1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Aşıdan sonra antikora odaklanmayın”
“Bu Bağ Kesilecek” eylemi yapıldı

“Bu Bağ Kesilecek” eylemi yapıldı

Baraka Kültür Merkezi, dün Lefkoşa’da “Bu Bağ Kesilecek” eylemi yaptı.

A+A-

Baraka Kültür Merkezi, dün, Lefkoşa’da, “Bu Bağ Kesilecek” eylemi yaptı.
Baraka Kültür Merkezi “aktivistleri”, KKTC’ye su getirilmesi çalışmaları çerçevesinde “Türkiye’deki bazı yetkililerin yaptığı açıklamaları protesto etmek" gerekçesiyle eylem gerçekleştirdi.
Cumhuriyet Meclisi ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği arasında bir ip gererek “sembolik göbek bağı” kesmek isteyen eylemcilerin elçiliğe doğru ilerlemesi, Meclis önünde güvenlik önlemi alan polis tarafından önlendi.
Eyleme Meclis yanında devam eden Baraka Kültür Merkezi “aktivistleri”, burada polis tarafından kapatılan yola ip gererek “sembolik göbek bağı” oluşturdu. Bazı eylemcilerin üzerine “göbek bağını simgeleyen” ip sarıldı.

“Su özelleştirilecek”

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti Nazan Şansal basına kısa bir açıklama yaparak, söz konusu projenin altında suyun özelleştirilmesinin yattığını ileri sürerek, özelleştirilecek suyun hem ülke insanına hem de diğer ülkelere satılacağını savundu.
Suyun hem Kıbrıs’ın hem de suyun getirileceği bölgenin ekolojik dengesini bozacağını iddia eden Şansal, konuyla ilgili bazı örnekler verdi.

“Kıbrıslı Türkler üretimden koparıldı”
Türkiye’deki bazı yetkililerin, “Kuzey Kıbrıs’la ve Kıbrıslı Türklerle ilgili açıklamalarını” eleştiren Şansal, Kıbrıslı Türklerin 1974’den beri Türkiye’ye bağlı olduğunu, Kıbrıslı Türklerin üretimden koparıldığını, ülkedeki ekonomik ve kültürel değerlerin yok edildiğini iddia etti.

“Bu proje ekolojik darbedir”

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği ile Biyologlar Derneği’nin de destek verdiği eylemde Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten de bir açıklama yaparak bu projeyi “ekolojik darbe” olarak niteledi.
Projenin hiçbir yasal altyapısı olmadığını iddia eden Sarpten, “Suyun ülkeye neler getireceğini değil, neler götüreceğini konuşmalıyız. Bu proje bilimsel ve çevresel bakıştan yoksundur” dedi.
Eylemin sonunda göbek bağı ile ilgili şiirler okuyan eylemciler, oluşturdukları sembolik bağı makasla kesti. TAK

Bu haber toplam 1708 defa okunmuştur
Etiketler : ,