1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. YURTDIŞI KOORDİNASYON KOMİTESİ’Nİ İSTEMİYORUZ!
YURTDIŞI KOORDİNASYON KOMİTESİ’Nİ İSTEMİYORUZ!

YURTDIŞI KOORDİNASYON KOMİTESİ’Nİ İSTEMİYORUZ!

YURTDIŞI KOORDİNASYON KOMİTESİ’Nİ İSTEMİYORUZ!

A+A-

Feminist Atölye
info@feministatolye.org


Feminist Atölye aktivistleri olarak “Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Antlaşma” adı altında imzalanan ve 2014 yılının Ağustos ayında TBMM tarafından yasalaştırılan belgeyi kabul etmiyoruz. Bilindiği üzere söz konusu sözleşme 5 yıllığına yapılmış ve ancak Cumhuriyet Meclisi’nin onayına sunulmadan yürürlüğe koyulabilmesi için KKTC Anayasasının 90. Maddesinin 2’inci fıkrasına uyumlaştırılarak her yıl uzatılmak üzere bir yıllık antlaşma formatına sokulmuştur.  İlgili sözleşmede tamamen Türkiye Cumhuriyeti’nde belirlenen program ve projelerin Kıbrıs’ın kuzeyinde yürürlüğe konulması amacıyla düzenlemeler yapılmış, KKTC’de düzenlenecek gençlik kampları ve merkezlerinin kurulması ile işletilmesi öngörülmüştür. TC Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılıp işletilecek olan Yurtların yanı sıra, öğrencilere burs verileceği de belirtilmiştir. Yine aynı sözleşmede Ofis’te çalışacak olan personelin Türkiye’den geleceği ve diplomatik ayrıcalıklara sahip olacakları belirtilmiştir. Yürürlüğe koyulacak projeler ve programlar için gerekli teçhizat ve araçların her türlü vergi, gümrük ve fon muafiyetine de tabi olacağı belirtilmiştir. Sözleşmenin 7’nici maddesinin 2’inci fıkrasında “ Antlaşmanın 5 yıl yürürlükte kalacağı, taraflardan herhangi birince Anlaşmanın olağan geçerlilik süresinin sona ermesinden en az altı(6) ay önce feshetme niyetinin yazılı olarak karşı tarafa bildirilmemesi halinde her seferinde kendiliğinden 5 yıl daha uzayacağı” belirtilmiştir. Böylesi bir Antlaşma, Kıbrıs’ın kuzeyinde yıllardır sosyal, kültürel ve eğitimsel faaliyetler gösteren gençlik derneklerine karşı açıkça alternatif gençlik örgütlenmeleri yaratma girişimidir. Kıbrıs’ın kuzeyinde gönüllülük esasına göre çalışan ve tamamen üye aidatları ile faaliyet gösteren örgütlere karşı Türkiye devletinden sağlanacak finansmanla faaliyet göstermesi öngörülen güdümlü gençlik örgütlenmeleri yaratılması hedeflenmektedir. KKTC kurumlarının by-pass edilerek ve dış meşeli kurumların Kıbrıs’a aktarılması ile yapılmaya çalışılan sosyal mühendislik çabaları ülkemiz için yeni bir mevhum değildir. Bu politikalar yıllardır toplumumuz üzerinde oynanan asimilasyon politikalarının bir uzantısı olmak yanında, şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nde iktidar olan partinin dünya görüşü çerçevesinde ülkemize yapılan dolaylı bir müdahaledir.


--------------------------------------------------------------------------

NEWROZ’A GİDİYORUZ

Feminist Atölye olarak yüzyıllardan beridir özgürlük ve direniş bayramı olarak kutlanmakta olan Newroz ateşine destek vermeye gidiyoruz. Newroz ateşi, bu sene 22 Mart 2015 Pazar günü, İskele Piknik Alanı’nda saat 11:00-16:00 saatleri arasında yükselecek. Düzenlenen etkinliğe HDP milletvekili Gülser Yıldırım ve HDP Tuzla İlçe Eş Başkanı Bahar Akkuş’un konuk olarak katılacak. Ayni zamanda Seyda Perinçek, Grup Direniş, Bayram HiphopaKurdî, Koma Se Rengî, Koma Ezman ve Arda Gündüz gibi sanatçılar da Newroz kutlamalarında yer alacak. Newroz Tertip Komitesi’ni oluşturan Mezopotamya Gençlik Kültür ve Sanat Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği’nden yapılan duyuru ise şöyle;
“Newroz Piroz Be!
Kıbrıs'ta örgütlü gençliğin, emekçilerin, halkın gerçek gücünü şarkılarla, halaylarla, şiirlerle anlatmaya çağırıyoruz. Bütün çirkinlikleri alanlardan uzaklaştırmak için güzelliği, sevgiyi dayatmaya çağırıyoruz.
Bütün halkımızı Newrozu sahiplenmeye, destek olmaya, alanlara çağırıyoruz.”
Gelin Newroz ateşinin sonsuzluğu gibi, halkların özgürlüğünün sonsuz olması umuduyla, Newroz ateşini sahiplenelim ve ateşi el birliği ile yükseltelim.

Bu haber toplam 675 defa okunmuştur
Gaile 310. Sayısı

Gaile 310. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler