1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Güney ‘hesap veriyor’
Güney ‘hesap veriyor’

Güney ‘hesap veriyor’

Güney Kıbrıs’ta, Mari’deki deniz üssünde, 13 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamanın ardından, Rum Başsavcısı Petros Kliridis’in, patlamayla ilgili soruşturmanın yürümesi için bugün 7-8 kişinin açığa alınmasını istemesinin bekl

A+A-

 

 

 

Güney Kıbrıs’ta, Mari’deki deniz üssünde, 13 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamanın ardından, Rum Başsavcısı Petros Kliridis’in, patlamayla ilgili soruşturmanın yürümesi için bugün 7-8 kişinin açığa alınmasını istemesinin beklendiği haber verildi.

Politis gazetesi, Polis Müdürlüğü yetkilileri ile Kliridis’in dün bir araya geldiğini ve kimlerin açığa alınması gerektiği konusunu görüştüğünü yazdı.

Polisin topladığı deliller temelinde açığa alınma kararlarının verileceğini belirten gazete, elde ettiği bilgilere göre Rum Milli Muhafız Ordusu ve Rum İtfaiye biriminden 7 kişinin açığa alınmasının beklendiğini aktardı. Gazete, açığa alınmaların, soruşturmanın devam etmesi ve sorumlulukların yüklenmesi için gerekli olduğunu belirtti.

Öte yandan Alithia gazetesi de, RMMO Başkomutanlığı ve Savunma Bakanlığı’ndan yetkililerin açığa alınacağı bilgisinin alındığını yazdı.

BİSBİKAS GELİYOR

Simerini gazetesi, RMMO eski komutanı Korgeneral Konstandinos Bisbikas’ın dün adaya geldiğini ve Rum Meclisi Savunma Komitesi’nin toplantısına katılacağını haber verdi. Habere göre, Bisbikas’ın, Mari’deki patlamayı araştırmak üzere oluşturulan komitenin tek üyesi Polis Polivu tarafından çağrılmasının da ihtimal dahilinde olduğu kaydedildi.

ÇALİKİDİS

Gazeteye göre Mari’deki patlamanın ardından istifasını veren RMMO eski Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis, dün Kliridis ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Mari’deki trajediyle ilgili olarak kimseye sorumluluk yüklemediğini, bunu devletin kurumsal organının yapacağını belirtti.

“Ethnos” gazetesine verdiği demece ilişkin bir soru üzerine Çalikidis, söylediklerinin tam olarak yansıtılmadığını ifade etti.

VARNABAS-KLİRİDİS UZLAŞMAZLIĞI

Simerini gazetesine göre Kliridis, dün, Rum Savunma Komitesi’nin Mari’deki patlamayı ele aldığı toplantılara karşı olduğunu dile getirdi.

Cezai soruşturmaların gizlilik içerisinde değil, ancak aleni bir şekilde de yapılmadığını vurgulayarak, komitenin soruşturmalar yapmaya devam etmesinin gerektiğine inanmadığını ifade eden Kliridis, bu tür “halk davalarına” inanmadığını da söyledi.

Kliridis’in açıklamalarına tepki gösteren Rum Meclisi Savunma Komitesi Başkanı Yorgos Varnavas ise, komitenin, Mari’deki patlamayla ilgili araştırma yapma sorumluluğuna sahip olduğunu söyledi, ayrıca komitenin, halk mahkemesi ya da soruşturma şeklini almadığını belirtti.

POLİVİU’YA GÜVENMİYORLAR

Gazete bir başka haberinde Mari’deki patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerinin, konuyla ilgili araştırma yapılması için oluşturulan tek kişilik komitenin üyesi Poliviu’ya çok fazla güvenmediğinden bahsetti.

Habere göre patlamada hayatını kaybeden Andras Yoannidis’in ailesinin avukatları, hiçbir komitenin siyasi sorumlulukları araştıramayacağını düşündüklerini belirtti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler