1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Zanlı Müffetiş’in ‘dosyası kabarıyor’…‘RÜŞVET ALMAK’tan da soruşturma
Zanlı Müffetiş’in ‘dosyası kabarıyor’…‘RÜŞVET ALMAK’tan da soruşturma

Zanlı Müffetiş’in ‘dosyası kabarıyor’…‘RÜŞVET ALMAK’tan da soruşturma

Zanlı Müfettiş G.B.Ç’ye ilişkin “Haksız mal edinme, Kamu Görevlisinin rüşvet talebi, Gizli bilgilerin ifşası ile Görevi Kötüye kullanma, Kamu görevlisi tarafından sirkat’ suçlamalarına ‘Kamu Görevlisi tarafından rüşvet alma’nın da eklendiği açıklandı…

A+A-

Polis, aleyhinde soruşturma başlatılan Zanlı Müfettiş G.B.Ç’ye ilişkin “Haksız mal edinme, Kamu Görevlisinin rüşvet talebi, Gizli bilgilerin ifşası ile Görevi Kötüye kullanma, Kamu görevlisi tarafından sirkat’ suçlamalarına ‘Kamu Görevlisi tarafından rüşvet alma’nın da eklendiğini açıkladı…

Rüşvet alınmasıyla ilgili şahadet tespit edildiğini ve 3 ifade alındığını mahkemeye aktaran Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Müfettiş’in vermediği telefon şifresinin de çözüldüğünü belirtti, 6 gün daha tutukluluk talep  etti.

Aleyhinde “Haksız mal edinme, Kamu Görevlisinin rüşvet talebi, Gizli bilgilerin ifşası ile Görevi Kötüye kullanma, Kamu görevlisi tarafından sirkat suçlarından yanı sıra Kamu Görevlisi tarafından rüşvet alma soruşturma başlatılan polis müfettişi G.Ç dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis Başmüfettişi Tarkan Kızıltuğ olayla ilgili olguları aktardı. Kızıltuğ zanlı G.B.Ç’nin 9 Ocak 2017 ile 9 Ağustos 2018 tarihleri arasında Haksız mal edinme ve 2016 yılında Kamu Görevlisinin rüşvet talebi, Resmi sırları ifşa ve Görevi Kötüye kullanma iddiası ile soruşturma başlatıldığını söyledi.

Başmüfettiş Kızıltuğ, 28 Mart 2019 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alınan bir dilekçede, zanlının bir akrabasının TC İş Bankası’nda bulunan para ve altınlarını zimmetine alıp, Girne’de ikamet ettiği apartman dairesi ve Esentepe’deki araziyi adına devraldığına ilişkin iddialar olduğu yönünde şikâyette bulunulduğunu söyledi.

Polis Başmüfettişi Tarkan Kızıltuğ, zanlının 9 Ocak 2017 ile 3 Ocak 2019 tarihleri arasında bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL parayı kendi adına yatırdığının ve zanlının kasa kiraladığı yönünde tespitlerde olduğunu anlattı.

Kızıltuğ, zanlının ayrıca kendi hesabına 39 bin Euro ve 43 bin sterlin bulunduğunu belirtti.

Başmüfettiş, zanlının son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının da belirlendiğini belirtti. Kızıltuğ, zanlının mal varlığındaki değişimleri bağlı olduğu kuruma bildirmediğini ve kendisine yazılan yazı doğrultusunda PGM’ye yazılı izahatta bulunduğunu söyledi.

 

“Telefonundaki 70 bin fotoğraftan 10’u emare olabilir”

 

Başmüfettiş Kızıltuğ, zanlının 2016 Haziran ayında aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüştüğünü ve ona gizli bir yazıyı gösterip, polisin baskınlarına karşı korumak adına rüşvet talep ettiği iddiası olduğunu belirtti.

Kızıltuğ, mahkeme emriyle üzerinde, arabasında ve evinde arama yapıldığını anlattı. Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlının yetkisiz olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile dosyaların, dizüstü bilgisayarların, hard-disklerin,  CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını belirtti. Kızıltuğ, soruşturmanın çok geniş ve kapsamlı olarak devam ettiğini söyleyerek, emare alınan binlerce evrakın, ayrıca dizüstü bilgisayarların, hard-disklerin,  CD ve emarelerin inceleneceğine vurgu yaptı. Kızıltuğ, zanlının sözlü beyanları ile izahatlarının da araştırılmaya devam edildiğine dikkat çekti.

Kızıltuğ, ayrıca Mali Şube’de hala devam eden soruşturmalarla ilgili dosyalarda kayıp olan gizli belgelerin zanlının evinde bulunduğuna vurgu yaptı.

Kızıltuğ, 23 Ağustos’tan bugüne zanlının 6 günlük tutukluluk süresinde 13 ifade alındığını belirtti., zanlının tasarrufunda bulunan binlerce evrakın ön incelenmesinin yapıldığını söyledi. Zanlıdan alınan 2 cep telefonundan açık olanın içinden 70 bin adet fotoğrafın incelendiğini belirten Kızıltuğ, 70 bin görüntüden 10’unun emare olabileceğini aktardı.

 

“Vermeği telefon şifresi çözüldü”

 

Kızıltuğ, zanlının şifresini vermediği cep telefonunun şifresinin çözüldüğünü ayrıca evinden alınan 5 cep telefonunun dökümünün talep edildiğini mahkemeye aktardı, laptop gibi dijital emarelerin analiz neticelerinin beklendiğini söyledi.

Kızıltuğ, soruşturma kapsamında zanlının bir akrabasının adına açtığı hesaptan kendisi ve çocuklarının adına çevirdiğinin ve bu paranın yasal olmayan yollardan edinildiğinin belirlendiğini mahkemeye aktardı.

 

“Rüşvet alma suçu da eklendi”

 

50 kişiden daha ifade alınması gerektiğini belirten Kızıltuğ, zanlının aleyhine ‘Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması’ suçunun eklendiğini söyledi.

Rüşvet alınmasıyla ilgili şahadet tespit edildiğini ve 3 ifade alındığını mahkemeye aktaran Kızıltuğ, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 6 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlı Müffetiş’in avukatları Buğra Akter ve Mustafa Algun, tutukluluk süresine itiraz etmedi. Avukatlar, tahkikat memurunu sorgulayarak, tahkikatla ilgili sorguladı.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Gülay Süleymanoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 6 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Bu haber toplam 4404 defa okunmuştur
İlgili Haberler