1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Çözüm için elimizde malzeme mevcut"
Çözüm için elimizde malzeme mevcut

"Çözüm için elimizde malzeme mevcut"

Anastasiadis, "Kıbrıs'ta, Kıbrıslı Türklerin insan haklarını çiğnemeden Rumların insan haklarına saygılı bir çözüm istediğini" söyledi.

A+A-

 


Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, "Kıbrıs'ta, Kıbrıslı Türklerin insan haklarını çiğnemeden Rumların insan haklarına saygılı bir çözüm istediğini" söyledi.
Anastasiadis, Atina'da yayımlanan haftalık bir gazeteye verdiği demecinde Kıbrıs sorununa değinerek, "Çözüm için elimizde malzeme mevcut. Yeter ki, karşı taraf gerekli esnekliği göstersin ve sadece Kıbrıs için değil, tüm bölge için yeni bir dönem için yol açılsın" dedi.
Kıbrıs'ta çözüm için yeni bir başlangıç yapma niyeti bulunduğunu ancak, bu başlangıcın sıfır temelinde olmayacağını ifade eden Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ın bu konuda üstlenmiş olduğu yükümlülükleri bulunduğunu ve bunları terk edemeyeceğini kaydetti.
Anastasiadis, Kıbrıslı Rumların artık Kıbrıs sorununu çözme niyetinde olduğunu ancak, Kıbrıslı Türklerin kendileri için istediklerinden daha azına razı olmayacaklarını belirtti ve şöyle konuştu:
"Çağdışılık ve tavizler olmadan, güvenlik ve özgürlük koşullarında Ada'mızı yeniden birleştirecek bir çözüm istiyoruz. Vatanımın kesin bir şekilde bölünmesini hiçbir zaman kabul etmeyeceğim ve tüm Kıbrıslı vatandaşların insan haklarını güvence altına alacak bir çözüm için mücadele edeceğim"
Kıbrıs'ta çözüme yönelik herhangi bir sürecin, AB'nin doğrudan denetimi ve fiili katılımı olmadan başlatılmasının mümkün olamayacağını savunan Anastasiadis, bunun, anlaşmaya varılanların, insan hakları ve siyasi özgürlükler konusunda AB müktesebatı ile uyumlu olup olmadığının belirlenmesi açısından gerekli olduğunu ileri sürdü.
Kıbrıslı Rum lider ayrıca, bu konudaki her türlü yeni çabanın, yeni bir anlaşmazlıkla sonuçlanmaması için Güney Kıbrıs’daki tüm siyasi güçlerin anlaşmalı ortak kararı ve Yunanistan ile işbirliği sonucunda yapılması gerektiği görüşünü dile getirdi.
Bu konuda yardımcı olabilecek her ülkeyle görüşmeye hazır olduğunu ifade eden Anastasiadis, "Niyetimiz Batı ve NATO ile ilişkilerimizi güçlendirmek. ABD'nin ve İngiltere'nin etkilerini kullanmasını istiyoruz. Bu konuda Rusya'nın Türkiye ile olan iyi ilişkilerini değerlendireceğiz. Rusya'dan Kıbrıs konusunda Ankara'ya etki yapmasını isteyeceğiz" dedi.
Anastaiadis, Annan Planı ile ilgili bir soru üzerine, artık bu konudan söz etmenin anlamı kalmadığını ifade ederek, yeni çözüm sürecinde Türkiye'nin katkısını beklediğini belirtti.
Anastasiadis, "Ankara, Avrupa'daki demokratik gelişmelere dürüst ve eşit bir ortak olarak katılmak istiyorsa, bu sürece kesin bir şekilde katkı sağlamalıdır" dedi.
Kıbrıs'ta hidrokarbon konusuna değinen Anastasiadis, Kıbrıs sorununu çözümü olmadan bu konuda Türkiye ile işbirliğinin mümkün olmadığını söyledi.
Anastasiadis, "Keşke, hidrokarbonların değerlendirilmesi beklentisi Kıbrıs sorununun doğru bir şekilde çözümü için bir vesile oluştursa. Böyle bir durumda da her şeyi zamanında göreceğiz" dedi.
Güney Kıbrıs'ın bu konudaki hedefinin, Kıbrıs'ın, bölgedeki tüm enerji yataklarının idaresi ve değerlendirilmesi için, bölgede bir enerji merkezi oluşturması olduğunu ifade eden Anastasiadis, bu konudaki temel politikanın İsrail ve Yunanistan ile stratejik işbirliği yapmak olduğunu söyledi.
Anastasiadis, Güney Kıbrıs'ın bölgedeki bazı komşu ülkelerle münhasır ekonomik bölgelerin ilanı konusunda anlaşma imzaladığını ancak, Yunanistan ile anlaşma imzalanmasında Türkiye'nin sorun oluşturduğunu ifade ederek, "Yunan hükümeti ile bu konuyu konuşmadan size ne yapacağımızı söyleyemem. İleride alınacak herhangi bir karar Yunan hükümeti ile anlaşılmış olacak. Çünkü bu iki ülkeyi de ilgilendiren bir konu" diye konuştu.
(AA)

Bu haber toplam 2247 defa okunmuştur