1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ABARTMAYIN'
ABARTMAYIN

'ABARTMAYIN'

Maliye Bakanı Ersin Tatar, döviz kurlarında yaşanan artışın zamanla fırsata çevrilebileceğini söyledi. Tatar, alım gücü düşse de ülkenin ucuzlamasını sağlayacak kur artışının abartılacak bir durum olmadığını ve panik de yapılmaması gerektiğini ifade etti.

A+A-

Maliye Bakanı Ersin Tatar, döviz kurlarında yaşanan artışı değerlendirdi

 “PANİĞE GEREK YOK...”

·        TL MAAŞI OLANLARIN ALIM GÜCÜ AZALIR AMA ÜLKE UCUZLAR

·        GELİRİNİZ ORANINDA BORÇLANIN... TL GELİRİ OLANLAR TL, DÖVİZ GELİRİ OLANLAR DÖVİZ BORÇLANIRSA RİSKLER MİNİMUMA İNER

Maliye Bakanı Ersin Tatar, döviz kurlarında yaşanan artışın zamanla fırsata çevrilebileceğini söyledi. Tatar, alım gücü düşse de ülkenin ucuzlamasını sağlayacak kur artışının abartılacak bir durum olmadığını ve panik de yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Döviz kurlarında yaşanan artışı değerlendiren Maliye Bakanı Ersin Tatar, ticaretin kendi içinde bir takım dengeleri kurmasıyla uzun vadede lehte sonuçlar beklediklerini söyledi. Tatar, vatandaşlara gelirleri oranında borçlanmaları önerisi de yaptı.

 “ABARTILACAK BİR DURUM YOK”

Ersin Tatar, “Türkiye ekonomisinin esaslarında bir sorun olmadığı için ve cari açığın düzeleceği bir ortam doğduğu için döviz kurlarının artışında abartılacak bir durum olmadığını görüyorum. Kurların zaman içinde yeniden daha aşağılarda bir dengeye oturacağına inanıyorum” diye konuştu.

“TL BİZİM İÇİN EN MANTIKLISI”

İçinde bulunulan coğrafya dikkate alındığında TL kullanımının KKTC için en mantıklısı olduğunu belirten Tatar, her para biriminde zaman zaman istikrarsızlıklar yaşandığını söyledi.

“ALIM GÜCÜ AZALIR AMA…”

Tatar, paniğe gerek olmadığını kaydederek, “Tabi ki dövizdeki hareketlenme TL maaşı olan insanların alım gücünde azalmaya neden olur, döviz borcu olanları zora sokar ama TL borcu olanlar da kazanır. Netice itibarıyla bir ekonomist gözüyle bakarsak bu durum ülkenin ucuzlamasına da yol açar” diye konuştu.

UZUN VADEDE LEHTE SONUÇLAR

Dövizdeki yükselişle, TL kullanıldığı için turizmde rekabet gücünün artacağını, Güney Kıbrıs’tan alışverişlerin azalabileceğini ve Güney Kıbrıs’tan gelip Kuzey Kıbrıs’ta alışveriş yapanların artabileceğini kaydeden Maliye Bakanı Tatar, ticaretin kendi içinde bir takım dengeleri kurmasıyla uzun vadede lehte sonuçlar beklediklerini anlattı.

 “GELİRİNİZ ORANINDA BORÇLANIN”

Halka “gelirleri oranında borçlanması” önerisinde bulunan Maliye Bakanı Ersin Tatar, geliri TL olanların TL, döviz olanların o para birimiyle borçlanmasının riskleri minimuma indirmek için daha uygun olduğunu vurguladı.

DEVLETE ETKİSİ…

Devletin ödemelerinin TL olduğunu belirten Tatar, kur artışını devletin gelir ve giderleri açısından nötr bir durum diye niteledi ve fazla etkilemeyeceğini düşündüğünü söyledi.

 “ERDOĞAN MORAL VERDİ”

Doğru tedbirler doğru zamanda alınırsa meyvelerinin de görüldüğünü kaydeden Bakan Tatar, TC Başbakanı Erdoğan’ın bunu teyit etmesinin kendileri için büyük moral olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1234 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler