1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Lefkoşa yarın EYLEMDE
Lefkoşa yarın EYLEMDE

Lefkoşa yarın EYLEMDE

Sendikalar yarın başbakanlık önünde eylem yapacak

A+A-

 


Kamuda örgütlü memur, öğretmen ve işçi sendikaları “hükümetin çalışanlar ile sendikalara yönelik uygulamalarını” protesto için yarın Başbakanlık önünde geniş katılımlı eylem yapıyor.

KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu-İş’in yansıra Dev-İş, Türk-Sen ve Hür-İş gibi federasyon ve konfederasyonlara bağlı birçok sendikanın destek verdiği eylemde bazı örgütler sendikalarının önünden, bazı örgütler ise Lefkoşa’da Kuğulu Park’ta saat 10.00’da toplanarak, Başbakanlığa yürüyecek.

Sendikal Platformu üyesi sendikalar ve onlara destek veren sendikalar, eylem kapsamında sadece Lefkoşa’daki iş yerlerinde saat 10.00-12.00 saatleri arasında; Kamu-İş’in örgütlü bulunduğu tüm iş yerlerinde ise tam gün greve gidilecek.

Lefkoşa’daki okullarda 2 saat greve gidecek olan öğretmen sendikaları Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) 2011 yılından sonra kamuda göreve başlayan tüm üyeleri ise tam gün grevde olacak.

SENDİKAL PLATFORM

“Hükümetin çalışanlar ile sendikalara yönelik uygulamalarını” protesto amacıyla ay başı eylem başlatan kamuda örgütlü sendikaların oluşturduğu Sendikal Platform, Gazimağusa ve Girne’nin ardından yarın Lefkoşa’da saat 10.00-12.00 saatleri arasında grev ve eylem yapıyor.

KTAMS, Kamu-Sen, KTOEÖS, KTÖS, Tıp-İş, Türk-Sen, Dev-İş, Güç-Sen, Çağ-Sen, Hazine Sen, Koop-Sen, BES, DAÜ-SEN ve DAÜ-BİRSEN’den oluşan platform üyesi sendikalar, saat 10.00’da sendika merkezlerinde toplanıp, Başbakanlığa yürüyecek.

Platformun 2 saatlik grev ve eylemine Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Hava-Sen, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ve Hazine Çalışanları Sendikası (Hazine-Sen) de katılarak, destek vereceğini açıkladı.

KAMU-İŞ

Kamu-İş ise, örgütlü bulunduğu iş yerlerinde tam gün grev yapacak. 08.00-15-30 saatleri arasında yapılacak grev kapsamında Kamu-İş’te saat 09.30’da toplanacak üyeler, Başbakanlık önüne yürüyecek ve burada eylem yapacak.

Yürüyüşe katılmak isteyen üyeler için bölgelerden otobüs kaldırılacak.

Öte yandan Hür-İş, Kamu-İş’e destek belirtti. Hür-İş, Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş ve Ücret) ve Diğer Ödeneklerin Düzenlenmesi Yasası’nın (Göç Yasası) kaldırılması için verilen mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Din Görevlileri Sendikası (Din-Gör-Sen) ile Kıbrıs Türk Ofis, Banka, Sigorta ve Ticaret Çalışanları Sendikası (BASS) da Kamu-İş’in eylemine destek veriyor.

KTÖS

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası da (KTÖS) , yarın Lefkoşa’daki okullarda greve gidecek, 2011 yılından sonra kamuda göreve başlayan tüm öğretmenler ise grevde olacak. KTÖS üyeleri, diğer örgütlerle beraber Kuğulu Park’ta buluşup, Başbakanlığa yürüyecek.

KTÖS bu çerçevede yarın Şht Tuncer İlkokulu, Yenicami Anaokulu, Atatürk İlkokulu, Arabahmet İlkokulu, Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu, Şht. Doğan Ahmet İlkokulu, Gülenyüzler Anaokulu, Lefkoşa Vakıf Anaokulu, Şht. Yalçın İlkokulu, Necati Taşkın İlkokulu, Yeniyüzyıl Anaokulu, Fazıl Plümer Anaokulu, Gelibolu İlkokulu, 9 Eylül İlkokulu, Şht. Ertuğrul İlkokulunda 10.00-12.00 saatleri arasında grev yapacak, ayrıca 2011 yılı sonrası göreve başlayan tüm öğretmenler 08.00-12.40 saatleri arasında grevde olacak.

KTOEÖS

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası da (KTOEÖS), Lefkoşa merkez okullarında 10.00-12.00 saatleri arasında grev yapılacağını duyurdu. KTOEÖS saat 10.00’da sendika binasında toplanarak, 10.15’te Başbakanlığa yürüyecek.

KTOEÖS bu kapsamda Türk Maarif Koleji, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu, Atleks Sanverler Ortaokulu , Haydarpaşa Ticaret Lisesi Atatürk Meslek Lisesi, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi, Lefkoşa Türk Lisesi, 20 Temmuz Fen Lisesi, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Demokrasi Ortaokulu , Bayraktar TMK, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi ve Bayraktar Ortaokulu’nda belirtilen saatlerde grev yapacak.

KTOEÖS ayrıca 2011 yılı sonrası istihdam edilen tüm öğretmenlerin de 08.00-13.00 saatleri arasında grev yapacağını bildirdi.

HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası da, Lefkoşa’daki sağlık kurumlarında 10.00-12.00 saatleri arasında grev yapacak ve diğer sendikalarla Başbakanlık önünde düzenlenecek eyleme katılacak.

Sendika üyeleri saat 10.00’da Sağlık Bakanlığı önünde toplanacak ve diğer sendikaların kortejine katılıp Başbakanlık önüne gidecek.

HAVA-SEN

Kıbrıs Türk Hava Taşıyıcıları Çalışanlar Sendikası (Hava-Sen) de, Sendikal Platformun aldığı karar doğrultusunda yarın 10.00-12.00 saatleri arasında Lefkoşa’da tüm dairelerde grev ve eylem kararı aldığını bildirdi.

Hava-Sen, KTHY, ETİ ve CAS çalışanlarının en büyük mağduriyete ve haksızlığa uğrayan çalışanlar olarak netice alıncaya kadar her türlü mücadelenin içerisinde olacağını belirtti.

BES

Belediye Emekçileri Sendikası da (BES), yarın 10.00-12.00 saatleri arasında LTB’de grevde olacak.

Yenierenköy Belediyesindeki grevini sürdüren BES, yarın buradaki üyeleriyle birlikte saat 10.00’da LTB önünde toplanıp Başbakanlık önüne yürüyüp diğer sendikalarla bir ayara gelecek.

ÇAĞ-SEN

Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen), yarın yapılacak eyleme katılım amacıyla 10.00 – 12.00 saatleri arasında Lefkoşa bölgesinde grev kararı aldığını açıkladı.

Çağ-Sen, üyelerine Belça Merkez Mağazası önünde (Eski PEYAK yanı) saat 09.30’da toplanıp, Başbakanlığa hareket edecek yürüyüş korteje katılma çağrısı yaptı.

HAZİNE-SEN

Hazine Çalışanları Sendikası da (HAZİNE-SEN), yarın yapılacak eylem kapsamında 10.00 - 12.00 saatleri arasında grev yapılacağını kaydetti. Sendika, üyeleriyle birlikte Maliye Bakanlığı, Hazine ve Muhasebe Dairesi önünden hareketle Başbakanlığa yürüyüş düzenleyecek.

BASIN-SEN

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) da, kamuda örgütlü memur, öğretmen ve işçi sendikalarının başlattıkları mücadeleye destek verdi.

Sendika, yarın sadece TAK Haber Ajansı'nda bulunan üyeleri ile tam gün greve katılma kararı aldığını açıkladı.

Basın-Sen üyelerine saat 10:00'da Kuğulu Park'ta buluşma çağrısı yaptı.

(tak)

Bu haber toplam 1459 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler