1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TC YURTTAŞLARA GEÇİŞ VERİLMEDİ
TC YURTTAŞLARA GEÇİŞ VERİLMEDİ

TC YURTTAŞLARA GEÇİŞ VERİLMEDİ

Din İşleri Dairesi’nin Larnaka’da bulunan Hala Sultan Tekkesi’nde organize edilen Kadir Gecesi kutlama programında gerginlik yaşandı. Otobüslerle Kermiya Barikatı’na gelen gruplardaki Türkiye kökenli yurttaşlara güneye geçiş iz

A+A-

 

 

Din İşleri Dairesi’nin Larnaka’da bulunan Hala Sultan Tekkesi’nde organize edilen Kadir Gecesi kutlama programında gerginlik yaşandı.

 

Otobüslerle Kermiya Barikatı’na gelen gruplardaki Türkiye kökenli yurttaşlara güneye geçiş izni verilmedi.

 

Rum polisi, otobüslerle Kermiya Barikatı’ndan Larnaka’ya gitmek isteyen yaklaşık 650 vatandaştan neredeyse yarısına, TC kökenli oldukları gerekçesiyle izin vermedi.

“1974 öncesi KKTC vatandaşı olanlar veya Kıbrıs’ta doğanlar ile eş durumundan vatandaş olanlar” haricindekilerin geçişine izin verilmemesi üzerine barikatta gerginlik yaşandı.

Otobüslerin yolu tıkadığı Kermiya Barikatı’ndan Güney’e geçmek isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

ATALAY

Olay yerine gelen Din İşleri Başkanı Doç Dr. Talip Atalay, yetkililerle görüşerek sorunu çözmeye çalıştı.

Atalay basına yaptığı açıklamada, etnik kökeni ne olursa olsun isteyen tüm vatandaşların Hala Sultan Tekkesi’ne gidebilmesi gerektiğine işaret ederek, Rum tarafının bu konuda anlayışlı olmadığını söyledi.

Siyasetin kendi işleri olmadığını ifade eden Atalay, 1974 öncesi KKTC vatandaşı olanlar veya Kıbrıs’ta doğanlar ile eş durumundan vatandaş olanlar haricindekilerin bugün Larnaka’ya gidemeyeceğini söyledi.

Din İşleri Başkanlığı olarak gerekli tüm girişimleri yaptıklarını anlatan Atalay, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirtti.

“Hala Sultan Tekkesi bizim için çok önemli, dini ibadet için müsamaha gösterilmemesi çok üzücü” şeklinde konuşan Atalay, Din İşleri Başkanlığı’nın daha önce yaptığı duyurularda TC kökenli vatandaşların Güney’e geçişinde sıkıntı olabileceğini duyurduğuna  da dikkat çekti.

Vatandaşlar din olduğu için belki geçebiliriz diye ümit ederek buraya geldiler” diyen Atalay, gerginliği yaşamak ve yaşatmanın üzücü olduğunu, gelecek yıllarda bu tür sıkıntıların yaşanmaması için gerekli girişimlerin yapılmasını istedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2224 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler