1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kayıplar konusu nasıl ele alınmalı?...'
Kayıplar konusu nasıl ele alınmalı?...

'Kayıplar konusu nasıl ele alınmalı?...'

İki toplumlu Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği, 6 Temmuz 2011 Çarşamba günü öğleden sonra, “Kayıplar” konusunda bir atölye çalışması düzenledi. Tarih öğretmenlerine yönelik, tarih öğretmenlerine rehber olacak bir öğretmen el kitabı hazırl

A+A-

Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler...

 

 

***  Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nden “kayıplar” konusunda atölye çalışması...

 

“Kayıplar konusu nasıl ele alınmalı?...”

 

İki toplumlu Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği, 6 Temmuz 2011 Çarşamba günü öğleden sonra, “Kayıplar” konusunda bir atölye çalışması düzenledi.

Tarih öğretmenlerine yönelik, tarih öğretmenlerine rehber olacak bir öğretmen el kitabı hazırlamakta olan Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin düzenlediği bu atölye çalışmasında “Kayıplar konusu nasıl ele alınmalı?” sorusuna yanıt arandı.

Atölye çalışmasına biz de katılarak, bu konuda görüşlerimizi sunduk. Atölye çalışmasına Kayıplar Komitesi Üçüncü Üyesi Birleşmiş Milletler Temsilcisi Christopher Girod, Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Avrupa Komisyonu Temsilcisi Andrula Kaminara, dernekte araştırma ve eğitim çalışması yürüten dernek yetkilisi öğretmenler, “kayıplar” konusunda araştırma ve çeşitli çalışmalar yapmış olan kişiler, İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları Derneği’nden “kayıp” yakınları ve dernek temsilcileri, iki toplumlu gençlik gruplarında gönüllü çalışmalar yapan sivil toplum örgütü temsilcileri ve diğer davetliler katıldı. Atölye çalışmasına katılanlar, “kayıplar” konusunun nasıl ele alınması gerektiği konusunda söz alarak görüşlerini sundular.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin atölye çalışmalarının, iki toplumdan farklı kesimlerin katılımıyla devam etmesi bekleniyor.

Halen taslak halinde olan el kitabının üzerinde, atölye çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre çeşitli değişikliklere ve düzenlemelere gidilerek, sonbahar aylarına dek bu rehber kitaba son şekli verilecek.

 

 

 


 

 

 

***  George Clooney’nin kurduğu Satellite Sentinel, toplu mezar izlerini saptadı...

 

'Sudan'da toplu mezar izleri'

 

Hollywood yıldızı George Clooney'in kurduğu ve diğer bazı yıldızların desteklediği uydudan izleme projesi Satellite Sentinel, Sudan'da toplu mezar izleri görüldüğünü açıkladı.  Satellite Sentinel Projesi, Güney Kordofan'da Kadugli kentinde bir katliama girişildiğini ve yörede toplu mezarların izlerinin saptandığını belirtiyor. Söz konusu eyalette bir ay aşkın zaman önce, Nuba dağlarında barınan isyancılarla Sudan ordu birlikleri arasında çatışmalar başlamıştı.

Proje, bölgedeki görgü tanıklarına dayanarak, sistemli şekilde öldürme ve topluca gömme olayları yaşandığını belirtiyor.

Uydu görüntülerini inceleyen Proje, eldeki verilerin, Sudan ordu birlikleri ve hükümete bağlı milis güçlerinin sivilleri hedef aldığı yolundaki iddiaları doğruladığını belirtiyor.

Yayımlanan fotoğraflarda, 100'den fazla cesedin gömülü olabileceğine inanılan üç belirgin toplu mezar görülüyor.

Sudan Silahlı Kuvvetleri'nin sözcüsü Albay Halid Sawarmi, BBC'ye yaptığı açıklamada bunun doğru olmadığını ve Kadugli'de sivillerin ölmediğini savundu.

Yakınlarda yayımlanan BM raporunda, Güney Kodofan'da bombalama ve çatışmaların sürdüğü kaydedilmişti.

Ancak bölgeye gazeteci ve diplomatların girişine izin verilmemesi, BM'nin hareketlerinin de kısıtlı olması nedeniyle, yaşananlar hakkında doğru bilgi alınması son derece güç.

