1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YDİ’DEN YENİ SEZONA 'MERHABA'
YDİ’DEN YENİ SEZONA MERHABA

YDİ’DEN YENİ SEZONA 'MERHABA'

Kısa bir yaz tatili ardından yeniden sezonu açan Yakın Doğu Üniversitesi basketbol altyapısında çalışmalara hız verildi. Yeni sezona merhaba dendiği bugünlerde YENİDÜZEN Spor Servisi olarak Yakın Doğu Üniversitesi’nde geçen yılda birçok sportif ba

A+A-

 

 

Yeni öğretim yılı ve yeni sezon kulüpler ligi kapsamında Yakın Doğu basketbol altyapı takımları çalışmalarına start verdi

Yakın Doğu’nun son yıllardaki sportif başarılarında büyük payı olan, basketbol altyapı antrenörlerinden Süleyman Atamtürk ile ülke basketbolu ve yeni sezon hakkında özel konuştuk

Süleyman Atamtürk: “YDİ’de hedef her yıl şampiyonluktur...”

 

Kısa bir yaz tatili ardından yeniden sezonu açan Yakın Doğu Üniversitesi basketbol altyapısında çalışmalara hız verildi.

Yeni sezona merhaba dendiği bugünlerde YENİDÜZEN Spor Servisi olarak Yakın Doğu Üniversitesi’nde geçen yılda birçok sportif başarılara ve şampiyonluklara imza atan genç ve başarılı basketbol antrenörlerden Süleyman Atamtürk’ün çalışmasını ziyaret ettik. Başarılı Antrenör Süleyman Atamtürk ile ülke basketbolu ve bu yıl ki hedefleri hakkında dopra dopra konuştuk.

 

BAŞARI: “BİLİNÇLİ, BİLİMSEL VE ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARIN ÜRÜNÜDÜR”

Süleyman Atamtürk’e öncelikle geçen yıl ilkokullar ve minikler basketbol birinciliklerinde altın bir yıl geçirdiklerini anımsatarak, bu başarıların nasıl ve ne şekilde elde edildiğini sorduğumuzda Atamtürk şöyle konuştu,“ geçen sezonu değerlendirecek olursak, ilkokullarda “Talat Akkor Anı Turnuvası” şampiyonu, minik erkek de “Basketbolu Seviyorum Turnuvası” şampiyonu, yine erkekler ilkokullar arası Kıbrıs Basketbol Şampiyonu ve Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen Minik Erkek Lig Şampiyonluğu’nu alarak tüm hedeflerimize ulaştık. Bu başarıları yakalamak bilinçli, bilimsel ve özverili çalışmaların ürünüdür. YDİ ve Kültür Spor Daire Başkanlığı’nın kurmuş olduğu altyapının, yani çocukların ikinci sınıftan itibaren bilimsel testlerle seçilerek antrenmanlara başlaması ve üçüncü sınıfın sonunda takımla çalışmalara devam edilmesi, yaz aylarında bile çalışmaların özverili bir şekilde devam etmesi bunun yanında ailelerinde bize güvenerek yaz kış demeden çocuklarını getirmeleri başarının anahtarı olmuştur” şeklinde konuştu.

 

ŞAMPİYONLUĞUN YANI SIRA ASIL HEDEF “SAVAŞÇI, PAYLAŞMAYI BİLEN VE KARAKTERLİ OYUNCULAR YETİŞTİRMEK”

Atamtürk’e yeni eğitim-öğretim yılı için hedeflerinin ve beklentilerinin ne olduğunu sorduk. Başarılı antrenör ilerleyen dönemlerdeki hedefleri hakkında konuşmasına şöyle devam etti; “benim kişisel amacım çalıştığım çocuklarımla her zaman şampiyonluk yaşamaktır. Her yıl ki belirlediğimiz hedef net ve açıktır. Şampiyonluklarla motive oluyoruz ama benim kişisel amacım  basketbolun temelini iyi öğrenmiş, pes etmeyen, paylaşmayı bilen ve karakterli oyuncular yetiştirmektir” diye ifade etti.

 

“TÜRKİYE’DEKİ ŞAMPİYONALARDA CİDDİ DERECEDE HANDİKABIMIZ VAR”, “SPOR BAKANLIĞIMIZ ÇÖZÜM BULMALI”

Süleyman Atamtürk bir başka konuya da dikkat çekerek, ülkemizde elde edilen başarı sonrası temsilen gidilen Türkiye ilkokullar şampiyonalarındaki handikaba da değinerek şöyle konuştu, “İlköğretimde şampiyon olan basketbol takımlarımızın Türkiye’de bir yaş büyüklerle mücadele etmesi çok ciddi fizik üstünlüğü olduğunu görüyoruz. Bir yıl ilkokul seviyesi için çok büyük bir fark. Böylesi bir yapıda ve yaş statüsünde başarılı olmamız çok zor. Şampiyon takımın kendi yaşıtlarıyla oynaması en azından kendimizi değerlendirmemize olanak sağlayacağını düşünüyorum. Bu konuda Spor Bakanlığımızın konuyu çok ciddi ve acilen ele almalı ve değerlendirmelidir. Aksi halde şampiyon takımlarımızın çocuklarının psikolojisi için de iyi olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu ciddi fizik gücü ve hezimeti sonrası Türkiye’de yaşadıkları yenilgiler sonrası ciddi derecede moral motivasyonlarını kaybediyorlar” diye görüş bildirdi.

 

BASINIMIZ BASKETBOL MAÇLARINDA DAHA ÇOK İSTATİSTİKLERE YER VERMELİ

Süleyman Atamtürk ülke basketbolunun daha ileri seviyelere ulaşma adına basına da büyük görev düştüğünü belirterek konuşmasına şöyle devam etti, “Basının basketbol maçlarını yorumlarken sadece atılan sayıyla yorumladığını görüyorum. Bugün basketbol sporunun önde gelen ülkelerinde olduğu gibi maçın tüm istatistiğinin tutulması gerekir. Bunda kastım, atılan sayı, savunma ribauntu, hücum ribauntu, asist, top çalma, blok gibi detaylı istatistik tutulması sporcularımız yaptıkları işin önemini kavrama adına çok önem teşkil ediyor. Basketbolun sadece sayı atmaktan ibaret olmadığını bilmeliyiz. Örneğin Avrupa basketbolu veya NBA basketbolunda transfer edilecek oyuncunun yıllık istatistikleri incelenerek transfer edilmektedir. Bunu yaparsak oyuncuların takım için ne kadar faydalı olduklarını görmelerini sağlarız. Son olarak da YDÜ çalışanı olarak bize bu sportif başarıları yakalamamızdaki tüm imkanları sağlayan Dr. Suat Günsel’e en içten samimiyetimle teşekkür ediyorum” diyerek genç ve başarılı antrenör konuşmasını sonlandırdı.

 

Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler