1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAK BASIN TOPLANTISI
ORTAK BASIN TOPLANTISI

ORTAK BASIN TOPLANTISI

KKTC’de temaslarını sürdüren Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’le ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı. ÖZGÜRGÜN: “HİZMETİÇİ EĞİTİM DEĞİŞİM PROGRAMI ANLAŞMASI İ

A+A-

 

 

KKTC’de temaslarını sürdüren Türkiye’nin AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’le ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

ÖZGÜRGÜN: “HİZMETİÇİ EĞİTİM DEĞİŞİM PROGRAMI ANLAŞMASI İMZALANIYOR”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, iki bakanlık arasında yoğun işbirliği ve mesai bulunduğunu kaydederek, yeni bir adım için daha mutabakata vardıklarını açıkladı. İki bakanlıktan üçer personelin, karşılıklı birer aylık hizmet içi eğitim değişim programı uygulayacaklarını ifade etti.  Hüseyin Özgürgün, bu konudaki protokolü, gelecek hafta Ankara’ya yapacağı ziyarette imzalayacaklarını duyurdu.

BAĞIŞ: “GENÇ MEMURLARIN KIBRIS MESELESİNİ DAHA İYİ ANLAMASI İÇİN”

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bakanlıklar arasında çok uyumlu ve güzel bir işbirliği bulunduğunu ifade ederek, mesleğe yeni başlayan genç memurlardan üçünü Kıbrıs meselesini daha iyi anlamak üzere yerinde gözlemlemeye göndereceklerini söyledi.

 “AB REFORMLARINI ÖNEMSİYORUZ”

Bağış, Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de AB reform adımlarını çok önemsediklerini belirterek, “Şu ana kadar uyum sürecinde atılan adımları yakından takip ediyoruz ki bu çerçevede AB’ye uyumlu 19 yasa ve tüzüğün kamu yönetimi reformu açısından çok önemli adımların atıldığını görmek bizi de mutlu ediyor” dedi.

KKTC VATANDAŞLARININ YAŞAM STANDARTLARI

Bu çalışmaların KKTC vatandaşlarının yaşam standartlarını yükseltmek açısından önem taşıdığını kaydeden Egemen Bağış, çevre için atılan adımların AB için değil, ülke ve halk için önemli olduğuna dikkat çekti.

“PAPAZA KIZIP ORUÇ BOZACAK DEĞİLİZ”

Türkiye’deki reformlara da bu yaklaşımla baktıklarını belirten Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Papaza kızıp oruç bozacak değiliz. AB’de bazı vizyonsuz açıklamalar veya bize karşı bazı tavırlar moralimizi bozsa bile reformlarımızı hiçbir şekilde yavaşlatmayacaktır” dedi.

“HEM HAKLI HEM GÜÇLÜYÜZ”

Bağış, şöyle devam etti:

“Kıbrıs konusunda da biz hem haklıyız hem de güçlüyüz. Gelinen noktada bütün dünya çözümü kimin engellediğini çok net şekilde biliyor.

 “ENGELLEYEN FATURASINI ÖDER”

Vermek istedikleri en önemli mesajın, Türkiye’nin KKTC’nin her zaman yanında yer aldığı olduğunu ifade eden Egemen Bağış, “Biz tek yumruğuz, hep birlikteyiz. Tabi ki hedefimiz; çözüm ama çözümü engellemeye kalkarlarsa da, engelleyenler faturasını öder” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’le birlikte düzenledikleri basın toplantısında soruları yanıtlayan Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Güney’deki petrol aramaları olumlu sonuç verirse ne yapacakları sorusuna karşılık varsayımlar yerine Güney’in sondaj çalışmalarına ara vermesi umudu taşıdıklarını söyledi.

 “AKDENİZ’DE ISINMA DEĞİL, SERİNLEME DÖNEMİNE GEÇİLİYOR”

“Akdeniz’in daha da ısınmasını bekliyor musunuz?” sorusuna karşılık “Mevsim itibarıyla Akdeniz’de ısınma değil, serinleme dönemine geçiliyor. Ümit ederiz ki siyaseten de Rum kesimi bu sondaj çalışmalarına son verir, yaptığımız uyarıları önemser, Türkiye’nin kararlılığı konusunda daha evvelden edindiği tecrübeler ışığında atması gereken adımları atar ve tansiyonu da, suyun ısısını da artırma yoluna gitmez” diyen Bağış, Rum kesimi bu yola giderse Türkiye’nin misliyle karşılığını verme konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli adımları atacağını söyledi.

 “KUZEYİ ŞUNUN, GÜNEYİ BUNUN DEMEK İÇİN DAHA ÇOK ERKEN”

Adada henüz kapsamlı bir çözüme ulaşılmadığına dikkat çeken Bağış, şöyle konuştu:

“Yani adanın kuzeyi şunun, güneyi bunun demek için daha çok erkendir. Önce neticelensin. Eğer orada bölünme, paylaşma gibi bir karar verilirse o zaman paylaşıldıktan sonra kimin nasibine neyin düştüğüne karar verilir. Ama şu anda bir paylaşım yapılmadığı sürece adanın her yerinde herkesin hakkı vardır. KKTC de kendi uluslararası hukukunu, hakkını tabi ki koruyacaktır. TC olarak biz de KKTC’nin hakkını arama çabalarında yanında durduğumuzu her vesileyle olduğu gibi bugün de vurguluyoruz. G noktası onların, H noktası bunların, A noktası başkasının gibi bir şey içine girmenin mantığı yoktur.”

“BİLMİYORUM, GEMİCİ DEĞİLİM”

Egemen Bağış, Piri Reis gemisinin şu anda nerede olduğu sorusunu ise “Bilmiyorum, ben gemici değilim” diyerek yanıtladı.

ÖZGÜRGÜN: “ANLAŞMADAN SONRA KURULACAK DEVLET DÖNEM BAŞKANI OLSUN”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de basın toplantısında, dörtlü veya beşli konferans konusundaki soruya karşılık, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanı olacağı 1 Temmuz 2012 için BM Genel Sekreteri’ne öneriler paketi sunduklarını, hızlandırılmış görüşmelerin kabul gördüğünü; Ekim’e kadar devam edecek hızlandırılmış görüşmelerden sonra yeniden masaya oturacaklarını ve bir uluslararası konferansın toplanmasını amaçladıklarını söyledi.

Özgürgün, “Aklıselimle bu çalışmalar durdurulsun. Zaten çözümden sonra bu tür çalışmalar, petrol, doğalgaz, hepsi bu adanın bütün halkının faydalanacağı kaynaklar olarak önümüzde durmaktadır” dedi.

TPAO’YA YETKİ

“Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) verilen arama yetkisinin ardından ilk aramanın Güney’de başlamasının sert bir siyasi mesaj olarak algılandığını” belirterek, “Türkiye ve KKTC’nin bunu nasıl gördüğünü” soran bir gazeteciyi de yanıtlayan Özgürgün, TPAO’ya 7 noktada verilen arama yetkisinin mesajının adanın tamamında Kıbrıs Türk halkının hakları bulunduğu mesajı olduğu söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1707 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler