1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Sağlıkta YDÜ-ABD işbirliği
Sağlıkta YDÜ-ABD işbirliği

Sağlıkta YDÜ-ABD işbirliği

Dünya Medikal Turizm Organizasyonu ile YDÜ Hastanesi yeni yol haritasını belirledi.

A+A-

 

Dünya Medikal Turizm Organizasyonu ile YDÜ Hastanesi yeni yol haritasını belirledi. ABD merkezli Dünya Medikal Turizm Organizasyonu (Medical Tourism Association, MTA) ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi yetkilileri Kuzey Kıbrıs’da biraraya gelerek işbirliğini genişletme kararı aldı.
Yakın Doğu Üniversitesi (Near East Universty Nicosia Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; YDÜ ev sahipliğinde, European Business Assembly (EBA) tarafından düzenlenen ve Oxford Academic Union (OAU) ile Club of Rectors’ün katılımları ile “University of the Future: University Cities and Health Tourism” uluslararası konferansına Dünya Medikal Turizm Organizasyonu’nu temsilen katılan Avrupa Eğitim ve İşbirliği Başkanı Mr. Jeffrey Coxon ile YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ahmet Savaşan, Girne Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Ediz Tuncel’in biraraya gelerek Kuzey Kıbrıs’da Medikal Turizm’in gelişmesine yönelik yeni yol haritasını belirledikleri vurgulandı.

Savaşan; KKTC adına MTA’ya tam üyelik tarihi bir adımdır…
2013 yılında ABD’nin Las Vegas kentinde gerçekleştirilen, Dünya Medikal Turizm ve Küresel Sağlık Kongresi’nde YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ile Medikal Turizm Organizasyonu Dünya Başkanı Renee-Marie Stephano tarafından imzalanan protokol ile YDÜ Hastanesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) adına Medikal Turizm Organizasyonu’na (MTO) tam üye olunduğunu söyleyen Ahmet Savaşan, bu adımın tarihi bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Amacımız ülkenin Medikal Turizm gelirlerini arttırmaktır…
MTA’nın Medikal turizm konusunda Dünya çapında faaliyet gösteren binlerce üyeye ve bu alanda Dünya’daki en büyük ağa sahip olduğunu belirten Savaşan, MTA’ya üyeliğin öneminin gelecekte daha fazla algılanacağının altını çizdi. Savaşan, Başkan, Mr. Jeffrey Coxon ile birlikte belirledikleri yeni yol haritasının amacının, Kuzey Kıbrıs’ın daha fazla ülkeden daha fazla hasta tarafından tercih edilmesini sağlamak ve KKTC’nin Medikal Turizm gelirlerini arttırmak olduğunu söyledi.

Coxon; Kuzey Kıbrıs’ın Medikal Turizm potansiyeli yüksek…
Medikal Turizm Organizasyonu’nun, özellikle sağlık hizmetlerinde kalitenin ve uluslararası işbirliğinin artırılması için büyük gayret gösterdiğini anlatan Coxon ise, Dünya çapında sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlar, hükümetler ve bu alandaki diğer paydaşlarla medikal turizm konusunda en üst seviyede çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Coxon ayrıca, Kuzey Kıbrıs’taki başta YDÜ Hastanesi olmak üzere diğer sağlık kuruluşlarının da medikal turizm endüstrisinden Dünya’da hak ettikleri payı alabilmeleri için gerekli girişimleri yapacaklarını belirtti. Coxon, adada bulunduğu sürede çeşitli incelemelerde bulunduğunu ve Kuzey Kıbrıs’ın hem iklimsel, hem coğrafik hem de fiyat avantajları ile yüksek standartta sunulan sağlık hizmetlerini yerinde görme fırsatı yakaladığını anlatarak “Kuzey Kıbrıs’ın Medikal Turizm potansiyeli yüksek” diye konuştu. Coxson son olarak, Kuzey Kıbrıs’ın sağlık ve turizm alanlarındaki güçlü yanlarının ön plana çıkarılması halinde medikal turizmde önemli bir alternatif haline gelebileceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1141 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler