1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PETROL'DE GREV
PETROLDE GREV

'PETROL'DE GREV

DEV-İŞ ile Petrol-İş, Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun ve Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın bugün “Kıbrıs Türk Petrolleri” ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi, süresiz grev kararı alındığını açıkladı. Genel Başkanı Mehmet Seyis il

A+A-

 

 

DEV-İŞ ile Petrol-İş, Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun ve Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın bugün “Kıbrıs Türk Petrolleri” ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi, süresiz grev kararı alındığını açıkladı.

 

Genel Başkanı Mehmet Seyis ile Petrol-İş Genel Başkanı Levent Şentan’ın basın bildirisinin tam metni şöyle;

 

 

“DEV-İŞ’e bağlı Petrol-İş Sendikamızın örgütlü bulunduğu Kıbrıs Türk Petrolleri (K-Pet) işyerinin tümüyle özelleştirileceği ile ilgili Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun ve Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın bir gazetemize yaptıkları açıklamaları bugün gördük.

 

Sendikamız konu ile ilgili bazı bilgileri geçen hafta içinde edinmişti. Elde ettiğimiz bilgiler çerçevesinde UBP Hükümeti yetkililerinin K-Pet’in %100 hissesi ile ilgili, birden fazla yerel sermaye grubu ile şaibeli bir şekilde pazarlıklar sürdürdükleri ve ilgili yerel sermaye gruplarının kendi işyerlerinde çalışan emekçilerin sendikasız, iş güvencesiz, çalışma yasalarına uymadan çalıştırılan, çoğunluğu yurttaş olmayan ve hatta ciddi oranda kaçak çalıştırılan insanlar olduğudur.

 

Bu gerçekler göz önünde tutulduğunda Sayın Atun’un “tercihimiz yerli iş adamlarıdır” derken, yurttaş ve sendikalı işçilere de nasıl baktığı, ne reva gördüğü açıkca görülmüştür. Bizler, Kamu mallarının gerek yerli, gerekse yabancı sermayedarlara peşkeş çekilmesine karşıyız ve şiddetle karşı çıkacağız.

 

Konuyu hafta sonu DEV-İŞ ile birlikte toplanarak değerlendiren Petrol-İş Sendikası Yönetim Kurulu, “ Sonuç itibarıyle, İnkişaf Sandığına ait olan %48 hissenin ne Sunat Atun Bey’in ne de Ersin Tatar Bey’in değil, Kıbrıs Türk toplumunun malı olduğu değerlendirmesini yaparak, bize ait varlıklarda, aynen KTHY’de yaptıkları gibi bize eziyet yapmalarına izin vermeyeceğiz” kararı almış ve gelişmelere bağlı olarak K-Pet’te gerekli herhangi bir zamanda süresiz greve gidileceği kararı almıştır.

 

Alınan karar 2  gün önce (Pazartesi) Şirkete, Çalışma Bakanlığına ve Ekonomi Bakanlığına yazı ile tebliğ edilmiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler