1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İnternet bağımlılığına karşı psiko-eğitim
İnternet bağımlılığına karşı psiko-eğitim

İnternet bağımlılığına karşı psiko-eğitim

LAÜ Akademisyeninden internet bağımlılığı üzerine araştırma

A+A-

Lefke Avrupa Üniversitesi Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Behiye Akacan Antalya’da gerçekleştirilen II. Uluslararası Sosyal Araştırmalar ve Davranış Bilimleri Sempozyumu'nda (SABAD-II) LAÜ’yü temsil etti.

   “İnternet Bağımlılığı İle Başa Çıkma Psiko-Eğitim Programının Lise 10. Sınıflarında İnternet Kullanımına Etkisi” adlı sözlü bir bildiri sunan Akacan araştırmasında son yıllarda teknolojinin gelişimi ile insanların internete ulaşmalarının kolaylaştığını ve ulaşım yollarında artış görüldüğünü ifade etti. Bu artışla beraber internetin kötüye kullanımı ve bağımlılık oranlarında da artış gözlendiğini belirten Akacan ayrıca KKTC’de yaşayan gençlerin nüfusa oranla internete erişim oranlarının da giderek arttığına  vurgu yaptı. Akacan bu bağlamda ergenlerin doğru internet kullanımlarını artırmak amacıyla onlara psikoeğitim programı uygulandığı araştırma sonucunda internet bağımlılığı ile baş etme psiko-eğitim programının uygulandığı grupta yer alan öğrencilerin, internet bağımlılığı düzeylerinin azaldığı ve bu sonucun deneysel uygulamanın etkisinden kaynaklandığı ifade edilebileceğini  söyledi.

   Akacan diğer bir ifade ile internet bağımlılığı ile baş etme psiko-eğitim programının, internetin doğru olarak kullanım düzeyini arttırmada etkili bir yaklaşım olabileceğinin görüldüğünü dile getirdi.

Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler