1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. %21 OLUR MUYUZ?!
%21 OLUR MUYUZ?!

%21 OLUR MUYUZ?!

Hükümetin son çalışması yeni kimlikler ve muhaceret af yasası düzenlemesi, gündemdeki yankılarını koruyor. Öncelikle birlikte altını çizelim; Görüş almak için Başsavcılık’a gönderilen tüzük ve kararnamenin içeriği ne olursa olsun, meclis tatildeyk

A+A-

 

Hükümetin son çalışması yeni kimlikler ve muhaceret af yasası düzenlemesi, gündemdeki yankılarını koruyor.

Öncelikle birlikte altını çizelim;

Görüş almak için Başsavcılık’a gönderilen tüzük ve kararnamenin içeriği ne olursa olsun, meclis tatildeyken, Bakanlar Kurulu’nun öncelikle meclisin üstüne çıkarak yasa gücünde kararname yaratması etik değildir.

Dahası muhalefetle görüşmeler devam ederken, vatandaşlık ve nüfus gibi hassas konularda aniden görüş birliği arayışlarını bypass ederek kendi bildiğini okuması da kabul edilmezdir.

Doğrudur, biz bu ülkede etik olmayan nice skandalları ve kabul edilemeyecek nice rezaletleri o kadar kolay kabul ettik ki…

Bu konu da eğer konuşulmaz ve üzerindeki tartışmalar sağlıklı bir zeminde yürütülmezse kolaylıkla kabul edilecek.

Bu ülkede kendini sağ ya da sol ideolojiye sahip olarak tanımlayan oldukça geniş bir kitle nüfus politikalarından duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor. Bir zamanlar sadece sol ideolojiye sahip kesimlerin hassas olduğu nüfus politikası, bugün bu politikanın bekçiliğini yapmış siyaset temsilcileri tarafından da dile getiriliyor.

Her ne kadar UBP hükümeti bu konuda eleştirilen yeni adımlar atsa da UBP’ye oy verip kendini UBP’li olarak tanımlayanlar da yürütülen bu siyasetten son derece rahatsızdır.

Bugün nüfus politikalarının yarattığı sosyal ve ekonomik sorunlardan, sadece burada doğup yaşayanlar değil, buraya Türkiye’den gelip burada yaşamayı tercih edenler de rahatsızdır.

Nüfus politikalarının yarattığı vahamet, bugün artık geri döndürülemez noktadadır. Ve bundan sonra önemli olan, yaşanan soruna benzin dökmemektir sadece.

Geçtiğimiz cuma günü Kıbrıslı Türklerin de-jure nüfus içinde %39 olduğunu yazmıştım. Ayrıca vatandaşlıklarda da bu oranın yarı yarıya bir oranla karşımızda durduğuna vurgu yapmıştım.

Muharrem Faiz, küçük bir bilgi notu daha ekledi.

Küçük bir rakam, ancak yaşanan vahametin göstergesi açısından son derece ürpertici bir gerçek.

Şu anda de-jure nüfus içinde %39 olan Kıbrıslı Türklerin sayısı bundan 5 yıl önce 2006’da %45, 1996’da yani 15 yıl önce %56 oranındaydı!

Sadece doğru orantı üzerinden düşünecek olursak, bundan 15 yıl sonra Kıbrıslı Türklerin de-jure nüfus içindeki oranı %21’e gerileyecek!!!

Gelelim işin insani boyutuna;

Geçtiğimiz cuma günü “%39’luk KIBRISLI TÜRKLER DAHA DA AZALABİLİR” başlıklı yazıma çok sayıda elektronik posta geldi. Bunlar arasındaki en etkileyici ikisini yine bu köşede paylaşacağım, çünkü subjektif örnekler yöneticilerin üzerinde düşünmesi gereken sorunlardır.

Ancak öncelikle altını çizmek gerekiyor ki, yanlış icraatlar sadece bir tarafta değil ilgili bütün taraflarda ağır bir mağduriyet yaratıyor. Bunun ötesinde sosyal travmalar çok yönlü olarak karşımıza çıkıyor. Burada sorun tek başına insanlarda ya da onların teker teker yaşadıkları örnekler ya da haksızlıklarda değil, yanlış siyasetlerin kendisindedir.

O yüzden bugün ana muhalefet başta olmak üzere, bu konuda konuşan ve konuşacak her kesimin, artık kendini açıkça ortaya koyan toplumsal mühendislik çalışmalarının gerçekliğini not ederek konuşmasıdır.

Bugün hangi yasanın hangi maddelerle çıktığından ziyade, ortadaki sorun karşısında geliştirilecek olan yeni siyasetlerdeki güdüklüğümüzdür.

Çünkü siyasiler ya radikal tavır içinde toptan retçi bir pozisyon sergiliyor, ya da daha fazla popülist olma dürtüsünden kurtulamayıp, bu demografik mühendislik karşısında duruş sergileyemiyor.

Örneğin en fazla konuştuğumuz yeni vatandaşlıklar ya da Bakanlar Kurulu karalarıyla verilen vatandaşlıklar. Oysa biraz düşününce, artık yasa maddelerini ya da Bakanlar Kurulu kararlarını tartışmaktan öte, otomatik olarak yenilenen, otomatik olarak çoğalan vatandaşlıklar karşısındaki acizliğimiz olduğu gerçekliği ile yüz yüze kalıyoruz.

Bir ülke sadece hegomonya kurmakla değil, işte böyle siyasetsiz ve aciz bırakılarak yok edilse gerek!

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler