1. HABERLER

  2. “60 yıllık ayrılık sona ersin”
“60 yıllık ayrılık sona ersin”

“60 yıllık ayrılık sona ersin”

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’ndan tüm Kıbrıslılara:

A+A-

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu “Tüm Kıbrıslılara ve Kıbrıs Futbol Camiası Üyelerine Açık Mektup” başlığı ile bir yazı yayınladı. Sertoğlu 30 yıllık izolasyonları sonlandırarak gençliğe umut ışığı vermek için her türlü çabayı gösterdiklerini, hedeflerinin Kıbrıs Türk futbolunun adanın futbol tarihinde oynadığı şanlı rolü yeniden canlandırmak olduğunu belirtti.

Açıklamasında “Herkes bilmelidir ki kurucusu olduğumuz KOP sadece Rumlara ait değildir. Aynı zamanda bizimdir de” diyen Sertoğlu, kadrosuna ve teknik heyetine Kıbrıslı Rumları dahil eden Değirmenlik’in teşekkürü hak ettiğini, futbolun nefret ve önyargıdan daha güçlü olduğunu gösterdiklerini belirtti.

Maksadın net olduğunu ve bunun adadaki futbolu birleştirmek olduğunu yazısında dile getiren Sertoğlu “Genelde KOP yönetimine, özelde cesaret ve vizyon sergileyen muhatabım Sayın Kostakis Kutsokumnis’e, duyduğum güveni ifade etmek isterim. Tüm amaçladıklarımıza bir gecede ulaşmamız mümkün olmayabilir fakat 60 yıllık futbol ayrılığını bir an önce sonlandırmak temel hedefimizdir” ifadelerini kullandı

Açıklama
“Tüm Kıbrıslılara ve Kıbrıs Futbol Camiası Üyelerine Açık Mektup” başlıklı yazı şöyle:
“Bundan bir yıl önce, Kıbrıs Türk futbol camiası, üye kulüpleri ve dolaylı olarak da KTFF tarafından temsil edilen tüm aktörler, adadaki futbolun birleştirilmesi için stratejik vizyona onay verdiler. Bu stratejik vizyonun hedefleri belliydi:
30 yılı aşkındır süren izolasyonları sonlandırarak futbol adı verilen sporun evrensel köyünde yer alma kavgası veren kulüplerimize, oyuncularımıza ve en önemlisi de gençlerimize umut ışığı olmak.

Çocuklarımızın, gençlerimizin, yani kızlarımızın ve oğullarımızın, uluslararası spor camiası içerisinde yer alabilmelerini sağlamak için her türlü çabayı gösteriyoruz çünkü bu gençler bunu hak ediyor. Kıbrıs Türk futbolunun adanın futbol tarihinde oynadığı şanlı rolü yeniden canlandırmak.”

“KOP sadece Rumlara ait değildir”
“KOP, 1934 yılında kurulan ve kurucuları arasında Kıbrıs Türk futbolunun öncüleri ve Lefkoşa Türk Spor Kulübü de bulunan bir kuruluştu. Müsabakalarında Gençlik Gücü ve Çetinkaya gibi Kıbrıs Türk kulüpleri yer aldı. Kuruluşundan sonra, KTTF’nin kurucusu Ahmed Sami Topcan gibi isimler KOP yönetiminde yer aldı. Kulüplerimiz gayet iyi bir performans sergiledi; örneğin Çetinkaya bir kez lig şampiyonu, iki kez kupa şampiyonu, üç kez de şild sahibi oldu. Oyuncularımız da güzel performanslar sergilediler; örneğin Sevim Ebeoğlu her seviyede pek çok maçta mücadele etti. Bununla birlikte birçok Kıbrıslı Türk oyuncu Kıbrıs milli takımında yer aldı.
60 yıllık ayrılıktan sonra Kıbrıs Türk futbol camiasının KOP’da 1955 öncesi sahip olduğu yeri, tüm hakları ve sorumlulukları, yeniden alma yönündeki kararlılığını net bir şekilde ortaya koyması ve bu konudaki azmimiz apaçık ortadadır.
Herkes bilmelidir ki kurucusu olduğumuz KOP sadece Rumlara ait değildir. Aynı zamanda bizimdir de!”

“Görevimiz barış tohumları serpmek”
“Geçmişi, onun sıkıntılarını, haksızlıklarını, hala daha süregelen acı hatıralarını, her iki taraftaki güven eksikliklerini unutmam veya görmezden gelmem sözkonusu değildir. Ancak futbol nesillerarası cazibesi ile iki toplum arasındaki ayrılıkları yakınlaştırarak, eskiden var olan iyi ilişkileri yeniden tesis edecek bir köprü vazifesi görebilir.
Bizlerin yeniden birlikte birşeyler yapmamızı engelleyen, her iki taraftan gelen güzel insiyatifleri yavaşlatan “Kırmızı çizgileri” teşkil eden tüm siyasi ve hukuki meseleleri göz ardı edemem. Fakat bizim bunları aşmaktan başka bir seçeneğimiz yoktur. Bizim görevimiz gençlerimizin kaynaşmasına yardımcı olarak barış tohumları serpmektir.”

“Değirmenlik futbolun ön yargıdan daha güçlü olduğunu gösterdi”
“Bu bağlamda, Kıbrıs Türk spor kulübü Değirmenlik, KTFF’nin yönetmeliklerinde yaptığı değişiklikler sonucu, Kıbrıslı Rum oyuncu ve teknik elemanları saflarına katarak bize futbolun, nefret ve önyargıdan çok daha güçlü olduğunu göstermiştir. İşte bu yüzden kamuoyu önünde açık bir teşekkürü hak ediyorlar. Bu arada yakın geçmişte adanın her iki tarafında birden yer alan uluslararası otomobil rallisinde yaşanan heyacan ve güzellikler, KTFF tarafından alınan cesur kararın haklılığını bir kez daha ıspatlamıştır.”

“Maksadımız adadaki futbolu birleştirmek”
“Vazifemiz zorlu ancak maksadımız nettir: Adadaki futbolu yeniden birleştirmek, yeniden karşılıklı futbol oynayabilmemiz için gereken yapıcı ve gerçekçi çözümleri bulmak, adil bir şekilde temsil edilmek ve yıllardır süregelen izolasyonlara son vermek.
Bilinmelidir ki, biz KTFF olarak bu yolda üzerimize düşen ne varsa derhal yapmaya hazırız.
Bu vesile ile, genelde KOP yönetimine, özelde ise bu konuda benim gibi cesaret ve vizyon sergileyen muhatabım Sayın Kostakis Kutsokumnis’e, duyduğum güveni ifade etmek isterim.
Tüm amaçladıklarımıza bir gecede ulaşmamız mümkün olmayabilir fakat 60 yıllık futbol ayrılığını bir an önce sonlandırmak temel hedefimizdir!”

Bu haber toplam 1458 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler