1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Aliş veriş merkezleri ve kiliseye izin çıkmadı
Aliş veriş merkezleri ve kiliseye izin çıkmadı

Aliş veriş merkezleri ve kiliseye izin çıkmadı

Güneydeki alışveriş merkezleri ve Rum Ortodoks Kilisesi’nin, hafta sonundan önce faaliyete geçmelerine izin verilmesi yönündeki talepleri reddedildi

A+A-

Kıbrıs’ın güneyinde Koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemlerin yılbaşı arifesinde gevşetilmesi yönünde bir karar alınmasının şu an için beklenmediği, alışveriş merkezleri ve Rum Ortodoks Kilisesi’nin, hafta sonundan önce faaliyete geçmelerine izin verilmesi yönündeki taleplerinin ise dün Bakanlar Kurulu tarafından reddedildiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi: “Son Anda Karar Verecekler – Huzurevlerindeki Pozitif Vakalar Sınırı Aştı” başlıkları altında geniş yer verdiği haberinde, güneydeki alışveriş merkezlerinin hafta sonu açılma izni verilmesi ve yine Rum Ortodoks Kilisesi’nin, ayinlere izin verilmesi yönündeki taleplerinin dün toplanan Bakanlar Kurulu tarafından reddedildiğini yazdı.

Gazete, güneyde pozitif vaka sayılarında devam eden artışlar nedeniyle Noel yortusu ve yılbaşı kutlamaları öncesinde, önlemlerde bir gevşeme kararı alınmasının beklenmediğini belirtirken, konunun 22 Aralık tarihinde yapılacak yeni bir toplantıda yeniden değerlendirileceğini aktardı.

Hasta sayılarında artış

Gazete haberinin devamında, dün akşam açıklanan son 24 saatlik verilere göre, 401 yeni pozitif vakaya rastlandığını ve bir kişinin daha hayatını kaybettiği belirtilirken, hızlı testler sonucunda 220 kişinin pozitif olduğunun belirlendiği vurgulandı.

Hastanelerde tedavi görenlerin sayısının yanı sıra, kritik durumda bulunan hasta sayısında da artış gerçekleştiğini ve şu anda Kıbrıs’ın güneyinde hastanelerde 125 kişinin tedavi gördüğünü aktaran gazete, bu hastalardan 14’ünün yoğun bakımda olmak üzere toplam 26 hastanın durumunun ciddi olduğunu da aktardı.

Dün açıklanan 401 vakadan 400’ünün yerel vaka olduklarının altını çizen gazete, hızlı testler sonucunda tespit edilen 220 kişiden 22’sinin ise Lefkoşa’daki huzurevlerindeki yaşlılar olduğunu ve huzurevlerinde yapılan testlerin yüzde 2,24 oranında pozitif çıktığını vurguladı.

Bu haber toplam 1860 defa okunmuştur
Etiketler :