1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Aktunç: “Hava şartları lehimize olmaya devam ediyor”
Aktunç: “Hava şartları lehimize olmaya devam ediyor”

Aktunç: “Hava şartları lehimize olmaya devam ediyor”

“Hava şartları lehimize olmaya devam ediyor” diyen  Aktunç, petrol sızıntısında parçalanmalar ve dibe çökmeler meydana geldiğini anlattı. 

A+A-

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, Suriye kaynaklı petrol sızıntısının düne göre kuzeye ilerleyerek Kıbrıs'ın kuzey kıyılarından daha  uzaklaştığını açıkladı.
 Müsteşar Aktunç, Kıbrıs’ı tehdit eden petrol sızıntısı hakkında son bilgileri Türk Ajansı Kıbrıs’a (T.A.K.) aktardı.

 “Çevre Dairesi Ekipleri Karpaz güney sahillerini taramaya başladı… 2 saatte bir sahiller kontrol edilecek”

Büyük kütlenin kuzeye doğru gittiğini, Kıbrıs’ın kuzey kıyılarına doğru ilerleyen küçük parçaların önlerine bariyerlerin konduğunu anlatan Aktunç, uydudan gözlemlerin yanı sıra Çevre Dairesi’nin Karpaz’daki ekiplerinin 3 araç ile bütün Karpaz güney sahillerini taramaya başladığını bildirdi.
Serhan Aktunç, gemilerin gözünden kaçan veya sahile yaklaşan bir atık ihtimaline karşı Çevre Dairesi ekiplerinin 2 saatte bir sahilleri kontrol edeceğini kaydetti.

“Hava şartları lehimize olmaya devam ediyor”

“Hava şartları lehimize olmaya devam ediyor” diyen  Aktunç, petrol sızıntısında parçalanmalar ve dibe çökmeler meydana geldiğini anlattı. 

“Süreç uzun olacak… Rapor Doğrultusunda orta ve uzun vadeli planlarımızı ortaya koyacağız”

Türkiye’den gelecek atık toplama gemileriyle bu atıkların çekileceğini kaydeden Aktunç, sürecin uzun olacağına dikkat çekti. 
 Gemiler ayrıldıktan sonra 2-3 ay boyunca Çevre Dairesi personelinin kontrollerini sürdüreceğini söyleyen Aktunç, “Daha sonra denizdeki ekiplerimizin ve Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen ekiplerin  verecekleri  rapor doğrultusunda orta ve uzun vadeli planlarımızı ortaya koyacağız” dedi.

“1-2 gün temkinli olalım”

“Karpaz bölgesinde denize girilmesinin sağlık açısından riski var mı?” sorusunu da yanıtlayan Serhan Aktunç, şunları kaydetti:
“1-2 gün biraz daha temkinli olalım. İzleyelim, önümüzü görelim, ona göre hareket edelim. Daha doğru olur diye düşünürüm. Denizlerimizde bir sıkıntı yoktur ama dibe çökmeler var, bu nasıl bir reaksiyona uğrayacak belli olmadığından dolayı 1-2 gün halkımızın daha dikkatli olmasını rica ediyoruz.”

 

 

Bu haber toplam 649 defa okunmuştur