1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SÜREÇ EKİM'DE NOKTALANACAK'
SÜREÇ EKİMDE NOKTALANACAK

'SÜREÇ EKİM'DE NOKTALANACAK'

Kıbrıs sorununa çözüm müzakereleri çerçevesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un katılımıyla İsviçre’nin Cenevre şehrinde yapılan üçlü zirveye katılan Cumhurbaşkanı Eroğlu, dün akşam yurda döndü. Ercan’da Cenevre ziyaretini basına değe

A+A-

“SÜREÇ EKİM'DE NOKTALANACAK”

Kıbrıs sorununa çözüm müzakereleri çerçevesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un katılımıyla İsviçre’nin Cenevre şehrinde yapılan üçlü zirveye katılan Cumhurbaşkanı Eroğlu, dün akşam yurda döndü.

Ercan’da Cenevre ziyaretini basına değerlendiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, Genel Sekreter Ban Ki Moon’un ekim ayına kadar bir tarih belirlemesinin, müzakerelerin sonsuza dek devam etmeyeceğini gösteren güzel bir hareket olduğunu vurguladı ve Cenevre’den memnun ayrıldıklarını söyledi.

Genel Sekreter Ban’ın tüm önerilerine olumlu yanıt verdiklerini, yeni açılımlar yaptıklarını ve görüşmeden memnun ayrıldıklarını ifade eden Eroğlu, süreçte bundan sonra atılması gereken adımların artık netleştiğini kaydetti.

Eroğlu, müzakerelerin ekime kadar, üç ay daha devam edeceğini ve ekimde şöyle veya böyle noktalanacağını belirterek, Kıbrıs Türk tarafının açılımlarla memnun olduğunu, artık sadece müzakere masasında pozitif olmanın yetmediğini, halka da pozitif şeyler söylemek gerektiğini, kendilerinin de yapabileceklerinin azamisini yaptığını ve halka da doğruları söylediğini ifade etti.

Müzakerelerdeki gizlilik ilkesi gereği açıklayamayacağı şeyler bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, örneğin son toprak açılımıyla ilgili kriterlerin detaylarını veremeyeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, soruları yanıtlarken, Cenevre’de sundukları toprak açılımını KKTC’de kendilerinin hazırladığını ve TC Dışişleri Bakanlığı’yla da temas ettiklerini bildirdi.

Süreçle ilgili her zaman temas halinde olduklarını belirten Eroğlu, “Biz planlıyoruz, Ankara ile paylaşıyoruz” dedi. Eroğlu, Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın kendilerine güven belirttiğini de kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kalıcı bir anlaşma için çalıştıklarını ve referandumda onay alacak bir anlaşma yaratmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler