1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Kıdem tazminatından taviz vermeyiz”
“Kıdem tazminatından taviz vermeyiz”

“Kıdem tazminatından taviz vermeyiz”

HÜR-İŞ, basın toplantısı düzenledi:“Kıdem tazminatından taviz vermeyiz”

A+A-

HÜR-İŞ, basın toplantısı düzenledi:


“AKP Hükümeti yetkilileri ve son olarak Sayın Beşir Atalay tarafından ‘Kuzey Kıbrıs Sendikalar Cumhuriyeti oldu’ diyerek sendikaların yok edilmesi talimatı verilmiştir”.,

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Yakup Latifoğlu, kıdem tazminatı hakkından hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini dile getirdi.
Hür-İş dün Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.
Federasyona bağlı 8 sendikanın temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Latifoğlu, kıdem tazminatı hakkından taviz verilmesinin hiçbir şekilde mümkün olmadığını, böylesi bir tavizin daha büyük tavizlere yol açacağını kaydetti.
Bu nedenle önümüzdeki hafta Kamu-İş öncülüğünde grev başlatılacağını dile getiren Latifoğlu, greve Hür-İş’e bağlı diğer sendikaların da destek vereceğini aktardı.
Latifoğlu, kıdem tazminatı hakkından taviz verilmesinin toplu sözleşme mantığına zarar vereceğini, bunun da örgütlü sendikacılığın sonunu hazırlayacağını söyledi.
Sendikal mücadele sonucu kazanılmış hakların geriye götürülmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını dile getiren Latifoğlu, “Böyle bir uygulamaya fırsat yaratacak anlaşmaya aramızdan hiçbir arkadaşın imza koymayacağını vurgulamak isteriz” dedi.
Çalışanlara karşı sistematik bir saldırı yapıldığını öne süren Latifoğlu, bu saldırının Dünya Bankası raporunda “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sendikalar çok güçlüdür” ifadesi ile başlatıldığını iddia etti. Latifoğlu şunları ileri sürdü:
“Sonraları AKP Hükümeti yetkilileri ve son olarak Sayın Beşir Atalay tarafından ‘Kuzey Kıbrıs Sendikalar Cumhuriyeti oldu’ diyerek sendikaların yok edilmesi talimatı verilmiştir.
Özel sektörde örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmak ve iş güvencesi için adım atmayan Hükümet, örgütlü kamu sektöründen de sendikaları ortadan kaldırmak için aldığı talimatlar doğrultusunda adımlar atmaya başlamıştır.
Bizlere kurtuluş diye dayatılan ancak bizleri daha da bağımlı hale getiren ekonomik paketlerin son yürürlüğe konulanı ‘Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programında’ da saldırılar devam ettirilmiş ve UBP Hükümeti Toplu İş Sözleşmesi ile elde edilmiş kıdem tazminatının kaldırılmasını taahhüt etmiştir.”

“Tepkimizi seçimlerde ortaya koyacağız”

“Maliye Bakanı Meclis kürsüsünden ‘oy kaybetsek de kıdem tazminatını kaldıracağız’ diyerek gerçek niyetini ortaya koymuştur” şeklinde konuşan Latifoğlu, buna Lefkoşa Türk Belediyesi seçimlerinde ve olası bir erken seçim ile 2014 genel seçimlerinde cevap vereceklerini kaydetti. Latifoğlu, “tepkimizi seçimlerde ortaya koyacağız” dedi. Latifoğlu, konuyla ilgili verdikleri mücadelede tüm sendikaların desteğine açık olduklarını ifade etti.
Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Sami Dilek de, konuyla ilgili olarak önümüzdeki pazartesinden itibaren beş gün boyunca grev yapacaklarını söyledi.
Sendika üyelerini önümüzdeki hafta Kamu-İş Sendikası önüne gelerek greve destek vermeye çağıran Latifoğlu, grev günlerinde yürüyüş yapılacağını aktardı.
“Maliye Bakanı meclis kürsüsüne çıkıp acı reçetelerden bahsediyor” diyen Latifoğlu, İhtiyat Sandığı’nın 1 milyar 500 milyon TL borcu olduğunu, bu borç miktarına yıllık 150 milyon TL faiz uygulandığını ifade ederek, çalışanın haklarından kesinti yapılmadan bunun gibi külfetlerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. TAK

Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur
Etiketler :