu veya yaşadığı örnekler maalesef siyasetin seviyesini düşürücü örneklerdir. Bunu çok yakın geçmişte de UBP’nin gerçekleştirdiği kurultayda toplum yakinen izlemiş ve yaşamıştır. CTP’nin bu noktada farkının fark edilmesi gerekilmektedir ve bu nedenle de hem ilçe kongrelerimizde hem kurultayımızda özellikle ilçe başkalığı ve genel başkanlığına aday olan partililere büyük görev düşmektedir. Rekabeti partinin ve toplumun yararına kullanmalıyız.

• YENiDÜZEN:  Cumhuriyetçi Türk Partisi, geçmiş HÜKÜMET döneminin ÖZELEŞTİRİSİNİ yaptı mı? Yeni dönem için DERSLER var mı çıkardığınız, düşünceniz nedir?
• ERASLAN: CTP muhakkak ki geçmiş hükümet dönemlerinin özeleştirisinin kendi içerisinde yapmıştır, zaman zaman toplumda seslendirmiştir hem de yeni dönem için çok ciddi dersler çıkarmıştır. Dolayısıyla yeni dönemin hükümet adayı olan partimiz tüm bu deneyimlerle çok daha etkin hizmetler verebileceğini düşünüyorum

• YENiDÜZEN: Size, tüm adaylara SÖZ HAKKI vermek istedik ve YENİDÜZEN olarak EŞİTLİK içerisinde tüm ilçelerde bunu yapmak istiyoruz. YENİDÜZEN’in yayıncılık çizgisini nasıl buluyorsunuz, genel olarak medyaya bakışınız nedir?
• ERASLAN: YENİDÜZEN’in bu girişimi takdir edilecek bir davranış biçimidir. Kongrelerimize de olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. YENİDÜZEN’in Kıbrıs Türk toplumunda etkin bir yer olduğu bilinmektedir. Günümüzdeki teknolojik olanaklarıyla dış dünyada da çok yakından takip edilmektedir. YENİDÜZEN’in Kıbrıs Türk demokrasisine ve Kıbrıs Türk basının çok sesliliğine yapmakta olduğu katkı gerçekten takdir edilmelidir. Kıbrıs Türk medyası  özellikle seçim dönemlerinde saflaşmaktadır ancak buna rağmen YENİDÜZEN’in seçim süreçleri içinde bile farklı görüşlere yer verdiği görülmektedir. Bu YENİDÜZEN’in diğer medya organlarına göre bir avantajıdır ve toplumsal etkisini artırmaktadır 

• YENiDÜZEN: Son olarak sizin eklemek istediğiniz düşünceleriniz nelerdir?
• ERASLAN: CTP en köklü siyasal partilerimizden birisidir. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz ilçe kongreleri ve kurultay sürecini çok adaylı seçimlere rağmen olgun bir biçimde geçirecektir. Kongrelerimiz ve kurultayımız tamamlandıktan sonra tüm farklı görüşeler veya tartışmalar geride bırakılarak, yeniden yeni genel başkan veya ilçe başkanlarıyla partimiz toplumsal sorunların çözümü konusunda elinden geleni yapacaktır. Bu süreçten hiç kimse farklı beklentiler içerisine girmesin, CTP kurultaydan gerçek anlamda bir iktidar alternatifi olarak çıkacaktır.

Bu haber toplam 2106 defa okunmuştur