1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yorgo Kasap, hayata gözlerini yumdu
Yorgo Kasap, hayata gözlerini yumdu

Yorgo Kasap, hayata gözlerini yumdu

Yorgo Kasap (Yorgo Skoullou) dün hayata gözlerini kapadı

A+A-


Kıbrıs’ın kuzeyindeki Maronitlerin yaşadığı Kormacit’in simge ismi Yorgo Kasap (Yorgo Skoullou) dün hayata gözlerini kapadı. Yorgo Skoullou’nun cenzaesi bugün saat 14:00’te Kormacit’te kaldırılacak.

Onbinlerden 5 bine

Vikipedi’de Kıbrıs Maornitleri ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:
“Kıbrıs Maronitleri, Orta Çağ'da Levant'tan dinsel ve siyasi çatışmalar sebebiyle kaçarak, Kıbrıs'a yerleşen ve Maruni Kilisesi üyesi olan, günümüzde de varlıklarını devam ettiren topluluk. Ana dilleri Arapça olmak üzere Yunanca ile Türkçe de konuşmaktadırlar. İbadet ve ayinlerini Arapça olarak gerçekleştirirler. Doğu Katolik Kilisesi ve Batı Suriye Ayini'ne bağlı olmakla birlikte topluluk olarak Roma Katolik Kilisesi'ne mensupturlar.
Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nda verilen haklar ile Ermeniler ve Latinler'le birlikte, Temsilciler Meclisi'ne bir üye göndermektedirler. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre Kıbrıs'ta 5000 civarı Maronit yaşamaktadır. Ayrıca Birleşmiş Milletler'in 2001 verilerine göre de facto yönetim olan Kuzey Kıbrıs'ta, Koruçam (Kormacit) yerleşiminde 165 Maronit yaşamaktadır. Koruçam'da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs Harekâtı'ndan önce 2000 civarı Maronit yaşarken, 1974'ten sonra buradaki kişiler Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kontrolündeki yerleşim birimlerine göç ettiler.
Maruni kaynaklarına göre, Maruniler, Haçlı Seferleri sırasında Levant'tan Kıbrıs'a esir olarak getirilmişlerdi ve nüfusları 60 bin kadardı. Adanın kuzeyinde altmış köyleri vardı. Lüzinyanlar onlara mal vermiş ve ayrıcalıklar tanımıştı. Venedikliler döneminde de durumları değişmeyen Maruniler, Osmanlı döneminde zarara uğradı. 1878 yılında beş köyleri vardı” YD

Bu haber toplam 2475 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler