1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Tüm Yaşananlara Tanıklık Eden Zaman
Tüm Yaşananlara Tanıklık Eden Zaman

Tüm Yaşananlara Tanıklık Eden Zaman

Fatma Vurana; Zaman; şarkılara ilham olan, nasıl geçtiği hiç anlaşılmayan, sürekli sorgulanan ama sırrına ulaşılamayan zaman

A+A-

Fatma Vurana

         fvurana@hotmail.com

 

 

Zaman; şarkılara ilham olan, nasıl geçtiği hiç anlaşılmayan, sürekli sorgulanan ama sırrına ulaşılamayan zaman… İstediğimizde bir türlü akıp gitmeyen, istemediğimizde ise havalandıkça havalanan, bir yerlerden bize bakıp gülümseyen ve inadına akıp giden Zaman… Bebekleri büyüten, gençleri olgunlaştıran, olgunların alnına ve göz kenarlarına çizgiler konduran Zaman

Zamanında yapılanlar, zamanında yapıl(a)mayanlar, söylenenler, söylen(e)meyenler, zamana asılı duran pişmanlıklar hep dokunur insanoğluna… Tüm yaşananlara tanıklık etmiş, gözü hep üzerimizde olmuş olan Zaman… Bizimse okuyamadığımız, anlayamadığımız, peşinden koşup yakalamaya çalıştığımız Zaman ve Zamanın Sorgulanması:

 

Siyasette Zaman

“Halk nasıl olsa balık hafızalıdır.”, “Günü kurtarmak esas amaçtır.”,   “Zaman her şeyi unutturur.”, “Siyasette dün dündür bugün bugündür.”  adına özellikle bu ülkede yapılanlar yorumlanamayacak kadar trajikomiktir. İki üç yıl önce protesto ettiklerinizi şimdi baş tacı edebiliyorsanız, baş tacı ettiklerinizi yerin dibine batırabiliyorsanız, verdiğiniz sözlerin anlamı yoksa hatta imzanıza bile sahip çıkmıyorsanız bu acaba zamanın getirdikleri mi yoksa insanoğlunun ne kadar değiştiğinin sinyalleri mi? Gerçi 24 saate bile değişenlerin, kendisiyle çelişenlerin iki üç yıl önce yaptıklarını sorgulamak ne kadar doğru? Hele hele de halkımız her şeyi unutmaya bu kadar meraklıyken, küçük çıkarlarla, günlük hesaplarla siyasilere bu kadar taviz verilmişken olanlara şaşmamak gerek.  Politikacı; söylediklerini zamanında yapmalı, zamanında konuşmalı ve hiçbir zaman da zamana oynamamalı.

 

Kıbrıs İnsanı İçin Zaman

Zaman hızlı geçer bu topraklarda, hızlı geçerken de derin izler bırakır insanımızda. Çok acılar yaşayan, geleceğini nereye koyduğunu bulamayan, geçmişinden bazı kesitleri çıkarıp atan Kıbrıslı Türk “Zamanın Neresindedir?” Bazen “Geçmiştedir”, bazen “Gelecektedir”, bazense donmuş buzluklarda harcanan yıllara hüzünlenmektedir. Şimdiki zamanı ne kadar yakalamak istesek de Kıbrıs’ın çözümsüzlüğü önümüzde hep engeldir.

Zaman; özgür ve onurlu yaşama zamanı, üzerimize düşeni yapma, çocuklarımıza beyaz sayfaları olan bir gelecek yazma zamanı.

Hayal edelim: 20 yıl sonrasını hep birlikte, şimdi hayal edelim. 20 yıl sonra çocuğumuza bir ev ya da araba bırakmanın (bırakabilecek miyiz o da ayrı konu) anlamı ne bu topraklarda?

Her şeyin zamanı var, sen de zamanı gelince sana bunları revâ görenleri; “Zamanı Gelince” değil şimdi Sorgula!

Akan zaman gelmez, sonradan “Ah Yapsaydım” denilmez. 20 yıl sonrasını şimdiden kurgula. Pişmanlıkların olmasın yaşamında.

Yüzyıllarca tutunduğun gibi  Yine, Yeniden, daha Güçlü, İnadına, Tutun bu topraklara.

Zamansız Yaşananlar

Her şeyin bir zamanı yok ya! Zamansız çok şey olur hayatta. Ansızın mevsimi şaşırıp da bir badem ağacı çiçek açar şubatta ama bu adada zamansız olanlar pek alamet değil hayra. Çözümsüzlükler, belirsizlikler, yaşanamayan hayatlar, öğrenilmiş çaresizlikler zamansız göçler yaşatır başka diyarlara.

Üzüntülerin, çalkantıların sebep olduğu hastalıklar ülkemiz insanını zamansız hasta eder, zamansız yaşlandırır. Kanser hastalığı sıralamasında “Dünya Beşincisi” olmamız da bundandır.

 

Oysa…

 Bu ada tarihiyle, kültürüyle, güzellikleriyle Barış adası olmalı. İnsanları huzur içinde, sevgiyle yaşamalı.  50’li yaşlarda yaşama veda etmemeli;  başka adalarda olduğu gibi uzun yaşamalı.

Zaman geri gelmeyecek bir hızda akıyor. Benjamin Franklin’in dediği gibi: “Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız; çünkü zaman hayatın kendisidir.” Hayat da Şimdiki zamandadır. Üzerimize biçilip dikilmek istenen kara örtüyü yırtıp onurlu bir gelecek yaratma zamanıdır. Zamanı gelince değil, ŞİMDİ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler