1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YARGILANMA HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI'
YARGILANMA HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI

'YARGILANMA HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI'

TDP Milletvekili Emiroğulları ile CTP Milletvekili Soyer, mecliste bir öğrencilerin sınırdışı edilmesi olayını ele aldı

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğulları ile Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptıkları konuşmalarda bir grup öğrencinin sınırdışı edilmesi olayını ele aldı.

Emiroğulları, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı “hükümetin son icraatları” konulu gündem dışı konuşmasına başlarken “Bakanlar Kurulu’na 24 kişiyi sınır dışı etme kararı aldıran ve 181 nolu Resmi Gazete’yi toplattıran gücün” açıklanmasını istedi.

Bir grup öğrencinin, yargılanmadan, sorgusuz sualsiz sınır dışı edilmesini doğru bulmadığını kaydeden Emiroğulları, ülke koşulları düşünüldüğünde yeni bir meclis binasına karşı olduğunu söyledi.

SOYER: YARGILANMA HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de “Sınır dışı edilmelerle” ilgili gündem dışı konuşmasına, CTP’nin iktidarda olduğu dönemde toplam 19 bin kişinin çıkış yaptığını kaydeden Soyer, sınır dışı olayının siyasi, politik ve ideolojik olduğunu ve öğrencilerin, Kürt olduğu için cezalandırmak istendiği söyledi.

Soyer, Ülke Ocakları’nın olayla bir ilgisi olmadığı yönünde açıklama yaptığı dikkate alındığında çok daha derin güçlerin söz konusu olduğunu kaydetti.

Sınır dışı edilen gençlerden biriyle yapılan röportajdan alıntı yapan Soyer, demokratik hukuk devletine uygun hareket edilmediğini, mahkemenin gençlere verdiği 3 günlük tutukluluk emrine rağmen, söz konusu kişilerin zorla uçağa bindirilerek ülkeden atıldığını savundu. Soyer, “Bu mahkemenin, yargının, demokratik hukuk ilkelerinin çiğnenmesi demektir. İster Kürt, ister Türk, isterse katil olsun demokratik kuralların dışına çıkılamaz” dedi.

Soyer, sınır dışı edilenlerin yargılanma haklarının ellerinden alındığına işaret ederek, mahkemenin verdiği tutukluluk emrini polisin keyfi bir şekilde uygulamadığını, tüm bunların altında derin devletin olduğunu öne sürdü.

Öğrencilerin sınır dışı edilmeden önce üniversitelerle ilişkilerinin kesildiğine vurgu yapılmasını da eleştirerek, hükümet yetkililerinin bu gibi söylemlerle üniversitelere ve topluma zarar verdiğini ileri süren Soyer, mahkeme kararına neden uyulmadığının ve öğrencilerin anayasal haklarının neden ihlal edildiğinin açıklamasını istedi.

Ferdi Sabit Soyer, geçmişte de benzeri olaylar yaşandığını ve bir gecede vatandaşlıktan çıkarılan bir grubun sırf Kürt olduğu için apar topar sınır dışı edildiğini söyledi. Soyer, CTP’nin iktidara geldikten sonra bu kişilerin geri dönebilmesi için af çıkartma girişiminde bulunduğunu belirtti.

Sınır dışı edilen kişilerle ilgili “sınır dışı” kararının kaldırılmasını ve mahkemeye gelerek haklarını savunma hakkının geri verilmesini isteyen Soyer, “Mahkemenin 3 günlük tutukluluk kararı verdiği kişilerin kimin emriyle, hangi yasaya dayandırılarak sınır dışı edildiğinin açıklanması lazım” dedi.

 

ÇAVUŞOĞLU: KKTC’NİN ÜNİVERSİTE ADASI OLMASI HEDEFİNDEN VAZGEÇİLMEYECEK

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KKTC’nin üniversite adası olması hedefinden vazgeçilmeyeceğini; öğrencilerin huzurunun önemli olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, sınır dışı edilmelerle ilgili eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, olayların Kürt meselesine endekslenmesinin doğru olmadığını belirterek, olayın “üniversitenin güvenlik” meselesi olduğu söyledi.

Sınır dışı edilen gençlerin gözleri bağlanarak havaalanına transfer edildiği yönündeki iddiaları polise sorduğunu ve bunun doğru olmadığı yönünde bilgi aldığını kaydeden Çavuşoğlu, ülke koşulları düşünüldüğünde bunun olmasının mümkün olmadığını belirtti.

YDÜ’deki olaylar sonrasında kendisini çok sayıda öğrencinin ziyaret ettiğini ve rahatsızlığını dile getirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, YDÜ Disiplin Kurulu’nun kararı sonrasında Bakanlar Kurulu’nun, kamu düzenini bozucu, ülke barışını tehdit edici tutumlarından dolayı bu öğrencilerin sınır dışı edilmesi yönünde karar aldığını anlattı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 853 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler