1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLERDEN ORTAK AÇIKLAMA
ÖĞRETMENLERDEN ORTAK AÇIKLAMA

ÖĞRETMENLERDEN ORTAK AÇIKLAMA

UNESCO tarafından 1994’de ilan edilen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, KKTC’de de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

A+A-

 

Birleşmiş Milletler’in Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1994’de ilan edilen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, KKTC’de de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ - SEN) bugün KTÖS’de düzenledikleri ortak basın toplantısında, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ortak mesajını okudu ve etkinlik programını aktardı.

 

PROGRAM

 

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenecek etkinliklerin ilki bugün saat 16.30’da AB Büyükelçiliği önünde gerçekleşecek. Neo - Liberal politikaların protesto edileceği etkinliğe Dünya Sendika Federasyonu üyesi sendikalar KTÖS, KTOEÖS, DEV - İŞ, KTAMS, BES ve PEO katılacak.

 

KTOEÖS, Çarşamba günü Karpaz bölgesini ziyaret edecek. KTÖS ise Lefkoşa Hidden Garden’da, Gazimağusa Salamis Bay Hotel’de, Girne Dome Otel’de, Karpaz Çelebi Garden’da ve Güzelyurt Lara Restaurant’da dayanışma yemekleri düzenleyecek.

 

KTÖS, KTOEÖS ve DAÜ - SEN, 5 Ekim’de ayrıca 19.00 - 21.30 saatleri arasında Büyük Han’da dayanışma resepsiyonu gerçekleştirecek.

 

Etkinlikler çerçevesinde Perşembe günü saat 19.30’da, KTOEÖS’de “Kamusal Eğitim Paneli” yapılacak.

 

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü etkinlikleri, “Birleşik Federal Kıbrıs İçin Yürüyüş ve Festival” ile sona erecek. Lokmacı Barikatı’ndan saat 17.30’da pankartlı yürüyüşle başlayacak etkinlik, Güney Kıbrıs’ta Ledra Caddesi boyunca devam edip, çeşitli kültürel etkinliklerin yapılacağı “Millet Bahçesi”ne kadar sürecek.

 

ELCİL

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, etkinlik programını aktardığı konuşmasında, öğretmenliğin, “bir cüzdan mesleği değil, vicdan mesleği olduğunu” kaydederek, kendilerinin cüzdanı değil, vicdanı savunduklarını söyledi.

 

 

GÖKÇEBEL

 

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, 3 sendikanın ortak açıklamasını okumadan önce yaptığı konuşmasında, adı “kutlama etkinliği” olsa da aslında bir mücadele programı hazırladıklarına işaret etti.

 

 

ORTAK MESAJ

 

KTÖS, KTOEÖS ve DAÜ - SEN, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı ortak açıklamada, Dünya Öğretmenler Günü’nün, dünya çocukları için daha iyi bir gelecek sağlamada öğretmenlerin rolünün anlaşılmasında toplumun dikkatinin çekilmesi fırsatını sağladığı kaydedildi.

 

Milli devletin ortaya çıkmasıyla ideolojik bir gereklilik olarak kamusal eğitimin ortaya çıktığına ve yeni ideolojilerin propagandasını yaymak için herkese parasız eğitim politikası geliştirildiğine işaret edilen mesajda, “Bu gün eğitim, toplumun sadece ideolojik şekillenmesi değil aynı zamanda çağdaşlaşması, kalkınması, dönüşmesi, gelişmesi için önemli bir araç durumuna gelmiştir. Bu anlamda öğretmenin rolü de çok fazlalaşmıştır. Öğretmen, toplumların gerçek mimarları, mühendisleri olmuşlardır” denildi.

 

Açıklamada, “Neo Liberalizm’in yeni kurallar ve ahlaki değerler yerleştirmek istediği bugünlerde çağdaş, bilimsel, nitelikli özgür eğitim ve öğretmenin yeni kapitalist anlayışın hedefi durumuna geldiği ve eğitimin, bir mal, öğrencilerin de müşteriye dönüştüğü” savunuldu.

 

Açıklamada, “Malı pazarlayan sermayedarların tek amacı kardır. Arz ve talebi artırmak için bazı değerler mutlaklaştırılırken, bazı değerler de sıradanlaştırılmaktadır. Eğitimde mutlak standartlar getirilirken, öğretmenlere ise performans, güvencesiz çalışma şartları, düşük maaş önerilmektedir” denildi.

 

Toplumu aydınlatan, kalkındıran, dönüştüren öğretmene artık ihtiyaç duyulmadığı savunulan açıklamada, “her şeyin satılık yapıldığı bugün kamusal nitelikli eğitim ve onu veren öğretmenin ciddi anlamda saldırı altında olduğu” öne sürüldü.

 

“AÖA KAPATILMAK İSTENMEKTEDİR”

 

Açıklama şöyle devam etti:

 

“Ülkemizde nitelikli öğretmen yetiştirmekten vazgeçilmiştir, tek öğretmen yetiştiren kurum AÖA kapatılmak istenmektedir. Eğitim bütçeleri oldukça geriletilmiştir. Öğretmen maaşları oldukça düşürülmüştür. Devlet okullarına yatırım yapılmamaktadır. Müfredat programları muhafazakâr, sınavlara yönelik, gerici hale gelmiştir. Özel okullar; öğrenci, öğretmen sayılarını oldukça artırmasına rağmen öğretmeni ise örgütsüz bırakmıştır”.

 

Kamusal, nitelikli, parasız, bilimsel, demokratik eğitime ve bu eğitimi verecek öğretmene her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu kaydedilen açıklamada, “Özellikle aydın, demokrat, özgür öğretmene ihtiyaç çok daha fazladır. İnsanoğlu ya bazı değerlerini tekrar geri almak için bu profildeki öğretmeni teşvik edecek, koruyacak ya da öğretmenleri sınıflara hapsederek, silikleştirerek kendi kuyusunu kazmaya devam edecektir” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler