1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. “120 işçi, 2 aydır maaş alamıyor”
“120 işçi, 2 aydır maaş alamıyor”

“120 işçi, 2 aydır maaş alamıyor”

Gazimağusa Belediyesi’nde 1 yıldan bu yana hizmet alımı kaleminden “ gündelikçi işçi” olarak çalıştırılan Urcan Karayel, çalıştığı süre içerisinde sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları yapılmadığından yakındı

A+A-

Gazimağusa Belediyesi’nde 2016 yılı Temmuz ayında Bayındırlık Şubesi’nde boyacı ustası olarak işe başlayan 46 yaşındaki Urcan Karayel, işe başladığı günden bu yana sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin ödenmediğini söyledi.

2 aydır maaş dahi alamadığını belirten Karayel, belediyeden haklarını talep ettiğinde işten atılmakla tehdit edildiğini dile getirdi. Urcan Karayel, belediye bünyesinde “gündelikçi işçi” adı altında sigortasız çalıştırılan 120 işçi daha bulunduğunu kaydetti.

Bilgi almak için aradığımız Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuyla ilgili YENİDÜZEN’e açıklama yapmayacağını belirtti.

“Çalışma Bakanlığı’na şikayet yok”

Öte yandan Çalışma Bakanlığı Müşteşarı Erçin Tekakpınar ise kendilerine böyle bir şikayetin ulaşmadığını ancak gerekli araştırmaları yapacaklarını belirtti.

Urcan Karayel: “Hizmet alımı kaleminden ödendiğim için belediye personeli olarak kabul edilemiyoruz. Bu nedenle de hiçbir sendikal hakkımız da bulunmuyor. Benim gibi hakları ödenmeyen 120 kişi daha vardır.”

Sigortam hiç yatırılmadı

Gazetemiz YENİDÜZEN’e içini döken Urcan Karayel isimli işçi 8 Temmuz 2016 tarihinde Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından işe alındığını söyledi.

Urcan Karayel, bu tarihte belediyenin Bayındırlık Şubesi’nde boyacı ustası olarak çalışmaya başladığını ifade etti.

İlk işe girdiği tarihte kendisine hangi şartlarda çalışacağı yönünde herhangi bir şey söylenmediğini belirten Karayel, işe başladıktan 1 hafta sonra , 3 ay sonra sözleşmeli olacağını ve ihtiyat sandığı ve sigorta gibi primlerinin eksiksiz yatırılacağının kendisine amiri tarafından söylendiğini kaydetti.

Urcan Karayel, ancak tüm bunların aksine 1 yıldır ne ihtiyat sandığı ne de sigortasının yatırılmadığını dile getirdi.

Devletin hastanesine dahi gittiğinde sigortalı olmadığı için para ödemek zorunda kaldığını, ilaç alacak dahi olsa sigortalı olmadığı için ilaçları indirimli alamadığını anlatan Karayel, herhangi kaza ve olumsuzluğa karşı haklarını aramaya çalıştıklarında da hemen işten çıkarılmayla tehdit edildiklerini aktardı.

2 aydır maaş dahi alamadığını belirten Karayel, belediyeden haklarını talep ettiğinde işten atılmakla tehdit edildiğini dile getirdi

Urcan Karayel; “hizmet alımı kaleminden ödendiğim için belediye personeli olarak kabul edilemiyoruz. Bu nedenle de hiçbir sendikal hakkımız da bulunmuyor. Benim gibi hakları ödenmeyen 120 kişi daha vardır. Onlarda aynı şartlarda çalışmak zorunda kalıyorlar. İşten atılma korkusu nedeniyle de sesleri çıkmıyor” diye konuştu.   

Bu haber toplam 5968 defa okunmuştur
İlgili Haberler