1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 47 bin TL aranıyor 
“Doğurganlık hakkı devlet güvencesi altına alınmalı”

“Doğurganlık hakkı devlet güvencesi altına alınmalı”

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, “Ülkemizde Hak Politikaları ve Kadın” konusunda yaptığı güncel konuşmada, 8 Mart ve kadın konusunda çok şey söylendiğine işaret ederek, birçok alanda birçok eksiklikler bulunduğunu söyledi.  

A+A-

 

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, “Ülkemizde Hak Politikaları ve Kadın” konusunda yaptığı güncel konuşmada, 8 Mart ve kadın konusunda çok şey söylendiğine işaret ederek, birçok alanda birçok eksiklikler bulunduğunu söyledi.  

Ülkede hak politikaları ne zaman gündeme gelse, acil olmadığı, daha ivedi sorunlar olduğu gerekçesiyle geri plana itilmeye çalışıldığını ifade eden Özdenefe, 2014’te kadın hakları konusunda yapılan değişikliklerin meyvelerini şimdi vermeye başlandığına işaret etti.

Ceza yasasının öneminin bugünlerde daha çok kanıksanmaya başladığına dikkat çeken Özdenefe, Hukuk Siyasi İşler ve Dış ilişkiler komitesinin gündeminde olan istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması konusundaki tartışmaların doğru zeminde yapılmasının önemine işaret etti.

Doğurganlık sağlığı ve doğurganlık haklarının önemine işaret eden Özdenefe, ülkede bu yönde kısıtlı imkanlar bulunduğunu, doğurganlık haklarının devletin güvencesi altına alınması gerektiğini vurguladı.  

İçinde yaşanılan toplumun cinsiyetçi olduğunu ifade eden Özdenefe, doğum sonrası bebeğin tüm sorumluluğunun kadında olduğunu, bunu üstlenip üstlenemeyeceğinin kararını da kadının vermesi gerektiğini söyledi.

Özdenefe, cinsellik eğitiminin okullarda verilmesi, korunmanın öğretilmesi gerektiği üzerinde de durdu.

TOCED yasası konusuna da değinen Özdenefe, bu yasanın çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerektiğini kaydetti.

BESİM, “HPV AŞILARI NİSANDA YAPILMAYA BAŞLANACAK”

Sağlık Bakanı Filiz Besim de Özdenefe’ye cevaben yaptığı konuşmada, Özdenefe’nin konuşmasının hem kadın hem sağlık açısından önemli olduğunu vurguladı.

“Kadın hakları ve sağlığı hafta üzerinden tartışılmayacak kadar önemli bir konudur” diyen Besim, kürtaj yasasının mecliste yeniden ele alınarak, daha çağdaş ve kadın odaklı yapılması konusunda çalışmalar yapıldığını anlattı.

Ülkedeki hastanelerde kürtaj hizmeti verilmediğini ve korunma, doğum kontrolüne kolay erişme ve kadınların yaşadığı sorunlara işaret eden Besim, meclis kürsüsünden fetüs fotoğrafları göstererek, kadın üzerine popülizm yapanları eleştirdi.

Sağlık merkezlerine kadın doğum uzmanı gönderdiklerini anlatan Bakan Besim, bu konuda da ciddi mücadele verdiklerini ifade etti.

Doğum kontrolü ve spiral takılması için sağlık merkezlerinde hizmet verilmeye başlandığını ifade eden Bakan Besim, devlet hastanelerinde de kürtaj yapılabilmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

HPV aşıları konusunda kendilerine eleştiriler bulunduğunu söyleyen Bakan Besim, HPV aşılarının geldiğini, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nde mevcut olduğunu, iki aşamalı aşıların Nisan ayında yapılmaya başlayacağı konusunda bilgiler verdi.

Kadınların iş hayatında daha aktif olması gerektiğini belirten Bakan Besim, kadına daha özgür bir alan bırakılması için yaşlı bakım merkezleri ve yaşam evleri konusuna önem verdiklerini kaydetti.

Bakan Besim, hükümete düşenin TOCED’i daha aktif bir şekilde çalıştırmak olduğunu ifade ederek, kendi alanlarında atılan bazı adımları sıraladı.

Bakan Besim, kürtaj konusunun bilimsel arenada tartışılıp ona göre netleştirileceğini  belirtti.

ÇELER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, kürtaj konusuna değinerek, tecavüze uğrayıp hamileliği geç fark eden ve düşürmek için uğraşılan ve doğurmak zorunda kalan kadınlar olduğuna değindi. Çeler, “maalesef sayı bir değildir” dedi.

TOCED ve kadın sığınma için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Çeler, TOCED kurulduktan hemen sonra da bir çalıştay yapılabilmesi için girişimleri bulunduğunu aktardı.

Her alanda eşit olduğumuzu göstermek için birlikteliklerini ortaya koymak gerektiğini ifade eden Bakan Çeler, TOCED altında oluşturmasak bile sosyal hizmetlerden bazı kişilere eğitim verilerek, TOCED’te görevlendirilebileceğini anlattı.

 

Bu haber toplam 1640 defa okunmuştur