1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SERHATKÖY İLKOKULU KAPANMANIN EŞİĞİNDE!
SERHATKÖY İLKOKULU KAPANMANIN EŞİĞİNDE!

SERHATKÖY İLKOKULU KAPANMANIN EŞİĞİNDE!

Yaklaşık 750 kişini ikamet ettiği Serhatköy, beş öğrenciye bir öğretmenin düştüğü ilkokulunu kapatmanın eşiğine geldi

A+A-

 

 

 

Yaklaşık 750 kişini ikamet ettiği Serhatköy, beş öğrenciye bir öğretmenin düştüğü ilkokulunu kapatmanın eşiğine geldi. Kuzey Kıbrıs genelindeki diğer okullar öğrenci fazlalığından şikayetçiyken, Serhatköy İlkokulu; “öğrenci azlığından” kapatılmak üzere…

 

 

Serhatköy İlkokulu, öğrenci azlığı nedeniyle kapanmanın eşiğine geldi. Beş öğrenciye yaklaşık bir öğretmenin düştüğü okul, öğrenci yetersizliği nedeniyle, beşinci sınıf eğitimi veremiyor. Aileler çocuklarını, sözde daha iyi eğitim verdikleri gerekçesiyle, merkezi okullara gönderirken; altyapısıyla ve öğretmenleriyle tam bir verimlilik kapasitesine sahip Serhatköy ilkokulu, ayakta kalma mücadelesi veriyor.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil konuyla ilgili; “Aslında yapılan yanlış bir uygulamadır. Serhatköy’de ikamet eden çocukların, başka yerleşim yerlerinde eğitim görmeleri uygunsuzdur. Bakanlık da bu konuda ihmalkâr davranmakta. Kolejlere giriş sınavları nedeniyle aileler, daha iyi hazırlanacaklarına inanarak çocuklarını merkezi okullara yönlendiriyorlar. Hâlbuki ikisi de aynı eğitimi veren okullar. Yanlış bir önyargı mevcut” şeklinde konuştu.

Merkezi okullarda, kapasitenin çok üzerinde öğrenci bulunmasına rağmen, çevre köylerden öğrencileri kabul eden okul müdürlerinin, yanlış bir uygulamada bulunduğunun altını çizen Elcil; “Konuyla ilgili müdürlerle ve bakanlıkla defalarca görüştük, ne yazık ki değişen bir şey yok. Bu gidişle Serhatköy İlkokulu kapanacak” dedi.

 

 

 

Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler