1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Uçağı kendimiz ödedik”
“Uçağı kendimiz ödedik”

“Uçağı kendimiz ödedik”

İngiltere’den özel uçuşla adaya gelen öğrencilerden Fikri Terkan, “uçuşu tümüyle kendi cebimizden ve fahiş bir ücretle ödedik” dedi.

A+A-

İngiltere’den özel uçuşla adaya gelen öğrencilerden Fikri Terkan, “uçuşu tümüyle kendi cebimizden ve fahiş bir ücretle ödedik” dedi.

Terkan, duygularını paylaştı, süreçte yaşadıklarını anlattı. Çok büyük bir stresle ülkeye geldiklerini, yaşadıkları “hastalıklı muamelesi” ve “nefret söylemi” nedeniyle de üzüntü yaşadıklarını anlattı.

Havaalanında bir üst düzey yetkilinin, öğrenci olmayan bir tanıdığını uçağa bindirmek istediği iddiasını da ortaya atan Fikri Terkan, şunları dile getirdi:

“7 saat boyunca Stansted havalimanına gelmek üzere otobüs yolculuğu yapmış arkadaşımızın uçağa kabul edilmeyip, onun yerine üst düzey yetkilinin tanıdığı uçağa yerleştirileceği konusu havayolu ve aracı şirket tarafından son dakika bizlere söylendi. Bunu kabul etmememiz üzerine cebimizden ödediğimiz uçağın kalkış yapmaycağı gündeme getirildi. Bagajlarımızdan eşyalarımızı çıkartıp attırdılar”
 

Stresle geldik, nefretle karşılandık

Böylesi bir stresin üzerine Kıbrıs’ a geldiklerinde, ilk girdikleri yurt odalarında hijyen eksikliği olduğunu anlatan Fikri Terkan, “Hastalıkmış muamelesi” gördüklerini belirtti.

“River Side otele giriş yapmak üzere otobüslere binip Alsancak’ a vardığımızda ise Alsancak belediye başkanının yönlendirmesi ile Alsancak’lı halkın protesto ve nefret gösterisi ile karşılaştık“ diyen öğrenci, özellikle de “Bunları alın, buraya koymayın bizi da hasta edecekler, İngiltere’ye geri gitsinler” söylemlerine dikkat çekti.
 

“Sıcak bir ilgi”

Fikri Terkan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Oysa biz dünyada böyle bir kaos yaşanırken vatanımıza, ailelerimizin yanına gelmenin yorgun mutluluğunu yaşarken, sadece hijyen olan herhangi bir yerde sıcak bir ilgi bekliyorduk. Bizim için önemli olan 5 yıldızlı otel değil, hijyen bir ortamda sıcak bir karşılama ve ilgi ile 14 günü geçireceğimiz bir yerdi.”
 

“Ülkemiz için”

“Kendim ve Yurt dışında okuyan diğer arkadaşlarım adına söyleyeceğim, biz sadece yurt dışında, adamızın eğitim şartlarının yetersiz oluşundan dolayı kendimizi geliştirmek ve ülkemiz için daha değerli bireyler olabilmek için eğitim almaktayız. Seyahat boyu maske, eldiven gibi önlemler alarak, kendimizi koruma amaçlı tedbirler aldık. Bunun üzerine halkımız tarafından hastalıklıymışız gibi bir muameleye uğradık. Kendim ve benimle aynı durumda olan arkadaşlarım adına sadece ciddi bir üzüntü yaşıdığmızı vurgulamak isterim”
 

“Hepimiz üzüldük”

“Her ne kadar da halkımızın belli bir kesimi bizden ve geleceklerinden vazgeçmiş gibi konuşmalar yapsa da biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Gerekli önlemler alındığında ve okullarımıza devam etmemizin tamamen güvenli bir hal aldığını gördüğümüzde tekrardan eğitimimize devam etmek üzere İngiltere’ye dönmek için can atıyoruz. Vatanımıza bir an önce dönmenin verdiği özlem ve son 1 hafta boyunca yaşadığmız stres ve belirsizlik sonucu evimize döndüğmüzde belli kesim vatandaşlarımız tarafından söylenmiş olan sözler hepimizi sadece üzdü ve inancımızı yargılamamıza neden oldu..
 

“Geç de olsa”

“Umarım hâla İngiltere’ den çıkamayan arkadaşlarım da en kısa zamanda evlerine dönüp ailelerine kavuşurlar. Son olarak söylemek istediğim, bu kadar yoğun stresin üzerine, yaşanan olumsuzlukların geç de olsa iyileşmesine memnunum. Umarım 14 gün boyunca başka olumsuzluk ve belirsizliklerle karşılaşmayız.”

Bu haber toplam 6821 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler