1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yorgancıoğlu'ndan secim süreci ile ilgili açıklama
Yorgancıoğlundan secim süreci ile ilgili açıklama

Yorgancıoğlu'ndan secim süreci ile ilgili açıklama

Yorgancıoğlu, 26 Nisan'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu ile ilgili basın açıklaması yaptı

A+A-

Başbakan ve CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 26 Nisan'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yorgancıoğlu, 19 Nisan seçimlerinde CTP-BG’nin adayı Sayın Dr Sibel Siber’e oy veren yurttaşlara teşekkür etti, ikinci tur için “Birlik, Mücadele, Dayanışma” çağrısı yaptı.

Yorgancıoğlu’nun açıklaması şöyle:

26 Nisan’da ikinci turu yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Parti Meclisi’miz ve Merkez Yönetim Kurulu’muz, bağımsız aday Sayın Mustafa Akıncı’yı aktif biçimde destekleme kararı aldı.

Bu desteğimiz, ilçe ve ocak örgütlerimizi hareketlendirip, üye ve seçmenlerimizi yönlendirme, medya ve diğer tanıtım mecralarından görüşlerimizi halka aktarma, kitlesel eylemlerde yer alma ve nihayet bu kısa süre içindeki seçim kampanya ve çalışmasının değişik aşamalarında bizden istenebilecek katkıyı yerine getirme biçimlerinde olacak.  Sayın Mustafa Akıncı ile yaptığımız görüşmelerde, CTP’nin kuruluşundan beri savunduğu iki toplumlu, iki bölgeli Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oluşması için Toplumlararası Görüşmelerde ısrarla çalışacaklarını, 11 Şubat Deklerasyonu dâhil, kalıcı çözüm yolundaki girişimleri sahipleneceğini belirtmiştir. Bilindiği gibi, Güven Yaratıcı Önlemler konusunda partimiz CTP-BG büyük emekler verdi. Sayın Mustafa Akıncı da, bu çabalarımızı takdir ettiğinin ve temel konularda hemfikir olduğumuzun altını çizmiştir. İşbirliğimizin, kendileri Cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra da karşılıklı saygı içinde sürmesi ve uzman ekip çalışmalarının yürütmesi konusundaki arzularını ifade etmişlerdir.

Kıbrıs sorunu etrafındaki görüş birliğimize ilaveten, içerideki meselelerde, örneğin demokratik hak ve özgürlüklerin sınırlarının genişletilmesi, önemli bazı devlet kurumlarının sivilleştirilmesi ve demokratik katılımcılıkla çalışması, sosyal adalete, hukukun üstünlüğüne dayalı eşitlikçi ve adil bir düzenin yaratılmasında da, partimizle aynı doğrultuda görüşler dile getirmiştir.

Sayın Mustafa Akıncı’nın vurguladığı bir diğer nokta ise, seçimlere bağımsız aday olarak katıldığı gibi seçildikten sonra da hiçbir partinin sözcüsü olmayacağıdır. Dolayısıyla, bizim 26 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Mustafa Akıncı’yı desteklememizin nedeni rozetlerimiz değil, ama ülkemize ve halkımıza olan sorumluluğumuzdur. Ona destek olmamızın nedeni, Kıbrıs’ta çözüm, barış, sosyal adalet, demokrasi ve Avrupalı değerlerin savunulmasıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Nisan seçimlerinde CTP-BG’nin adayı Sayın Dr Sibel Siber’e oy veren değerli yurttaşlarımıza teşekkür ederken, 2.turun yapılacağı 26 Nisan’da da Sayın Mustafa Akıncı’ya oy vermeye davet ediyoruz. Bütün üyelerimizi, Federal çözümün yolunu açmak, Anayasal kurumlarımızın katılımcı, demokratik bir yapıya kavuşturması için parti yetkili organlarının kararları çerçevesinde aktif biçimde Sayın Mustafa Akıncı’yı Cumhurbaşkanlığına getirmek için çalışmaya davet ediyoruz. CTP’ye gönül vermiş herkes, partimizin “Birlik, Mücadele, Dayanışma” ruhunun, sadece bir slogan olmadığını çok iyi bilir. İşte şimdi de, birlik, mücadele ve dayanışma zamanıdır.

 

Özkan Yorgancıoğlu
CTP-BG Genel Başkanı

22 Nisan 2015 Salı

Bu haber toplam 1596 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler