1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PETROLÜN DEĞERİ 80 MİLYAR DOLAR
PETROLÜN DEĞERİ 80 MİLYAR DOLAR

PETROLÜN DEĞERİ 80 MİLYAR DOLAR

Noble şirketiyle yapılan anlaşmanın bir kısmı açıklandı

A+A-Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis’in, Rum tarafının Amerikan Noble şirketiyle yaptığı anlaşmanın bir kısmını açıkladığı ifade edildi.
Rum gazetelerinden Alithia, “Kasinis Noble İle Yapılan Anlaşmanın Bir Kısmını Açıkladı” başlığıyla verdiği haberde, Kasinis’in konuk olduğu bir televizyon programında “ABD, Rusya, AB aynı zamanda İsrail’in, Kıbrıs’ı münhasır ekonomik bölgesindeki hidrokarbon tespit çalışmalarına başlamayı geciktirmemeye çağırdıklarını” söyledi.
Açıklamasında, 12. Parsel’in yakınında bulunan İsrail’in Leviathan parselinin 450 milyar metre küp doğal gaz içerdiğini ifade eden Kasinis, yaklaşık 2.5 aya MEB’de bulunan 12. parseldeki doğal gaz yataklarının büyüklüğüyle ilgili bir görüntüye sahip olacaklarını ekledi.
Sondaj çalışmalarının başlayıp başlamaması gerektiğiyle ilgili bir soruya karşılık “eğer sondaj şu an gerçekleşmeseydi, hiçbir zaman olmayacaktı” yanıtını veren Kasinis, aralarında ABD, Rusya ve AB’ın da bulunduğu büyük ülkelerin sondajın derhal başlamasını istediklerini ifade etti.
Kasinis, İsrail’in de sondajın başlamasında daha fazla gecikmeler yaşanmasını istemediğini sözlerine ekledi.
Kasinis, süreçte yaşanacak gecikmelerin Rum tarafına maliyetinin büyük olacağını, çünkü imzaladığı anlaşma gereği Noble’a tazminat ödenmesi gerekeceğini belirtti.

ANLAŞMA

Gazete, Rum hükümetinin bugüne kadar Noble ile yaptığı anlaşmayı gizli tutmasına rağmen, Enerji Dairesi Kasinis’in ana maddelerini açıklamaktan kaçınsa da bunun Rum tarafı için yararlı bir anlaşma olduğunu söylediğini yazdı.
Habere göre Kasinis açıklamasında, “üç yıllık bir süreden sonra 12. Parsel’in yüzde 25’ini Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade etmesi gerekeceğinden dolayı anlaşmada Noble şirketinin gecikmesine izin vermeyen bir madde bulunduğunu” söyledi.
“Araştırma yapılmasıyla ilgili ilk yetkilendirme dönemi bittiği zaman, 1/4’lük kısmın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilmesi gerektiğini öngören koşul bulunduğundan dolayı 12. Parsel’in 1/4 oranında küçüleceğini” dile getiren Kasinis, “o halde (şirketin) elinde tutacağı parsellerle ilgili olarak acele etmesi gerekeceğini” ifade etti.

“İLGİ GÖSTEREN ÇOK”


Aynı programda yaptığı açıklamada, Noble şirketi dışında başka büyük şirketlerin de MEB’deki diğer önemli parsellerle ilgilendiklerini dile getiren Kasinis, bu şirketlerin başında Rusya ve Fransa’nın geldiğini belirtti.
Bu şirketlerle yakın gelecekte işbirliğinde bulunulması için bazı koşullar bulunduğunu dile getiren Kasinis, tüm parsellerin büyük şirketlere verilmesi gerektiğini söyledi.
Kasinis, sadece 12. Parsel’in devredilmesini sebebinin, diğer parsellerle ilgilenen şirketlerin işi üstlenmek için gerekli yerine getirmemeleri olduğunu ekledi.
Doğu Akdeniz bölgesinde araştırmalar yapan Piri Reis gemisiyle ilgili olarak ise Kasinis, “yararlı sonuçlar çıkarabilmesi için geminin uygun araç gereçlere ve teknolojiye sahip olmadığını” iddia etti.
MEB’deki hidrokarbon yataklarının Avrupa’nın enerji ihtiyacını önümüzdeki yüz yıl karşılama imkânına sahip olduğunu da dile getiren Kasinis, bu yatakların 80 milyar dolara ulaşan değeri olduklarını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 897 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler