1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Mülkiyet çözülürse Kıbrıs sorunu çözülür”
“Mülkiyet çözülürse Kıbrıs sorunu çözülür”

“Mülkiyet çözülürse Kıbrıs sorunu çözülür”

Hristodulidis: “Elimizde temkinli iyimser olmamızı sağlayan veriler var”

A+A-

Kıbrıs sorununa müdahil tarafların mülkiyette varılacak bir anlaşmanın iki tarafı kapsamlı çözüme çok yaklaştıracağı kanaatinde olduğu, Kıbrıslı Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in de “böyle bir başlıkta sağlanacak ilerleme, olguların nasıl gelişeceği açısından belirleyici olacak” dediği bildirildi.

Alithia haberi “Mülkiyette Anlaşma Kapsamlı Çözüme Götürür... Mülkiyet Çözümün Kilidini Açar... New York Öncesinde İki Akıncı-Anastasiadis Görüşmesi” başlığıyla manşete çekti.

“Güvenilir kaynaklar da diplomatlar da mülkiyet başlığında varılacak bir anlaşmanın Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm planına dair anlaşmayı gündeme getirecek gelişmeleri hızlandıracağı kanaatini paylaşıyor” ifadesini öne çıkaran gazete bunu, iki liderin de bildiğini ve yarınki görüşmelerinde hâkim konularının mülkiyet olacağını yazdı.

Habere göre Kıbrıs Rum Sözcü Nikos Hristodulidis, EOKA’cı Mihalakis Paridis için düzenlenen anma töreninde, “henüz önümüzde olmayan bir plan için şimdiden ‘evet’ veya ‘hayır’ demek yanlıştır” uyarısında bulundu.
Kıbrıs Rum yönetiminin, yapılacak bir referandumda olumlu oylanması için, halkın beklentilerine cevap verecek bir çözüm anlaşmasına varmak olduğunu da söyleyen Hristodulidis “Başkan Anastasiadis, kendisinin de katılmadığı ve Kıbrıs halkının beklentilerine cevap vermeyen bir planı asla halkın önüne koymayacak” dedi.

“Elimizde veriler var”

Politis “Müzakereler Belirleyici Aşamada... Bundan Sonraki Akıncı-Anastasiadis Görüşmelerinin Tek Konusu Mülkiyet” başlıklı haberinde “Kıbrıs Rum yönetiminin elinde, yeni bir belirleyici döneme giren müzakere sürecinde, Kıbrıs Rum tarafına temkinli de olsa iyimser hissetme hakkı veren veriler bulunduğunu” haber verdi.
Gazete, Kıbrıslı Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in -bugünkü liderler görüşmesi hakkında konuşurken- “Yeni bir prosedür başlıyor. Elimizdeki bazı somut veriler temkinli iyimser olmamıza olanak tanıyor. Bugün, belki ilk kez, çözüm çabasının elzem paydası olan Türkiye’nin doğru düşünmesini ve Kıbrıs sorununun çözümünün kendi çıkarına da olduğunu anlamasını gündeme getirecek olgular bulunduğu yadsınamaz” ifadesine dikkat çekti.
Habere göre Hristodulidis “Bugünkü görüşmede mülkiyet kriterleri kesinlikle ele alınacak. Şu anda kişisel mülkiyet hakkında anlaşmaya varıldı. Bu ilan edildi. Muhtemel çareler üzerinde uzlaşıldı. Kategoriler sunuldu ve bizim taraf iki haneli sayıda kategori sundu. Bütün bunlar önümüzdeki dönemdeki görüşmelerde hakim olacak geniş kriter tartışmaları çerçevesindedir” dedi, şunları ekledi:

“Kriterlerde varılacak anlaşma Mülkiyet Komitesi’nin yetkisi olacak”

“Kriterler konusundaki muhtemel bir anlaşma, aynı zamanda, bu konuda karar alacak olan komitenin (Mülkiyet Komitesi) yetkisi olacak. Komite ne kendi başına, ne de boşlukta karar verecek. İki tarafın uzlaşacağı belirli kriterlere göre karar verecek. Tekrar ediyorum, önümüzdeki dönem, prosedürün nasıl gelişeceği açısından belirleyici olacak ve daha güvenli öngörüler yapabilecek durumda olacağız.”

Hrisostomidis, KKTC’nin BM’ye gönderdiği belgede Kıbrıs Cumhuriyeti için kullandığı ifadelerin müzakerelerdeki ortamı etkileyip etkilemediği sorusuna cevaben, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in önceki günkü açıklamasını adres gösterdi.

“Çabaya olumlu katkı yapacak bir şey değildir ancak harcadığımız büyük çabayı durdurmamızı gündeme getirecek bir şey de değildir. Çaba, tam da bu tür fenomenlerin son bulması için harcanıyor” diyen Hristodulidis, konunun yarınki liderler görüşmesinde gündeme gelip gelmeyeceği soruna da “Başkan Anastasiadis baş başa görüşmede konuyu görüşme ihtiyacı hissedebilir” dedi.

Simerini, Hristodulidis’in, KKTC’nin BM’ye sunduğu belgeyle ilgili sözlerini okurlarına “Hükümet Sözcüsü, Akıncı Belgesini Küçümsüyor... Hiçbir Şey Bizi Durduramaz” başlığıyla aktardı. TAK

 

Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler