1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Sağlık çalışanları ölümle tehdit edildi, yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz!”
“Sağlık çalışanları ölümle tehdit edildi, yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz!”

“Sağlık çalışanları ölümle tehdit edildi, yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz!”

Tabipler Birliği, 3 Temmuz’da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevi başında olan sağlık çalışanlarının öldürme tehdidine maruz kaldığını açıkladı ve bu durumu kınadı. 

A+A-

Tabipler Birliği, 3 Temmuz’da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevi başında olan sağlık çalışanlarının öldürme tehdidine maruz kaldığını açıkladı ve bu durumu kınadı. 

Yazılı bir açıklama yapan Tabipler Birliği Yönetim Kurulu, bu ve benzeri olayları daha önce yaşamış olan sağlık çalışanlarının işlerini yaparken güvenliğinin sağlanmadığını vurguladı.

“Kamu hastanelerinde yataklı ve ayaktan sağlık hizmeti veren servislerin güvenlik görevlisinden yoksun olarak çalışması sağlıkta şiddet olaylarına zemin hazırlayıcı olduğu ortadadır” denilen açıklamada sağlık çalışanlarına yapılan şiddet olayı nedeniyle soruşturma ile ilgili açıklama istendi.

“Görevleri başında sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarına yapılan bu muamele nedeniyle Sağlık Bakanlığı talebiyle veya Polis tarafından yürütülen soruşturma var ise ne aşamada olduğu ile ilgili yetkililerden açıklama bekliyoruz” ifadelerinin öne çıktığı Tabipler Birliği Yönetim Kurulu açıklamasında şiddetin önüne geçilmesi için talepler de sıralandı.

Tabipler, sağlık kuruluşlarının bünyesinde, sağlıkta şiddet ihbar hattı oluşturulmasını, sağlık çalışanlarının iş güvenliği kapsamında şiddete uğramasının önüne geçecek spesifik yasal ve kurumsal düzenlemeler ivedi şekilde yapılmasını ve hastane/benzeri sağlık kuruluşlarında şiddet olaylarına müdahale edebilecek yetkisi ve eğitimi olan görevlilerin istihdamı sağlanmasını talep etti.

İşte açıklamanın tam metni:

 03/07/2021 tarihinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevi başında olan sağlık çalışanları şiddete (öldürme tehdidi, görevlerini yapmalarını engelleyici hareketler, kamu malına zarar verme) maruz kalmıştır. Bu ve benzeri olayları daha önce yaşamış olan sağlık çalışanları olarak işimizi yaparken güvenliğimizin sağlanmadığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Kamu hastanelerinde yataklı ve ayaktan sağlık hizmeti veren servislerin güvenlik görevlisinden yoksun olarak çalışması sağlıkta şiddet olaylarına zemin hazırlayıcı olduğu ortadadır.

Sağlıkta şiddet sadece sağlık çalışanlarını ilgilendiren bir konu olmayıp, hastalarımızın da sağlık hizmetine erişimini engelleyicidir. Şiddet uygulanan ortamda hastalarımızın sağlığı da tehlikeye girmektedir. Sağlıkta şiddet hastalarımıza kritik müdahalelerin yapılmasını engelleyici bir ortam oluşturmaktadır.

Kamu düzenini bozan her suçta olduğu gibi, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet vakalarında da polis derhal harekete geçip cezai işlem başlatmakla sorumludur. Bu gibi durumlarda taraflar arasında şikayet aranması gerekliliğinin yasal dayanağı yoktur. Polis, şikayet aramaksızın ilgili soruşturmayı yürütmekle yükümlüdür.

Görevleri başında sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarına yapılan bu muamele nedeniyle Sağlık Bakanlığı talebiyle veya Polis tarafından yürütülen soruşturma var ise ne aşamada olduğu ile ilgili yetkililerden açıklama bekliyoruz.

 Sağlık çalışanlarının görevleri başındayken şiddete maruz kalmaması için acilen gerekli önlemler alınmalı, gerekli düzenlemeler yapılmalıdır!

 Sağlık kuruluşlarının bünyesinde;

1-Sağlıkta şiddet ihbar hattı oluşturulmalı

2-Sağlık çalışanlarının iş güvenliği kapsamında şiddete uğramasının önüne geçecek spesifik yasal ve kurumsal düzenlemeler ivedi şekilde yapılmalı

3-Hastane ve benzeri sağlık kuruluşlarında şiddet olaylarına müdahale edebilecek yetkisi ve eğitimi olan görevlilerin istihdamı sağlanmalıdır

 Sağlıkta şiddeti önlemek için yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz!

 Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu

Bu haber toplam 1277 defa okunmuştur
İlgili Haberler