ÖZGÜRGÜN TEYİT ETTİ

ÖZGÜRGÜN TEYİT ETTİ

CTP Milletvekili Özdil Nami, hükümetin, halkı, geleceğini sorgulamaktan vazgeçirip ekmek kavgasına düşürerek sindirdiğini ileri sürdü. Özdil Nami, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında, “Kıbrıs” konulu gündem dışı konuşmasında, müzaker

A+A-

CTP Milletvekili Özdil Nami, hükümetin, halkı, geleceğini sorgulamaktan vazgeçirip ekmek kavgasına düşürerek sindirdiğini ileri sürdü.

Özdil Nami, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında, “Kıbrıs” konulu gündem dışı konuşmasında, müzakerelerin tıkanıklığa teslim edildiğini bunun kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Çözümden çok uzak olunduğunu ve sürecin tıkandığını ifade eden Nami, “Birbirinden kopan Cumhurbaşkanlığı ile hükümet, halka yalan söylemekte birleşiyor. UBP’nin tam desteğiyle yürüyen Cumhurbaşkanı, değil KKTC’yi tanıtacak, ambargoları kaldıracak politikalardan çok uzak” görüşlerini savundu.

Özdil Nami, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, tüm ısrara rağmen meclise gelerek, milletvekillerini bilgilendirmekten kaçındığını, “Nereden korkuluyor? Neden buraya gelmekten kaçınıyor? Bu meclise hakarettir. Bize yakışmaz” dedi.

BOZER

Bunun üzerine söz alan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, milletvekillerinin talebini Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ilettiğini ve işlerinin yoğunluğu nedeniyle meclise gelip, milletvekillerini bilgilendirmeyi New York görüşmesi sonrasına bıraktığı yönünde bir yanıt aldığını söyledi.

ÖZGÜRGÜN

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, meclisin Kıbrıs konusuyla ilgili her türlü tartışma ve gelişmelerin içinde olmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Özgürgün, “Görüşmelerden kim kaçarsa kaçsın, KKTC tanınacak diye bir şey yoktur. Görüşmeleri iyi niyetle ve yapıcı bir şekilde sürdürürken, demokratik yapımızı devam ettireceğiz… Masada Kıbrıslı Türklerin eşit olduğunu yapıcı bir şekilde ortaya koyup, kabul ettirmeliyiz. Anlaşma isterken, haklarımızı da koruruz. Haklarımız da BM parametreleridir. Önemli olan niyet. Niyet varsa sorun çözülür… Sabırlı olup, yılgınlığa girmemek lazım” dedi.

Özgürgün, Dışişleri Bakanlığı’nın hükümeti temsilen Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantılara katılmamasına ilişkin soruya yanıtında, Dışişleri Bakanı olarak 2. Cumhurbaşkanı Talat’ın katıldığı tüm görüşmelerde hazır bulunduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1989 defa okunmuştur