1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özersay: Çok kültürlülük zenginliktir, çağdaşlıktır
Özersay: Çok kültürlülük zenginliktir, çağdaşlıktır

Özersay: Çok kültürlülük zenginliktir, çağdaşlıktır

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Girne ve civarında ikamet eden, hayatını KKTC’de sürdüren çoğunluğu İngiliz ve Almanlardan oluşan yabancılarla biraraya gelerek Cumhurbaşkanlığı vizyonunu anlatan bir konuşma yaptı, soruları yanıtladı ve sorunl

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Girne ve civarında ikamet eden, hayatını KKTC’de sürdüren çoğunluğu İngiliz ve Almanlardan oluşan yabancılarla biraraya gelerek Cumhurbaşkanlığı vizyonunu anlatan bir konuşma yaptı, soruları yanıtladı ve sorunları dinledi.
Ofisinden yapılan açıklamaya göre, bir bölümü çift uyruklu olan ve Girne bölgesinde ikamet edenlerin katıldığı toplantıda konuşan Özersay, şunları söyledi:
“Dünyada çok farklı nedenlerle nüfus hareketleri yaşanıyor. Bu bağlamda ülkemize yerleşen ve zaman içerisinde bizim ister vatandaşlığımızı almış olsun, isterse daimi ikametini ülkemizde sürdürüyor olsun bu bireylerin bu toplumun bir parçası olduğunu unutmamalıyız. Modern dünyada çok kültürlülük bir zenginliktir. İnsanları herhangi bir nedenle ayırmadan, ötekileştirmeden tüm vatandaşlara yönelik hizmet üretmek esas olmalıdır.”
Özersay, ülkenin tüm vatandaşlarının talep ve beklentilerini dikkate almak gerektiğini, özellikle kamusal alanda hizmet alırken gerek dil gerekse farklı kültür nedeniyle yaşanabilecek sıkıntıların aşılmasında çağdaş bir duruş ortaya konulmasını gerekli gördüğünü de söyledi. Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönünde yapılan müzakerelerde mülkiyet konusunun detaylı şekilde ele alındığını, ancak zaman içerisinde uluslararası mahkeme kararlarıyla gelişen birtakım kriterlerin, özellikle insan hakları bağlamında Kıbrıs Türk tarafının tezlerinin güçlenmesine yardımcı olduğunu belirtti.
TAK

Bu haber toplam 1139 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler