1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mustafa Kemal Atatürk özlemle anıldı...
Mustafa Kemal Atatürk özlemle anıldı...

Mustafa Kemal Atatürk özlemle anıldı...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’in yanı sıra, Başbakan Hüseyin Özgürgün, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Mahmut Altun, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tankçı Albay Murat Dirican ile diğer sivil ve askeri zevat katıldı.

Törende protokol sırasına göre anıta çelenkler sunuldu.

Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşu ve saygı marşı ardından da İstiklâl Marşı eşliğinde bayraklar yarıya indirildi.

Daha sonra anıt özel defteri Cumhurbaşkanı Vekili, Meclis Başkanı Siber, Büyükelçi Kanbay ve GKK Komutanı Yıldırım tarafından imzalandı.

 

Siber: “İlke ve devrimleriniz yolumuza ışık tutmaya devam edecek”

Meclis Başkanı Siber, anıt özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk; özgürlük mücadeleniz, gerçekleştirdiğiniz devrimler, sömürgeciliğe karşı verdiğiniz savaş, dünya barışına, uluslararası anlayışa ve insan haklarına verdiğiniz değer tüm dünya uluslarına örnek olmuştur.

Bizlere miras bıraktığınız demokratik hukuk devleti ilkelerinin yaşamın her alanında kökleşmesi, Devletimizin daha iyi bir kurumsal yapıya kavuşması, ekonomik ve sosyal yapının gelişmesi ve halkımızın daha aydınlık günlere kavuşması sorumluluğuyla çalışmaktayız. İnsan haklarına ve evrensel değerlere saygılı, barış içinde bir dünyaya ulaşmak , ‘Yurtta barış, cihanda barış’ özdeyişinizin tüm dünya devletleri tarafından ilke edinilmesi ile mümkün olacaktır.

Yüce Atatürk; ilkeleriniz ve devrimleriniz;  geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de yolumuza ışık tutmaya devam edecektir. Çizdiğiniz aydınlık yolda ilerleme kararlılığı içinde, ebediyete intikalinizin 79. yılında, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliriz.”

 

Kanbay: “Tarihin unutulmaz isimleri arasında yerinizi aldınız”

Büyükelçi Kanbay’ın anıt özel defterine yazdıkları şöyle:

“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, zorluklarla geçen kurtuluş mücadelemize önderlik etmiş, eşsiz bir komutan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran devlet adamı ve lider olarak dünya tarihinin unutulmaz isimleri arasında yerinizi aldınız.

Ebediyete intikalinizin 79. yılında, ilke ve devrimlerinizden aldığımız güçle, evlatlarımıza, çağdaş ve uygar toplumlara yakışan bir gelecek bırakmak amacıyla tüm gücümüzle çalışmakta olduğumuzu ifade etmek isterim.

Fikir ve eserlerinizi güçlendirerek yaşatma kararlılığımızı gösterme fırsatı bulduğumuz bu 10 Kasım gününde aziz hatıranız önünde saygı ve şükranla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

 

Yıldırım: “Gönülleri dolduran tükenmez sevginiz her zaman kalbimizde yaşayacaktır”

KTBK Komutanı Tümgeneral Yıldırım ise anıt özel defterine şunları kaydetti:

“Ebedi ve Eşsiz Başkomutan Büyük Önder Atatürk; aramızdan ayrılışınızın 79. Yıl dönümünde, yine büyük bir sevgi, saygı ve özlemle Mücahit Kıbrıs Türk halkıyla birlikte huzurunuzdayız.

Ölümsüz eserleriniz, yıkılmayan ilkeleriniz ve inkılâplarınızla hayat verdiğiniz bu millet, ilelebet özgür kalacak ve gönülleri dolduran tükenmez sevginiz her zaman kalbimizde yaşayacaktır.

Yüce Atatürk; Türk Ulusunun engin sevgi ve güvenine sahip, övünç ve kıvanç kaynağı Türk Ordusunun bir parçası olan KTBK, yüksek disiplin ve üstün donanımıyla bölgesel barışa önemli katkılar sağlamak adına KKTC’de görevini milli şuur ve sorumluluk duygusuyla, sarsılmaz bir azim ve kararlılıkla yerine getirmekte, Mücahit Kıbrıs Türk halkıyla birlikte tarihi misyonuna devam etmektedir.

Türk Ordusu gücünü damarlarında akan asil kanda daima hissederek, kurduğunuz Türkiye Cumhuriyet ve onun dayandığı değer ve temelleri, Türk Milletinin yüce ideallerini ve kutsal vatan topraklarını her zaman korumaya ve kollamaya devam edecek, TC ilelebet payidar kalacaktır. Kutsal vatan toprakları uğruna canlarını ve kanlarını feda ederek şehadet mertebesine ulaşmış aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, huzurunuzda saygıyla eğiliyorum.”

Bu haber toplam 1169 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler