1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TAHMİNLERDEN BÜYÜK'
TAHMİNLERDEN BÜYÜK

'TAHMİNLERDEN BÜYÜK'

Rum tarafının “Münhasır Ekonomik Bölgesi” ((MEB) içerisinde bulunan ve Rumlar tarafından Afrodit olarak isimlendirilen 12. Parsel’de doğalgaz arama çalışmaları yapmakta olan Amerikan Noble Energy şirketine ait platformun, “doğalga

A+A-

 

 

Rum tarafının  “Münhasır Ekonomik Bölgesi” ((MEB) içerisinde bulunan ve Rumlar tarafından Afrodit olarak isimlendirilen 12. Parsel’de doğalgaz arama çalışmaları yapmakta olan Amerikan Noble Energy şirketine ait platformun, “doğalgaz çıkarmakta olduğu” iddia edildi.

Rum gazetelerinden Fileleftheros, “Platform Gaz Çıkarıyor... Hristofyas Platforma Gidiyor - Doğalgaz Yatağı Çok Daha Büyük” başlıklarıyla manşete çıkardığı haberinde, doğalgaz konusunda, “Kıbrıs için iki tarihi haberin dünden bu yana gün yüzüne çıkmakta olduğunu” bildirdi.

Ortaya çıkmakta olan önemli verilerin; “doğalgaz yatağının bugüne kadarki en iyimser hesaplamalardan da çok daha büyük olduğu, bununla birlikte sondaj kuyusundan doğalgaz buharı çıkması olduğunu” kaydeden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın bu hafta sonunda “Homeros” olarak adlandırılan platforma gideceğini belirtti.

Dünden itibaren, Afrodit parselindeki doğalgaz yatağının; bugüne kadarki hesaplamalardan çok daha büyük olduğuna dair güçlü bir iyimserlik hüküm sürmekte olduğunu yazan gazete, deniz tabanının altında daha bin metre inilecek olmasına rağmen; dün yüzeye doğalgaz kabarcıkları çıktığını bildirdi.

Bu durumun, çok iyimser mesajları beraberinde getirdiğini ifade eden gazete, ancak tüm bunlara rağmen Noble Energy şirketinin; atılacak bir sonraki adımla ilgili karar alınmamasından dolayı endişeli olduğunu belirtti.

ABD VE FRANSA GEMİLERİ BÖLGEDE

Elindeki bilgilere dayanarak, savaş gemilerinin sondaj yapılmakta olan bölgedeki varlıklarının artmakta olduğunu da yazan gazete, son aylarda bölgede bulunan ABD donanmasına ait “Lenthall” tankerinin; İsrail - Mısır - Güney Kıbrıs “münhasır ekonomik bölgesi” sınırları alanında bulunan ABD savaş gemilerine dün ikmal yaptığını ekledi.

Bu arada gazete, denizaltılara karşı kullanılan bir Fransız firkateyninin de dünden bu yana bölgeye yaklaşmakta olduğunu iddia etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler