8 MİLYON STERLİN NASIL OLDU?

8 MİLYON STERLİN NASIL OLDU?

Ne ev var, ne villa, ne de inşaat! Bellapais’teki arazi, 350 bin sterlinden “durduğu yerde” değerini neredeyse ona katladı 8 milyon sterlin nasıl oldu? Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Maliye Bakanı Ersin Tatar

A+A-

 

 

Ne ev var, ne villa, ne de inşaat! Bellapais’teki arazi, 350 bin sterlinden “durduğu yerde” değerini neredeyse ona katladı

 

8 milyon sterlin nasıl oldu?

 

 

Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın arasında tam bir “kavga”ya dönüşen “tazminat”ın, dünyada görülmemiş bir geçmişi ve öyküsü var.

350 bin sterline alınan arazi, neredeyse tek kazma vurulmadan durduğu yerde değerini 8 milyon sterline yükseltti.

Tapu ve Şehir Planlama uzmanlarından oluşan heyetin 950 bin sterlin değer biçtikleri araziye mahkeme önce 4 milyon sterlin, daha sonra ise 8 milyon sterlin “tazminat” hükmetti.

350 bin sterlinlik arazi, değerini durduğu yerde neredeyse 10’a katladı.

 

 

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?

 

·        LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın sahibi olduğu Ser-Cem Ltd., 2004 yılında Bellapais’ta 31 dönümlük Türk koçanlı gayrimenkulü satın aldı.

 

·        Bellapais’taki arazinin tapu kayıtlarında ve haritada, “eski eser” olduğuna dair herhangi bir uyarı yoktu. Arazi için PROJE yapıldıktan sonra bu bölgenin “eski eser” alanı olduğu anlaşıldı.

 

·        Arazinin KAMULAŞTIRILMASI istendi. Tapu ve Şehir Planlama uzmanları, araziye kamulaştırma için 700 bin sterlin değer biçti, buna itiraz edildi. Uzmanlar, itirazı da değerlendirerek arazi için en son 950 bin sterlin kamulaştırma değeri belirlediler.

 

·        Cemal Bulutoğluları, araziye lüks villalardan oluşan bir site inşa etmek amacıyla proje yaptığını ve büyük maddi kaybı olduğunu belirterek konuyu mahkemeye taşıdı.

 

·        Kaza Mahkemesi, Cemal Bulutoğluları’na 4 milyon sterlin “tazminat”a hükmetti. Dönemin İçişleri Bakanı Özkan Murat, bu rakama itiraz ederek konuyu Yüksek Mahkeme’ye taşıdı. Bulutoğluları’na 2 milyon sterlin ödeme yapıldı, “uzlaşma” talep edildi.

 

·        Yüksek Mahkeme, davayı yeniden değerlendirmek üzere Girne Kaza Mahkemesi’ne yönlendirdi. Dava bu kez Yargıç İlker Sertbay’ın önüne geldi.

 

 

·        Girne Kaza Mahkemesi, 30.5 dönümlük arazi için Ser-Cem Ltd.’ye, dönüm başına 200 bin sterlin kamulaştırma bedeli ödenmesine karar verdi.  Ayrıca “eğer yüzme havuzlu lüks villalar inşa edilmiş ve satılmış olsa” ortaya çıkacak gelirden yola çıkarak tazminat 8 milyon sterline yükseldi.

 

 

·        Böylece 350 bin sterline alınan arazinin değeri, üzerinde hiçbir “villa, havuz, bina, site” olmadan ve inşaat başlamadan 8 milyon sterline yükseldi.

 

·        Maliye Bakanlığı, kararı, Yüksek İdari Mahkemesi’ne taşıdı.

 

 

·        Cemal Bulutoğluları, bu süre içerisinde Demokrat Parti’den ayrılarak Ulusal Birlik Partisi’ne katıldı.

 

·        Bulutoğluları, söz konusu araziyi aldığında “Eski Eserler Dairesi” dönemin hükümetinde Demokrat Parti’ye, son tazminat kararı verildiğinde ise Ulusal Birlik Partisi’ne bağlıydı.

 

·        Bu gelişmeler MECLİS’te de konuşuldu ve Girne’deki yeni yol inşası sırasında, istimlak bedellerinin dönüm başına 29 bin TL olarak saptandığı belirtildi, aradaki fark soruldu: Bir yerde 29 bin TL, öte yanda 200 bin sterlin, bu farkın sebebi nedir?

 

 


 

 

NE DEDİLER?

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar:

“Tehditle baskı kurmaya çalışıyor”

 

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın “sistemli bir şekilde, tehditkar tavırlarla, gerçeği yansıtmayan bilgilerle genelde Hükümeti, özelde Bakanlığı baskı altında tutmaya çalıştığını” belirtti.

Tatar şunları söyledi:

“Bu baskıların esas sebebi, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’nın halen Yüksek İdare Mahkemesi’nde devam eden ve Bakanlığımız uhdesinde bulunmayan kişisel sorununa, bulunduğu konumunu da kullanarak,  bizleri dahil etme çabalarıdır. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Devletten aldığı payın tümüne yakını kendilerinin yazılı direktifleri doğrultusunda önceden finans kuruluşu ve bankalardan borçlanmış oldukları  borçlarının ödenmesine aktarılmaktadır. Bu baskıların esas sebebi ise Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’nın halen Yüksek İdare Mahkemesi’nde devam eden ve Bakanlığımız uhdesinde bulunmayan kişisel sorununa, bulunduğu konumunu da kullanarak,  bizleri dahil etme çabalarıdır.”

 


 

Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları:

“Kazandığım tazminat, Tatar tarafından bozulmak isteniyor”

        

                  

“Ersin Tatar’ın umursamaz tavrı partimizi zor duruma sokmuş, bu da partim içerisinde kendisine karşı ciddi tepki uyandırmaya başlamıştır. Bu tepkilerden kurtulmak için mesai yapmak yerine kapı kapı gezmektedir” diyen Cemal Bulutoğluları şu yorumu yaptı:

“Benim politikaya girdikten sonra nereden nereye geldiğimi herkes bilmektedir. Ama Sayın Tatar’ın politikaya girdikten sonra kendi iş yerlerinin nereden nereye geldiği de açıkça ortadadır. Haklı olduğum bir konuda 7 yıldır yaşadığım mağduriyeti ve daha sonra kazandığım davanın nasıl Sayın Ersin Tatar tarafından bozulmak için uğraşıldığı ortadadır.”

 

 


Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Maliye Bakanı Ersin Tatar arasında çıkan kavgaya UBP yönetimi el koydu

 

Hasipoğlu: “İkaz ettik”

 

 

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, internette yayın yapan HABERKKTC adlı siteye yaptığı açıklamada, “İkisine de ikazımız oldu. Bundan sonra yapmayacaklar”  dedi.

“Daha evvel de bazı milletvekili arkadaşların beyanatları oldu ikaz ettik, sıkıntıları olabilir bunu aile içinde çözmek gerekir ben bunu hep söyledim söylemeye de devam edeceğim” diyen Hasipoğlu, “Bizim yetkili kurullarımız vardır, gelir herkes eteğindeki taşı döker. Ama yazılı ve görsel basında bu konuları gündeme getirmek doğru değildir” ifadesinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1820 defa okunmuştur