ABD Başkanı Barack Obama, Güney Sudan'da etnik nedenlerle düzenlenen saldırılardan kaygı duyduğunu açıklamıştı.

Hartum yönetimi ise, bu yöndeki suçlamaları reddediyor ve isyancılara karşı meşru bir savunma yürüttüğünü belirtiyor.

(BBC – 14.7.2011)

 


 

 

 

***  Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

 

“Dohnililer’in bulunduğu ikinci otobüs, Asgata’ya da götürülmüştü...”

 

Bir Kıbrıslırum okurumuz, şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Benim tanıdığım bir şirocu vardır, bu adam çok yaşlıdır, adı .........’tur. Şu anda ................. köyünde yaşıyor ama aslen ............ köyündendir.

Kendisinin bana anlattığına göre, Dohnililer’in bulunduğu ikinci otobüs, Asgata’ya da götürülmüştü. Bu yaşlı adamın anlattıklarından anladığıma göre, otobüs Asgata’ya götürülüp bu ikinci otobüste bulunan Kıbrıslıtürkler Asgata köyünde öldürülmüşler, daha sonra da başka bir yere götürülüp gömülmüşlerdi. Onları öldürenler arasında Kalavasonlu H. adlı bir şahıs da bulunduğunu ben bu yaşlı adamdan duydum. Onları öldürenler arasında bir de Leymosunlu şahıs varmış ki bu adam hala çok tehlikeli birisidir.   Tabii ki bunlar bana bu yaşlı adamın anlattıklarıdır... Ben da onun söylediklerini aktarırım ki Asgata yöresinde araştırma yapmak istersanız, yapabilesiniz... ”

Bu Kıbrıslırum okurumuza bizimle paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler...

 


 

 

 

***  KAZILARDA SON DURUM... KAZILARDA SON DURUM...

 

Lapta’da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı...

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürüttüğü, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıp” şahısların arandığı kazılar, olağanüstü sıcak havaya karşın kesintisiz devam ediyor. Arkeologlarımız ve kazı çalışanları, en az 40 derece sıcak altında, güç koşullarda “kayıplar”ın bulunması için yoğun biçimde çalışıyorlar.

Lapta’da 1974 öncesi Kıbrıslırumlar’a ait bir askeri kamp yakınında yürütülen kazılarda, bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Bu konuda geçen yıl bir okurumuz, bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine bu bölgeyi araştırmamızı söylemişti. Okurumuza göre, bu bölgede bulunan bazı gaminilere ve bazı kuyularaa da bazı “kayıp” şahıslar gömülmüş olabilir. Kayıplar Komitesi’nin yeni araştırma görevlilerinin bulduğu bu yerden tek bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Daha önce bu gömü yerinin bazı bilinmeyen şahıslar tarafından kazılarak altın yüzük vs. arandığı ve gömü yerinin darmadağın edildiği sanılıyor. Buradaki kazı geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Mersinlik’te (Flamudi), Kömürcü’de,  Sihari’de (Kaynakköy), Güngör’de (Kutsovendi), Demirhan’da (Tirfon-Trahoni) ve Dikmen’de de (Dikomo) kazılar kesintisiz devam ediyor. Bu kazılardan Kömürcü’de bir okurumuzun göstermiş olduğu bir gaminide yapılan bir kazıda herhangi bir ize rastlanmazken, Dikomo’da bir başka okurumuzun göstermiş olduğu tarlada iki “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunmuştu ve kazı devam ediyor. Kömürcü’deki kazıların devam etmesi bekleniyor.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Hulu’da iki “kayıp” Kıbrıslıtürk için yürütülen kazılar devam ederken, bir Kıbrıslırum okurumuzun göstermiş olduğu Lefkoşa’da CYTA merkez binası altındaki noktada da kazılar sürüyor. CYTA’daki kazı oldukça zor ilerliyor çünkü okurumuzun gösterdiği olası gömü yerindeki büyük çukur, sürekli suyla doluyor ve bu suyun sürekli olarak çekilmesi gerekiyor. Kıbrıslırum okurumuz “Mutlaka çok derin kazmaları gerekiyor çünkü buradaki noktaya çok toprak yığılmıştır – son 47 senede bu bölge yükseltilmiştir. O nedenle derin, daha derin kazılması gerekir” diye konuşuyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza ve diğer çalışanlara “kolay gelsin” diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler