1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Müzakerelerde 'kritik süreç' başlıyor
Müzakerelerde kritik süreç başlıyor

Müzakerelerde 'kritik süreç' başlıyor

Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, müzakere sürecinde önümüzdeki ayların kritik olduğu vurgulandı.

A+A-

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis görüşmesi sona erdi.

Liderlerin bugün ara bölgedeki görüşmesinden sonra liderler adına bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, liderlerin, gelecek ayların çözüm süreci açısından kritik olduğuna inandığını belirtti.

Eide, liderlerin, 12 Ekim Pazartesi ve 30 Ekim Cuma günü görüşme yapma ve ardından görüşmeleri yoğunlaştırma ve toplantı sayısını artırma kararı aldığını açıkladı.

Liderlerin, kapsamlı bir çözüme ulaşmak için bıkmadan çalışma kararlılığını yineleyen Eide, liderlerin bugünkü görüşmede 4 ay önce başlayan müzakerelerde gelinen son aşamayı ele aldığını kaydetti.

Görüşmede, müzakerecilerin liderlere 1 Eylül’den sonra yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi verdiğini kaydeden Eide, liderlerin görüşmecilerin çalışmalarını takdir ettiğini (benimsediğini), kat edilen yoldan memnuniyet belirtmelerine rağmen daha yapılacak çok işin olduğunu kabul ettiğini ifade etti.

----------------------------------------------------------------------

ANASTASİADİS: “KARARLILIĞIMIZ YOĞUN BİR ŞEKİLDE VE İYİ NİYETLE ÇALIŞMAK”


Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına yönelik müzakereler çerçevesinde Akıncı ile görüşmesinin ardından Başkanlık binasına dönüşünde bazı açıklamalarda bulundu.

Anastasiadis, bugün yapılan görüşme çerçevesinde, bugüne kadar olan görüş birlikleri ve ayrılıklarını kaydettiklerini, liderlerin, böylelikle, akabinde, bütünlüklü görüş birliklerinden bahsetmelerine olanak sağlayacak koşullarının yaratılmasına yoğun bir şekilde odaklanabileceklerini belirtti.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca böyle bir şey için erken olduğunu ancak, doğal olarak çözümlenmesi kolay olmayan  sorunların da bulunduğunu ifade etti.

Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre, bugün mülkiyet konusuna girilip girilmediği şeklindeki bir soru üzerine Anastasiadis “Tüm konuları kapsayan derken, özlü konulardan biri olan mülkiyet konusunun ele alınmaması nasıl mümkün olsun” yanıtını verdi.

 

(tak)

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler