1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YARDIM EDİN AYAĞIM KESİLMESİN'
YARDIM EDİN AYAĞIM KESİLMESİN

'YARDIM EDİN AYAĞIM KESİLMESİN'

42 yaşındaki Halil Zeybek, KKTC’de tedavisi olmadığı için doktorların ayağını keseceğini ancak Türkiye’de tedavisinin mümkün olduğunu anlattı

A+A-

 

42 yaşındaki Halil Zeybek, KKTC’de tedavisi olmadığı için doktorların ayağını keseceğini ancak Türkiye’de tedavisinin mümkün olduğunu anlattı. Maddi durumu iyi olmayan Zeybek, yetkililerden yardım istedi.

Karpaz’ın güney yakası köylerinden Derince’de sakin Halil Zeybek’in durumu içler acısı. 5 kez gözünden ameliyat olan Zeybek, şu sıralar ise ayağının kesilmemesi için mücadele ediyor. İki çocuk babası olan Zeybek, 1984 yılında Sunora adlı portakal paketleme şirketinde çalıştığını o fabrika kapanınca, Lefkoşa süt fabrikasında çalıştığını anlattı. Zeybek, hastalığı başladığından beri çalışamadığını ve sosyal yardımdan aldığı 1200 TL ile hem 2 çocuk okutmaya çalıştığını hem de tedavisini karşılamaya çalıştığını söyledi.

Halil Zeybek göz ameliyatı için sağlık bakanlığının geçmiş yıllarda yardımcı olduğunu söyleyerek son bir yıl içerisinde KKTC’de devam ettiği tedavilerde, ayağında açılan diyabetik yaradan dolayı ayağının kesilme durumu olduğunu söyledi. Bu durumu kabullenemeyen Zeybek, kendi imkânlarıyla ve bankadan çekmiş olduğu kredi ile İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Merkezi’nde tedaviye başladı. Orada şu anda ayağının kesilme durumu olmadığını tedavi edilebileceğini, o yönde raporlar verdiklerini söyleyen Zeybek, bu tedavinin devamı için 25 bin TL tutarında bir masrafı olduğunu oysa sosyal yardımdan aldığı 1200 TL’nin 700’ünün bankaya kesildiğini 500 TL ile nasıl geçinip nasıl tedaviye gidebileceğinden yakındı. Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün’ün 3 kez yol masraflarını karşıladığını belirten Zeybek, ne kaymakamlığın, ne de Sağlık Bakanlığı’nın kendisiyle ilgilenmediğini belirtti.

Zeybek, okulların açıldığı bu dönemde aylık 500 TL tutan ilaçlarını alamadığını çocuklarını okula kaydetmek için okulların istediği zorunlu bağışları karşılayıp kendinden fedakârlık yaptığını dile getirdi. Hiçbir şekilde yetkililerden bir yardım görmediğini söyleyen Zeybek,  son çare olarak basın aracılığı ile sesini duyurmaya çalıştığını ve tedavisi olduğunu bildiği halde maddi imkânsızlık yüzünden ayağının kesilmesini istemediğini üzülerek söyledi. Zeybek, yetkililerden yardım isteyerek, sağlık bakanlığı yardım kurulunun tedavi masraflarını karşılamasını istedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler