1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AKEL'den Kıbrıslıtürklere DESTEK
AKELden Kıbrıslıtürklere DESTEK

AKEL'den Kıbrıslıtürklere DESTEK

AKEL yaptığı basın açıklamasında Avrupa Parlamentosu seçimlerinin seçmen listelerine Kıbrıslıtürklerin çoğunluğunun dahil edilmemesine ilişkin tepkileri haklı bulduğunu açıkladı.

A+A-

AKEL yaptığı basın açıklamasında Avrupa Parlamentosu seçimlerinin seçmen listelerine Kıbrıslıtürklerin çoğunluğunun dahil edilmemesine ilişkin tepkileri haklı bulduğunu açıkladı. AKEL'in açıklamasının tam metni şöyle:

"Kıbrıs Cumhuriyeti’nin büyük sayıda Kıbrıslıtürk yurttaşının önümüzdeki Avrupa Parlamentosu seçimlerinin seçmen listelerine dâhil edilmemesine ilişkin tepkileri AKEL haklı görmektedir.
Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk tarafından onaylanan yasal çerçeve ve özellikle izlenen prosedürler ve takvimler, pratikte Kıbrıslıtürklerin önemli bir kesiminin seçmen listelerinin dışında bırakılmasına yol açmıştır. Sonuç olarak, seçmen listelerinde yer almayanların bunu kontrol etme imkânı dahi yoktu ve verilen 2-3 günlük süre de anlamsızdı.
İlgili yasanın oylanması sırasında, işte tam da bu nedenden dolayı AKEL, ortaya çıkacak sorunlara dair eleştirel gözlemlerini zamanında dile getirdi ve sonuçta çekimser oy vermek zorunda kaldı. Diğer yandan, biz aleyhte oy kullanmadık, çünkü böylesi bir durumda ilgili yasa muhtemelen reddedilecek ve dolayısıyla bu da seçimlere katılma hakkı olan Kıbrıslıtürklerin tamamen dışlanmasına yol açacaktı.
Bu meseleye ilişkin olarak mutlak sorumluluk hükümet yetkililerindedir. Her halükarda, her şeyi yerle bir edici bir biçimde eleştirilerde bulunanlar tutumlarını yeniden gözden geçirmelidirler.
Diğer yandan, bu olay, seçimlere katılmak isteyen ve seçmen listelerinde olan Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızın moralini bozmamalı, cesaretini kırmamalıdır. Tüm bunlara rağmen, onlar kendi mesajlarını vererek, önümüzdeki Pazar günü seçimlere katılmalıdırlar."

Bu haber toplam 1968 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler