1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MMO: ÖZELLEŞTİRME DEMOGRAFİK YAPIYA MÜDAHALE
MMO: ÖZELLEŞTİRME DEMOGRAFİK YAPIYA MÜDAHALE

MMO: ÖZELLEŞTİRME DEMOGRAFİK YAPIYA MÜDAHALE

Makina Mühendisleri Odası, özelleştirmeye ve bu amaçla yapılan yasa çalışmalarına onay vermelerinin söz konusu olamayacağını açıkladı

A+A-

 

 

 

Makina Mühendisleri Odası (MMO), özelleştirmeye ve bu amaçla yapılan yasa çalışmalarına onay vermelerinin söz konusu olamayacağını açıkladı ve “Kıbrıs Türk halkının varlığına kast etmek” olarak gördüğü özelleştirme çabalarına karşı halkı direnmeye çağırdı.

 

MMO Başkanı Emir Taşçıoğlu yazılı açıklamasında, özelleştirmenin geleceksizleştirmekle eş anlamlı olduğu bir dünyada her gün binlerce kişinin işsiz kaldığını ve aile dramları yaşandığını kaydederek, şu görüşleri ifade etti:

 

“İŞSİZLİKTEN ÇOK DAHA BAŞKA ANLAMLARI VAR”

 

“Ülkemizde ise özelleştirmenin işsizlikten çok daha başka anlamları bulunmaktadır. Ekonomimizin küçük olmasından dolayı, yapılacak özelleştirmenin her sektörde bir veya iki tekel oluşturacağı bir yana (havayolları ve cep telefonu şirketleri gibi), sıradaki sektörlerin elektrik ve telefon olduğu göz önüne alınırsa, bunun aynı zamanda Kıbrıslı Türkleri köklerinden söküp göçe zorlamakla eş anlamlı olduğu da görülecektir.

 

Kıbrıs’ın kuzeyinde özelleştirmenin demografik yapıya da bir müdahale olduğu unutulmamalıdır. Özelleştirme adı altında birtakım şirketlere peşkeş çekilecek olan bu sektörlere talip olacak olanlarla, onların buralarda sosyal güvencesiz olarak gayrı yasal bir şekilde çalıştıracakları kişiler kendi insanımız olmayacaktır. Sosyal, kültürel, ekonomik ve demografik yapıdaki deformasyon katmerlenerek katlanacaktır.

 

Tüm bunların yanında, özelleştirilmesi gündemde olan kurumların milyonlarca liralık alacaklarının tahsil edilmeyerek zarar ettirilmesi veya gerekli yatırımların yapılmayarak işletmelerin iyileştirilmemesi ve bunların da özelleştirmeye gerekçe olarak gösterilmesi, iktidar sahiplerinin Kıbrıs Türk toplumuna karşı kirli, siyasi bir oyun içerisinde olduğunu göstermektedir.”

 

MMO Başkanı Emir Taşçıoğlu, bu nedenle özelleştirme adı altında yapılmak istenenin, Kıbrıs Türk halkının varlığına kast etmek olduğunu gördüklerini belirterek, halkı “bu gidişe karşı direnmeye” çağırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 676 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler