1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YARGIYA TAŞINIYOR
YARGIYA TAŞINIYOR

YARGIYA TAŞINIYOR

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın KKTC ziyaretini protesto etmek isteyen eylemcilerle karşı kullanılan ‘polis şiddeti’ ile ilgili yasal süreç başlatacağını açıkladı. Sendika

A+A-

YASAL SÜREÇ BAŞTLATILIYOR

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın KKTC ziyaretini protesto etmek isteyen eylemcilerle karşı kullanılan ‘polis şiddeti’ ile ilgili yasal süreç başlatacağını açıkladı.

Sendika konuyu ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar götüreceğini bildirdi.

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri bugün sendika toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyareti sırasında yapılan protesto eylemlerinde, eylemcilerle polis arasında yaşanan olayları değerlendirdi.

Taşker, 19 Temmuz tarihinin ülkede birçok şeyi değiştirdiğini, ülkede yeni bir sürecin başladığını ve bugünü dönüm noktası olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ı ve Erdoğan’ı destekleyenleri eleştiren Taşker, polisin de “Anayasal hakları çiğneyerek sendikalara ve eylemcilere saldırdığını” belirtti.

Polislerin, vatandaşların ve sendikaların Anayasal hakları ve demokrasi gereği olan eylemler sırasında yaptığı saldırılarla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ve yargıya gideceklerini ifade eden Taşker, ayrıca polislerin sendikalar üzerinde bulunan pankartları da bina dışından izinsiz topladığını savundu.

Bu konuları gerekirse AİHM’e kadar götüreceklerini, hastaneden darp raporu alacaklarını ve bunları da yargıya taşıyacaklarını belirten Taşker, ayrıca “Erdoğan gelecek” diye ülke genelinde 3-4 günde temizlik yapılmasını da eleştirdi.

KTOEÖS basın açıklamasını ise Eğitim Sekreteri Ozan Çoli okudu.

Çoli, 19 Temmuz’da KTAMS binasında başlayıp Hamitköy çemberinde sürdürülen ve KTHY önünde devam eden eylemleri polisin orantısız güç kullanarak engellemeye çalıştığını savunarak, bunu “örtülü ve ideolojik bir saldırı” olarak nitelendirdiklerin söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2491 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler